2
Year
Warranty
Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
Hisense RS5P668SSFC
American Fridge Freezer, Black, C Rated, Non-Plumbed
£899
Save £200
Was £1,099
Service that goes further
- Product code: RS5P668SSFC
- Net Capacity - Fridge 417 Litres/Freezer 220 Litres
- PureFlat Design With a flat door and recessed handle, this Hisense fridge delivers a seamless, built-in look
- C Rated This energy efficient Fridge
- Space + Hisenses XL-capacity refrigerators offer flexible storage enough for your entire weekly shop
- Warranty - 2 years parts and labour
Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 1795 x 910 x 717
Energy
Rating
| Type | American Fridge Freezer |
| Brand | Hisense |
| Model | RS5P668SSFC |
| EAN: | 6921727095978 |
| PureFlat Design With a flat door and recessed handle, this Hisense fridge delivers a seamless, built-in look. Perfectly suited to modern kitchens, its where style meets substance | |
| C Rated This energy efficient Fridge - Freezer will keep your food cool and your bills low | |
| Space + Hisenses XL-capacity refrigerators offer flexible storage enough for your entire weekly shop. With a spacious side-by-side design, its easy to organise and access every item, no matter the shape, size, or occasion | |
| Metal-Tech Cooling Metal-Tech Cooling uses a stainless steel back wall to distribute cold air evenly keeping food fresh and your kitchen looking premium and polished | |
| Total No Frost This advanced system circulates cold air evenly in your freezer, stopping frost from forming and freeing you from the hassle of manual defrosting for good | |
| ConnectLife Manage your fridge remotely with the ConnectLife app. Change settings, get alerts, and activate features from your smartphone effortless control, wherever you are | |
| XXL Balcony If youre looking for a way to store larger items, the Hisense XXL Door Balcony is your answer. It's perfect for keeping bigger products organised | |
| Recessed handle Flat door. Recessed handle. A flawless built-in look for modern kitchens |
| Appliance placement | Freestanding |
| Product design | American door |
| Product colour | Black, Stainless steel |
| Built-in display | Yes |
| Control type | Touch |
| Display type | LCD |
| Display placement | On door |
| Refrigerating medium | 0 |
| Refrigerating medium weight | 0 g |
| Recessed handle(s) | Yes |
| Total net capacity | 652 L |
| Climate class | SN-T |
| Noise emission class | C |
| Noise level | 39 dB |
| Total gross capacity | 652 L |
| Cooling system | Ventilated |
| Water tank capacity | 0 L |
| Holiday function | Yes |
| Inverter technology | Yes |
| Minimum operating temperature | 10 °C |
| Fridge net capacity | 417 L |
| No Frost (fridge) | Yes |
| Multi-Airflow system (fridge) | Yes |
| Fridge number of shelves/baskets | 3 |
| Number of vegetable drawers | 2 |
| Fridge gross capacity | 417 L |
| Automatic defrost (fridge) | Yes |
| Fridge door balconies | 4 |
| Number of egg balconies | 0 |
| Bottle rack | Yes |
| Anti-bacterial seal | Yes |
| Super Cool function | Yes |
| Fridge interior light | Yes |
| Lamp type | LED |
| Freezer net capacity | 220 L |
| Freezer position | Bottom-placed |
| Freezing capacity | 15 kg/24h |
| Storage time during power failure | 9 h |
| Star rating | 4* |
| No Frost (freezer) | Yes |
| Freezer number of shelves/baskets | 4 |
| Freezer gross capacity | 220 L |
| Automatic defrost (freezer) | Yes |
| No Frost+ (freezer) | Yes |
| Freezer door balconies | 4 |
| Freezer number of vegetable drawers | 2 |
| Freezer temperature (min) | -24 °C |
| Fast freeze function | Yes |
| Multi-Airflow system (freezer) | Yes |
| Ice cube tray | Yes |
| Fresh zone compartment gross capacity | 0 L |
| Fresh zone compartment net capacity | 0 L |
| Door open alarm | Yes |
| Temperature alarm | Yes |
| Castor wheels | Yes |
| Adjustable feet | Yes |
| Cord length | 1.5 m |
| Wi-Fi | Yes |
| Apps supported | ConnectLife |
| Energy efficiency class | C |
| Annual energy consumption | 227 kWh |
| Energy usage | 227 kWh/24h |
| Power plug type | Type G |
| Width | 910 mm |
| Depth | 717 mm |
| Height | 1795 mm |
| Weight | 119 kg |
| Depth without handle | 1730 mm |
| Package width | 980 mm |
| Package depth | 778 mm |
| Package height | 1890 mm |
| Package weight | 127 kg |
| Hisense technologies (food storage) | 4-Star Freeze Zone, ConnectLife, ConnectLife app, Dual Temperature Zones, Dual-Tech Cooling, Durable Inverter, Holiday Mode, Inverter Compressor, LED Display, Metal Glide Drawers, Metal-Tech Cooling, Muti-use Beverage Tray, PureFlat Design, Recessed Handle, Super Cool, Super Freeze, Total No Frost |
| No Frost system | Yes |
| Multi-airflow system | Yes |
| Interior light | Yes |
| Country of origin | China |
| Adjustable thermostat | Yes |
| Operating temperature (T-T) | 10 - 40 °C |
| Control panel | 1 |
2 years parts and labour. We advise that you register your Hisense appliance and activate your warranty at hisense.warrantyonline.co.uk/welcome.
2
Year
Warranty
Customers also bought
Customer Reviews
Delivery
We do not have this item in stock at the moment. When you place your order with us, we will order this item from the manufacturer.
It generally takes 6-12 working days for the item to arrive at our warehouse.
We will then contact you to arrange a delivery date.
For more details about our delivery service, visit our appliance delivery page.
*Delivery available subject to postcode.
Loading
You've added an item to your basket.