5
Year
Warranty
Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
Bosch PIE631BB5E Series 4
59cm Induction Hob, Black
Retail Price
£449
Save £50
Was £499
Free Delivery
- Product code: PIE631BB5E
- TouchSelect
- Elegant, appealing design with bevelled front
- PowerBoost: up to 50% more power for faster heating on your induction hob
- Power Plug - Hard Wired
- Warranty - 5 years parts and labour
Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 51 x 592 x 522
| Type | Induction Hob |
| Brand | Bosch |
| Model | PIE631BB5E Series 4 |
| Also known as: | PIE631BB5E |
| EAN: | 4242005319848 |
| TouchSelect: Selection of the desired cooking zone and easy setting of the desired power level | |
| Elegant, appealing design with bevelled front | |
| PowerBoost: up to 50% more power for faster heating on your induction hob | |
| QuickStart: start straight away and select the desired cooking level | |
| Restart: restores cooktop settings in case of an unintentional cooktop switch-off |
| Product colour | Black |
| Appliance placement | Built-in |
| Hob width size | 600 mm |
| Hob type | Zone induction hob |
| Top surface type | Glass-ceramic |
| Number of cooking zones | 4 zone(s) |
| Number of electric cooking zones | 4 zone(s) |
| Colour name | Black |
| Cooking zone 1 type | Small |
| Cooking zone 1 shape | Round |
| Cooking zone 1 position | Right rear |
| Cooking zone 1 power source | Electric |
| Cooking zone 1 diameter | 145 mm |
| Cooking zone 1 size (W x D) | 145 x 145 mm |
| Cooking zone 1 power | 1400 W |
| Cooking zone 1 boost | 2200 W |
| Cooking zone 2 type | Large |
| Cooking zone 2 shape | Round |
| Cooking zone 2 position | Right front |
| Cooking zone 2 power source | Electric |
| Cooking zone 2 diameter | 210 mm |
| Cooking zone 2 size (W x D) | 210 x 210 mm |
| Cooking zone 2 power | 2200 W |
| Cooking zone 2 boost | 3700 W |
| Cooking zone 3 type | Medium |
| Cooking zone 3 shape | Round |
| Cooking zone 3 position | Left rear |
| Cooking zone 3 power source | Electric |
| Cooking zone 3 diameter | 180 mm |
| Cooking zone 3 size (W x D) | 180 x 180 mm |
| Cooking zone 3 power | 1800 W |
| Cooking zone 3 boost | 3100 W |
| Cooking zone 4 type | Medium |
| Cooking zone 4 shape | Round |
| Cooking zone 4 position | Left front |
| Cooking zone 4 power source | Electric |
| Cooking zone 4 diameter | 180 mm |
| Cooking zone 4 size (W x D) | 180 x 180 mm |
| Cooking zone 4 power | 1800 W |
| Cooking zone 4 boost | 3100 W |
| Flexible cooking zone | Yes |
| Control panel colour | Black |
| Finish type | Gloss |
| Boost function | Yes |
| Number of power levels | 17 |
| Quick start | Yes |
| Control type | Touch |
| Control position | Top front |
| Built-in display | Yes |
| Display type | LED |
| Timer | Yes |
| Timer type | Digital |
| Buzzer | Yes |
| Residual heat indicator | Yes |
| Child lock | Yes |
| Auto power off | Yes |
| Connected load (electric) | 7400 W |
| AC input voltage | 220/240 V |
| Current | 16 A |
| Power consumption | 175 Wh/kg |
| Power plug type | Hard Wired |
| On/off switch | Yes |
| Width | 592 mm |
| Depth | 522 mm |
| Height | 51 mm |
| Height above worktop | 6 mm |
| Worktop thickness (min) | 16 mm |
| Cord length | 1.1 m |
| Installation compartment width | 560 mm |
| Installation compartment depth (min) | 490 mm |
| Installation compartment depth (max) | 500 mm |
| Installation compartment height | 51 mm |
Power management options for 16A, 13A or 10A connection: limit the maximum power if needed (depends on fuse protection of electric installation).
Loading
5 years parts and labour, subject to registration within 3 months of purchase. To activate your warranty go to www.bosch-home.co.uk/customer-service/warranty#/Togglebox=9197539-15284478-1/.
5
Year
Warranty
Customers also bought
Customer Reviews
Induction Hobs
Induction hobs can be installed either flush or surface mounted. We are only able to install surface mounted hobs unless the worktop cut-out has already been prepared as per the example image below. If you're buying a replacement, it's likely you already have this in place.
Free or Next Day Delivery
from 3rd April
This item is In Stock at our warehouse and ready for immediate delivery.
Free and Next Day Delivery offers are subject to postcode and availability. You can find your earliest delivery date at checkout.
For more details about our delivery service, visit our appliance delivery page.
*Delivery available subject to postcode.
Click & Collect
from LE4 1AU
If you need an item straight away, you can choose the "Click & Collect" option on the basket page and pick the item up yourself direct from our warehouse in Leicester.
Installation services can not be added to your order when choosing Click & Collect. Find out more about Click & Collect.
Installation Service
Let us install your new appliance for you. Our installation service covers most of the UK, but you can check if it's available in your area by entering your postcode on the basket page.
Visit our appliance installation page to learn more about pricing and what's included.
**Installation available subject to postcode.
Recycling Services
We can take away your old appliance, unwrap your new one and recycle all that pesky packaging for you.
Just select 'Recycle Old Appliance' and 'Unwrap and Recycle Packaging' on the basket page.
Find out more about our appliance and packaging recycling service.
Flexible Finance Options
Spread the cost of your new appliance with our payment options. Choose from the options below and tailor your payments to your needs.
£0 today. 3 interest free payments of £149.67 with a 3 month plan. Read More
Save even more with Marks+
NEW 120 Day Returns
Discover the perks:
Save an extra £15 on this item
Free recycling (worth £25)
Free tastecard (worth £79.99)
Exclusive competitions
Register for only £19.99
- Membership valid for 12 months
- Membership will not automatically renew
You've added an item to your basket.