2
Year
Warranty
Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
Bosch KGV336WEAG Series 4
Low Frost Fridge Freezer, 60/40, White, E Rated
£745.42
Free Delivery
Spread the cost:
£62.12 for 12 months at 0.0% APR***
Service that goes further
Low Stock
Free or Next Day Delivery from 3rd April*
Installation & Recycling Available**
Protection available from £5.29 p/m
Flexible Finance Options
£62.12 for 12 months at 0.0% APR***
***Representative Example
- Representative - 23.9% APR (variable)
- Purchase interest rate - 23.9% p.a. (variable)
- Assumed Credit Limit - £1,200
- Product code: KGV336WEAG
- Net Capacity - Fridge 195 Litres/Freezer 94 Litres
- VitaFresh
- LED lights bring a completely new lighting concept to fridges
- Big Box drawer: for stacking storage containers or for large frozen food items
- Warranty - 2 years parts and labour
Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 1760 x 600 x 650
Energy
Rating
| Type | Low Frost Fridge Freezer |
| Brand | Bosch |
| Model | KGV336WEAG Series 4 |
| Also known as: | KGV336WEAG |
| EAN: | 4242005197330 |
| VitaFresh: vitamin rich fruit & vegetables stay fresh for longer in a climate controlled drawer | |
| LED lights bring a completely new lighting concept to fridges | |
| Big Box drawer: for stacking storage containers or for large frozen food items | |
| EasyAccess Shelf: pull-out glass shelf gives you better access to the contents of your fridge | |
| Low Frost: defrost less often thanks to lower ice formation - saves work and is energy-efficient |
| Appliance placement | Freestanding |
| Product colour | White |
| Door hinge | Right |
| Reversible doors | Yes |
| Control type | Buttons |
| Shelves material | Glass |
| Adjustable shelves | Yes |
| Number of compressors | 1 |
| Total net capacity | 289 L |
| Climate class | SN-T |
| Noise emission class | C |
| Noise level | 39 dB |
| Minimum operating temperature | 10 °C |
| Maximum operating temperature | 43 °C |
| Adjustable thermostat | Yes |
| Fridge net capacity | 195 L |
| No Frost (fridge) | Yes |
| Fridge number of shelves/baskets | 4 |
| Number of vegetable drawers | 1 |
| Fridge interior light | Yes |
| Lamp type | LED |
| Automatic defrost (fridge) | Yes |
| Number of removable shelves | 2 |
| Telescopic drawer | Yes |
| Egg balcony | Yes |
| Fridge door balconies | 4 |
| Number of egg balconies | 3 |
| Door bottle balcony | Yes |
| Bottle rack | Yes |
| Freezer position | Bottom-placed |
| Freezer net capacity | 94 L |
| Freezing capacity | 4.5 kg/24h |
| Storage time during power failure | 17 h |
| Star rating | 4* |
| Fast freeze function | Yes |
| Low Frost system | Yes |
| Freezer drawers quantity | 3 |
| Ice cube tray | Yes |
| Adjustable feet | Yes |
| Defrost water drain | Yes |
| Cord length | 2.4 m |
| Energy efficiency class | E |
| Annual energy consumption | 228 kWh |
| Energy efficiency scale | A to G |
| Connected load | 90 W |
| AC input voltage | 220-240 V |
| AC input frequency | 50 Hz |
| Current | 10 A |
| Width | 600 mm |
| Depth | 650 mm |
| Height | 1760 mm |
| Weight | 70.4 kg |
Loading
2 years parts and labour.To activate your warranty go to www.bosch-home.co.uk/customer-service/warranty#/Togglebox=9197539-15284478-1/.
2
Year
Warranty
Customers also bought
Customer Reviews
Free or Next Day Delivery
from 3rd April
This item is In Stock at our warehouse and ready for immediate delivery.
Free and Next Day Delivery offers are subject to postcode and availability. You can find your earliest delivery date at checkout.
For more details about our delivery service, visit our appliance delivery page.
*Delivery available subject to postcode.
Click & Collect
from LE4 1AU
If you need an item straight away, you can choose the "Click & Collect" option on the basket page and pick the item up yourself direct from our warehouse in Leicester.
Installation services can not be added to your order when choosing Click & Collect. Find out more about Click & Collect.
Installation Service
Let us install your new appliance for you. Our installation service covers most of the UK, but you can check if it's available in your area by entering your postcode on the basket page.
Visit our appliance installation page to learn more about pricing and what's included.
**Installation available subject to postcode.
Recycling Services
We can take away your old appliance, unwrap your new one and recycle all that pesky packaging for you.
Just select 'Recycle Old Appliance' and 'Unwrap and Recycle Packaging' on the basket page.
Find out more about our appliance and packaging recycling service.
Product Protection
to complement your guarantee
Your quote
Cover for as long as you need it
£5.29
a month
What's covered
- Repairs for accidental damage - starting today
- A replacement (with same or similar features) if your appliance can't be fixed - we'll cover installation costs up to £50 for white, laundry and TV products
- Call-outs, parts and labour included, with no excess to pay
What's not covered
- Cosmetic and malicious damage
- Costs that you may incur due to your product being unusable
- Installation (other than £50 for white, laundry and TV products) and disposal charges for a replacement product
Flexible Finance Options
Spread the cost of your new appliance with our payment options. Choose from the options below and tailor your payments to your needs.
£0 today. 3 interest free payments of £248.47 with a 3 month plan. Read More
You've added an item to your basket.