2
Year
Warranty
Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
Bosch MHA133BR0B Series 2
Built-In Electric Double Oven, Stainless Steel, A Rated
Retail Price
£599
Free Delivery
Spread the cost:
£49.92 for 12 months at 0.0% APR***
Service that goes further
In Stock
Free or Next Day Delivery from 3rd April*
Installation & Recycling Available**
Protection available from £4.99 p/m
Flexible Finance Options
£49.92 for 12 months at 0.0% APR***
***Representative Example
- Representative - 23.9% APR (variable)
- Purchase interest rate - 23.9% p.a. (variable)
- Assumed Credit Limit - £1,200
- Product code: MHA133BR0B
- Capacity (Usable Litres) - 34/76
- Electrical Connection - Hard Wired
- 3D Hotair
- Red LED display control: easy-to-use thanks to clear time display
- Warranty - 2 years parts and labour
Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 888 x 594 x 550 (excluding handle and door)
Energy
Rating
| Type | Built-In Electric Double Oven |
| Brand | Bosch |
| Model | MHA133BR0B Series 2 |
| Also known as: | MHA133BR0B |
| EAN: | 4242005212606 |
| Note | We have this item in stock, and you can also view a demonstration model on display in our showroom |
| 3D Hotair: perfect results thanks to optimal distribution of heat on up to 3 levels simultaneously | |
| Red LED display control: easy-to-use thanks to clear time display | |
| EcoClean Direct: less cleaning effort thanks to a special coating which covers the rear wall of the lower oven |
| Number of ovens | 2 |
| Oven size | Large |
| Oven type | Electric |
| Total oven(s) interior capacity | 105 L |
| Oven net capacity | 76 L |
| Convection cooking | Yes |
| Self-cleaning | Yes |
| Top heating | Yes |
| Conventional cooking | Yes |
| Cleaning technology | ecoClean |
| Number of shelf positions | 5 |
| Oven 2 size | Small |
| Oven 2 net capacity | 34 L |
| Oven 2 power source | Electric |
| Oven 2 grill | Yes |
| Appliance placement | Built-in |
| Product colour | Black, Stainless steel |
| Control type | Rotary |
| Built-in display | Yes |
| Control position | Front |
| Display type | LED |
| Door hinge | Down |
| Door material | Glass |
| Door cooling fan | Yes |
| Certification | CE, VDE |
| Integrated clock | Yes |
| Clock type | Electronic |
| Timer type | Digital |
| Energy efficiency class | A |
| Energy consumption (forced convection) | 0.83 kWh |
| Energy efficiency scale | A++ to D |
| Connected load | 4800 W |
| AC input voltage | 220 - 240 V |
| AC input frequency | 50 Hz |
| Energy efficiency index (EEI) | 95.4 |
| Energy consumption (standby) | 0.83 kWh |
| Power plug type | Hard Wired |
| Interior light | Yes |
| Lamps quantity | 1 lamp(s) |
| Lamp type | Halogen |
| Installation compartment width | 568 mm |
| Installation compartment depth | 550 mm |
| Installation compartment height | 888 mm |
| Width | 594 mm |
| Depth | 550 mm |
| Height | 888 mm |
| Weight | 48.5 kg |
| Installation compartment width (min) | 560 mm |
| Installation compartment height (min) | 875 mm |
| Package width | 690 mm |
| Package depth | 660 mm |
| Package height | 960 mm |
Important Product Information: This is a built in Double Oven; it needs to be built in at eye-level and will NOT fit underneath a worktop.
Loading
2 years parts and labour.To activate your warranty go to www.bosch-home.co.uk/customer-service/warranty#/Togglebox=9197539-15284478-1/.
2
Year
Warranty
Customers also bought
Customer Reviews
Free or Next Day Delivery
from 3rd April
This item is In Stock at our warehouse and ready for immediate delivery.
Free and Next Day Delivery offers are subject to postcode and availability. You can find your earliest delivery date at checkout.
For more details about our delivery service, visit our appliance delivery page.
*Delivery available subject to postcode.
Click & Collect
from LE4 1AU
If you need an item straight away, you can choose the "Click & Collect" option on the basket page and pick the item up yourself direct from our warehouse in Leicester.
Installation services can not be added to your order when choosing Click & Collect. Find out more about Click & Collect.
Installation Service
Let us install your new appliance for you. Our installation service covers most of the UK, but you can check if it's available in your area by entering your postcode on the basket page.
Visit our appliance installation page to learn more about pricing and what's included.
**Installation available subject to postcode.
Recycling Services
We can take away your old appliance, unwrap your new one and recycle all that pesky packaging for you.
Just select 'Recycle Old Appliance' and 'Unwrap and Recycle Packaging' on the basket page.
Find out more about our appliance and packaging recycling service.
Product Protection
to complement your guarantee
Your quote
Cover for as long as you need it
£4.99
a month
What's covered
- Repairs for accidental damage - starting today
- A replacement (with same or similar features) if your appliance can't be fixed - we'll cover installation costs up to £50 for white, laundry and TV products
- Call-outs, parts and labour included, with no excess to pay
What's not covered
- Cosmetic and malicious damage
- Costs that you may incur due to your product being unusable
- Installation (other than £50 for white, laundry and TV products) and disposal charges for a replacement product
Flexible Finance Options
Spread the cost of your new appliance with our payment options. Choose from the options below and tailor your payments to your needs.
£0 today. 3 interest free payments of £199.67 with a 3 month plan. Read More
Save even more with Marks+
NEW 120 Day Returns
Discover the perks:
Save £40 on this item
Free recycling (worth £25)
Free tastecard (worth £79.99)
Exclusive competitions
Register for only £19.99
- Membership valid for 12 months
- Membership will not automatically renew
You've added an item to your basket.