Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
Bosch WGG244FCGB Series 6 i-Dos
Washing Machine
(Discontinued)
This item is not currently available
Service that goes further
- Product code: WGG244FCGB
- Capacity (kg) - 9
- Spin Speed (rpm) - 1400
- Best energy class A: save energy with the most efficient class A
- Speed Perfect: get the perfect clean in up to 65% less time
- Warranty - 2 years parts and labour
Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 845 x 598 x 590 (depth excludes knobs and door)
Energy
Rating
| Type | Washing Machine |
| Brand | Bosch |
| Model | WGG244FCGB Series 6 i-Dos |
| Also known as: | WGG244FCGB |
| EAN: | 4242005456543 |
| Best energy class A: save energy with the most efficient class A | |
| Speed Perfect: get the perfect clean in up to 65% less time | |
| AntiStain: reliably removes four of the most common stains | |
| i-DOS: automatically measures the required amount of detergent and water for your cycle | |
| Iron Assist: reduce wrinkles up to 50% |
| Appliance placement | Freestanding |
| Loading type | Front-load |
| Product colour | Grey |
| Built-in display | Yes |
| Control type | Buttons, Rotary |
| Door hinge | Left |
| Colour name | Cast iron grey |
| Display type | LCD |
| Door colour | Black, Grey |
| Drum material | Stainless steel |
| Tub material | Plastic |
| Cord length | 2.1 m |
| Drum volume | 65 L |
| Viewing window | Yes |
| Rated capacity | 9 kg |
| Maximum spin speed | 1400 RPM |
| Spin-drying class | B |
| Noise emission class | A |
| Noise level (spin) | 71 dB |
| Delayed start timer | Yes |
| Washing programs | Auto, Blouse/shirt, Cotton, Delicate/silk, Down wear/duvet, Eco 40-60°C, Hand/wool, Mix, Pre-wash, Quick 15min, Quick 30min, Rinse, Spin, Sport |
| Load balancing system | Yes |
| Foam control system | Yes |
| Delay start (max) | 24 h |
| Cycle time (max) | 228 min |
| Adjustable spin speed | Yes |
| Minimum spin speed | 400 RPM |
| Residual moisture | 51.4% |
| Adjustable temperature | Yes |
| Easy iron function | Yes |
| Add garment (pause) function | Yes |
| Child lock | Yes |
| Self-cleaning | Yes |
| Remaining time indication | Yes |
| Automatic dosing system | Yes |
| Buzzer | Yes |
| Bosch technologies (clothes care) | EcoSilence Drive™, Iron Assist, SpeedPerfect, i-DOS |
| Energy efficiency class | A |
| Energy consumption per 100 cycles | 49 kWh |
| Water consumption per cycle | 50 L |
| Energy efficiency scale | A to G |
| Power consumption (standby) | 0.5 W |
| Connected load | 2300 W |
| AC input voltage | 220-240 V |
| AC input frequency | 50 Hz |
| Current | 10 A |
| Width | 598 mm |
| Depth | 590 mm |
| Height | 845 mm |
| Weight | 73.5 kg |
| Depth with door closed | 636 mm |
| Depth with door open | 1073 mm |
Like most modern washing machines, this one is cold fill only. Some older washers also have a hot water intake, but in reality, little hot water ever gets into these machines on most washes. This is because hot water cools rapidly in household water pipes, and by the time it starts to run hot the washing machine has almost finished filling. This is particularly true nowadays because modern washing machines use a lot less water than ever before.
Customers also bought
Installation Service
Let us install your new appliance for you. Our installation service covers most of the UK, but you can check if it's available in your area by entering your postcode on the basket page.
Visit our appliance installation page to learn more about pricing and what's included.
**Installation available subject to postcode.
Recycling Services
We can take away your old appliance, unwrap your new one and recycle all that pesky packaging for you.
Just select 'Recycle Old Appliance' and 'Unwrap and Recycle Packaging' on the basket page.
Find out more about our appliance and packaging recycling service.
Loading
You've added an item to your basket.