2
Year
Warranty
Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
Liebherr Rd5000
Tall Larder Fridge, White, D Rated
Retail Price
£739.99
Save £159.01
Was £899
Free Delivery
Spread the cost:
£61.67 for 12 months at 0.0% APR***
Save more together
Service that goes further
Order now for delivery in 7-28 days
Installation & Recycling Available**
Protection available from £5.29 p/m
Flexible Finance Options
£61.67 for 12 months at 0.0% APR***
***Representative Example
- Representative - 23.9% APR (variable)
- Purchase interest rate - 23.9% p.a. (variable)
- Assumed Credit Limit - £1,200
- Product code: RD5000
- Net Capacity - Fridge 349 Litres
- Plinth concept
- Silent
- LED ceiling lighting
- Warranty - 2 years parts and labour
Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 1655 x 597 x 675
Energy
Rating
| Type | Tall Larder Fridge |
| Brand | Liebherr |
| Model | Rd5000 |
| Also known as: | RD5000 |
| EAN: | 4016803123415 |
| Plinth concept | |
| Silent | |
| LED ceiling lighting | |
| Door shelf | |
| Height-adjustable inner door shelves | |
| Glass shelves with stainless-steel-look decorative trim | |
| Convenient height adjustment for glass shelves | |
| EasyFresh with integrated drawer runner | |
| EnergySaver | |
| Display lock | |
| NightMode | |
| HolidayMode | |
| SuperCool | |
| Door alarm | |
| SabbathMode | |
| 3 bottle shelf | |
| FreshAir activated charcoal filter | |
| Egg tray | |
| Replaceable door seal | |
| Space for baking tray | |
| Closing assistance | |
| Adjustable feet | |
| Dishwasher-safe features | |
| Transport castors |
| Appliance placement | Freestanding |
| Product colour | White |
| Built-in display | Yes |
| Fridge number of shelves/baskets | 7 |
| Number of vegetable drawers | 1 |
| Door colour | White |
| Door hinge | Right |
| Reversible doors | Yes |
| Door opening angle | 115° |
| Control type | Touch |
| Display type | LCD |
| Display placement | Inside |
| Telescopic drawer | Yes |
| Fridge door balconies | 4 |
| Door balconies material | Plastic |
| Housing material | Steel |
| Shelves material | Glass |
| Adjustable shelves | Yes |
| Recessed handle(s) | Yes |
| Fridge net capacity | 349 L |
| Climate class | SN-T |
| Noise emission class | C |
| Noise level | 37 dB |
| Super Cool function | Yes |
| Automatic defrost (fridge) | Yes |
| Fridge temperature range | 2 - 9 °C |
| Door open alarm | Yes |
| Fridge interior light | Yes |
| Lamp type | LED |
| Adjustable feet | Yes |
| Castor wheels | Yes |
| Cord length | 2 m |
| Energy efficiency class | D |
| Annual energy consumption | 93 kWh |
| Energy efficiency scale | A to G |
| Energy efficiency index (EEI) | 80 |
| Energy usage | 0.254 kWh/24h |
| AC input voltage | 230 V |
| AC input frequency | 50 Hz |
| Current | 1.2 A |
| Width | 597 mm |
| Depth | 675 mm |
| Height | 1655 mm |
| Weight | 59.9 kg |
| Package width | 615 mm |
| Package depth | 767 mm |
| Package height | 1727 mm |
| Package weight | 64.6 kg |
2 years parts and labour. To activate your warranty go to home.liebherr.com/en/gbr/service/guarantee-registration-gb/guarantee-registration-gb.html.
2
Year
Warranty
Buy together and save more
Customers also bought
Customer Reviews
Compatible Freezer
Buy together and save more. Choose an option below to add both products to your basket.
Delivery
We do not have this item in stock at the moment. When you place your order with us, we will order this item from the manufacturer.
It generally takes 6-12 working days for the item to arrive at our warehouse.
We will then contact you to arrange a delivery date.
For more details about our delivery service, visit our appliance delivery page.
*Delivery available subject to postcode.
Installation Service
Let us install your new appliance for you. Our installation service covers most of the UK, but you can check if it's available in your area by entering your postcode on the basket page.
Visit our appliance installation page to learn more about pricing and what's included.
**Installation available subject to postcode.
Recycling Services
We can take away your old appliance, unwrap your new one and recycle all that pesky packaging for you.
Just select 'Recycle Old Appliance' and 'Unwrap and Recycle Packaging' on the basket page.
Find out more about our appliance and packaging recycling service.
Product Protection
to complement your guarantee
Your quote
Cover for as long as you need it
£5.29
a month
What's covered
- Repairs for accidental damage - starting today
- A replacement (with same or similar features) if your appliance can't be fixed - we'll cover installation costs up to £50 for white, laundry and TV products
- Call-outs, parts and labour included, with no excess to pay
What's not covered
- Cosmetic and malicious damage
- Costs that you may incur due to your product being unusable
- Installation (other than £50 for white, laundry and TV products) and disposal charges for a replacement product
Flexible Finance Options
Spread the cost of your new appliance with our payment options. Choose from the options below and tailor your payments to your needs.
Save even more with Marks+
NEW 120 Day Returns
Discover the perks:
Save an extra £20 on this item
Free recycling (worth £25)
Free tastecard (worth £79.99)
Exclusive competitions
Register for only £19.99
- Membership valid for 12 months
- Membership will not automatically renew
Add a freezer
Loading
You've added an item to your basket.