3
Year
Warranty
Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
Shark WD110UK
HydroVac Corded Hard Floor Cleaner, Blue
£279
£285 with delivery
- Product code: WD110UK
- Floor Types - Hard floor
- Tank Capacity (Litres) - Clean 0.5/Dirty 0.36
- Weight - 5.7 kg
- Vacuums, mops & cleans itself
- Warranty - 3 years parts and labour
Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 1110 x 280 x 260

| Type | HydroVac Corded Hard Floor Cleaner |
| Brand | Shark |
| Model | WD110UK |
| EAN: | 0622356258272;622356258272 |
| Vacuums, mops & cleans itself | |
| Deep clean hard floors & freshen area rugs | |
| Includes multi-surface cleaning solution with Odour Neutraliser & storage dock | |
| 7.6m cord | |
| Two tanks keep clean and dirty water separate | |
| Express Empty: debris filtration makes it easy to quickly dispose of dirty water mid-clean | |
| LED display | |
| LED headlights |
| Suction power | 10.5 AW |
| Power plug type | Type G |
| Power source | AC |
| AC input voltage | 220-240 V |
| AC input frequency | 50-60 Hz |
| Cleaning type | Dry&wet |
| Dust capacity | 0.36 L |
| Product colour | Navy |
| Liquid tank capacity | 0.5 L |
| Housing material | Plastic |
| Filter | Foam |
| Vacuum air filtering | Foam |
| Proper use | Home |
| Cleaning surfaces | Hard floor |
| Noise level | 82 dB |
| Floor surfaces supported | Hard floor |
| Operating radius | 8 m |
| Country of origin | China |
| Cord length | 7.62 m |
| Cord storage | Yes |
| Width | 280 mm |
| Depth | 260 mm |
| Height | 1110 mm |
| Weight | 5.7 kg |
| Weight (without accessories) | 4.9 g |
| Package width | 326 mm |
| Package depth | 298 mm |
| Package height | 665 mm |
| Package weight | 6.73 g |
| Floor nozzle cleaning width | 232 mm |
| Manual | Yes |
| Clean water tank capacity | 0.5 L |
| Dirty water tank capacity | 0.36 L |
| Handle(s) | Yes |
| Nozzle width | 232 mm |
| Cable length | 7.62 m |
| Box | Yes |
| Output power | 200 W |
| Power cable length | 7.62 m |
| Input voltage | 220-240 V |
| Net weight | 5.7 kg |
| Dimensions (WxDxH) | 280 x 260 x 1110 mm |
| Package dimensions (WxDxH) | 326 x 298 x 665 mm |
| Accessory storage | Yes |
| Package weight | 6.73 kg |
| Filtration system | Yes |
| Waste tank capacity | 0.36 L |
| Filter material | Foam |
3 years parts and labour. To activate your warranty go to sharkclean.co.uk/INTERSHOP/web/WFS/SharkNinja-GB-Site/en_GB/-/GBP/ViewProductRegistration-Start.
3
Year
Warranty
Compare with similar items
£279
£345.58
Save £14.40
Was £359.98
£299
Customers also bought
Customer Reviews
Delivery
This item is In Stock at our warehouse and ready for immediate delivery.
We will send this item to you via DPD or APC for only £6. Delivery will usually be within 24-48 hours.
For more details about our delivery service, visit our appliance delivery page.
*Delivery available subject to postcode.
Click & Collect
from LE4 1AU
If you need an item straight away, you can choose the "Click & Collect" option on the basket page and pick the item up yourself direct from our warehouse in Leicester.
Installation services can not be added to your order when choosing Click & Collect. Find out more about Click & Collect.
Flexible Finance Options
Spread the cost of your new appliance with our payment options. Choose from the options below and tailor your payments to your needs.
£0 today, then 3 payments of £93 at 0% interest when you choose a 3 month plan. Read More



Loading
You've added an item to your basket.