5
Year
Warranty
Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
Samsung NV7B44205AK Series 4 Dual Cook
Built-In Electric Single Oven, Black, A+ Rated
£469
Save £80
Was £549
Free Delivery
- Product code: NV7B44205AK/U4
- Capacity (Usable Litres) - 76
- Electrical Connection - Hard Wired
- Dual Cook
- 25% energy saving
- Warranty - 5 years parts and labour
Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 596 x 595 x 570

Energy
Rating
| Type | Built-In Electric Single Oven |
| Brand | Samsung |
| Model | NV7B44205AK Series 4 Dual Cook |
| Also known as: | NV7B44205AK/U4, NV7B44205AK |
| EAN: | 8806095214313 |
| Note | We have this item in stock, and you can also view a demonstration model on display in our showroom |
| Dual Cook | |
| 25% energy saving | |
| Smart Things Cooking | |
| Catalytic Cleaning | |
| Air Sous Vide | |
| Bespoke Colour | |
| A+ Energy Rating | |
| Big Capacity (76L) | |
| Easy Clean Ceramic Enamel |
| Control type | Buttons |
| Built-in display | Yes |
| Integrated clock | Yes |
| Number of ovens | 1 |
| Oven power source | Electric |
| Oven net capacity | 76 L |
| Oven door material | Glass |
| Interior light | Yes |
| Number of functions | 11 |
| Catalytic liners on side walls | Yes |
| Power plug type | Hard Wired |
| Width | 595 mm |
| Depth | 570 mm |
| Height | 596 mm |
| Package weight | 37 g |
Important Product Information: This is a built in Single Oven; it can be built in at eye-level or underneath a worktop.
5 years parts and labour, subject to registration within 90 days of purchase.To activate your warranty go to www.samsung.com/uk/fiveyearwarranty/.
5
Year
Warranty
Customers also bought
Customer Reviews
Free or Next Day Delivery
from 3rd April
This item is In Stock at our warehouse and ready for immediate delivery.
Free and Next Day Delivery offers are subject to postcode and availability. You can find your earliest delivery date at checkout.
For more details about our delivery service, visit our appliance delivery page.
*Delivery available subject to postcode.
Click & Collect
from LE4 1AU
If you need an item straight away, you can choose the "Click & Collect" option on the basket page and pick the item up yourself direct from our warehouse in Leicester.
Installation services can not be added to your order when choosing Click & Collect. Find out more about Click & Collect.
Installation Service
Let us install your new appliance for you. Our installation service covers most of the UK, but you can check if it's available in your area by entering your postcode on the basket page.
Visit our appliance installation page to learn more about pricing and what's included.
**Installation available subject to postcode.
Recycling Services
We can take away your old appliance, unwrap your new one and recycle all that pesky packaging for you.
Just select 'Recycle Old Appliance' and 'Unwrap and Recycle Packaging' on the basket page.
Find out more about our appliance and packaging recycling service.
Flexible Finance Options
Spread the cost of your new appliance with our payment options. Choose from the options below and tailor your payments to your needs.
£0 today. 3 interest free payments of £156.33 with a 3 month plan. Read More
Loading
You've added an item to your basket.