2
Year
Warranty
Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
Samsung NK36C5070DS
90cm Chimney Cooker Hood, Stainless Steel, B Rated
- Product code: NK36C5070DS/UR
- Extraction Rate (m³/h) - 558
- Extraction Type - Ducted/Recirculating
- Powerful Extraction - Get rid of even the most pungent odours, to keep your kitchen smelling fresh
- Ducted Extraction - Not sure if you want ducted extraction or recirculation? This hood does both
- Warranty - 2 years parts and labour
Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 1130 x 900 x 450
Energy
Rating
| Type | 90cm Chimney Cooker Hood |
| Brand | Samsung |
| Model | NK36C5070DS |
| Also known as: | NK36C5070DS/UR |
| EAN: | 8806095534831 |
| Powerful Extraction - Get rid of even the most pungent odours, to keep your kitchen smelling fresh | |
| Ducted Extraction - Not sure if you want ducted extraction or recirculation? This hood does both | |
| LED Lighting - Evenly distributes light so you can see what you're cooking | |
| Stylish Hood Design - Even when the cooking gets messy, your kitchen will look stylish |
| Maximum extraction power | 558 m³/h |
| Type of extraction | Ducted/Recirculating |
| Number of speeds | 4 |
| Noise level | 69 dB |
| Noise level (high speed) | 73 dB |
| Type | Wall-mounted |
| Product colour | Stainless steel |
| Control type | Touch |
| Number of motors | 1 |
| Motor included | Yes |
| Grease filter type | Aluminium |
| Washable filter | Yes |
| Bulb type | LED |
| Energy efficiency class | B |
| Motor power | 255 W |
| Width | 900 mm |
| Depth | 450 mm |
| Height | 1130 mm |
| Height (min) | 603 mm |
| Height (max) | 1130 mm |
| Weight | 14.7 kg |
| Package width | 945 mm |
| Package depth | 415 mm |
| Package height | 575 mm |
| Package weight | 17.5 kg |
| Country of origin | Poland |
2 years parts and labour. We advise that you register your Samsung appliance and activate your warranty at www.samsung.com/uk/support/warranty/.
2
Year
Warranty
Customers also bought
Free or Next Day Delivery
from 3rd April
This item is In Stock at our warehouse and ready for immediate delivery.
Free and Next Day Delivery offers are subject to postcode and availability. You can find your earliest delivery date at checkout.
For more details about our delivery service, visit our appliance delivery page.
*Delivery available subject to postcode.
Click & Collect
from LE4 1AU
If you need an item straight away, you can choose the "Click & Collect" option on the basket page and pick the item up yourself direct from our warehouse in Leicester.
Installation services can not be added to your order when choosing Click & Collect. Find out more about Click & Collect.
Product Protection
to complement your guarantee
Your quote
Cover for as long as you need it
£4.59
a month
What's covered
- Repairs for accidental damage - starting today
- A replacement (with same or similar features) if your appliance can't be fixed - we'll cover installation costs up to £50 for white, laundry and TV products
- Call-outs, parts and labour included, with no excess to pay
What's not covered
- Cosmetic and malicious damage
- Costs that you may incur due to your product being unusable
- Installation (other than £50 for white, laundry and TV products) and disposal charges for a replacement product
Flexible Finance Options
Spread the cost of your new appliance with our payment options. Choose from the options below and tailor your payments to your needs.
£0 today. 3 interest free payments of £99.67 with a 3 month plan. Read More
Save even more with Marks+
NEW 120 Day Returns
Discover the perks:
Save an extra £20 on this item
Free recycling (worth £25)
Free tastecard (worth £79.99)
Exclusive competitions
Register for only £19.99
- Membership valid for 12 months
- Membership will not automatically renew
Loading
You've added an item to your basket.