5
Year
Warranty
Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
Bosch WNA134U8GB Series 4
Washer Dryer, 8kg/5kg, 1400 Spin, White, C Rated
£649
Save £50
Was £699
Free Delivery
Spread the cost:
£54.09 for 12 months at 0.0% APR***
Service that goes further
- Product code: WNA134U8GB
- Capacity (kg) - Wash 8/Dry 5
- Spin Speed (rpm) - 1400
- Iron Assist: the clever steam treatment that smooths dried clothes
- Wash & Dry
- Warranty - 5 years parts and labour
Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 848 x 598 x 649 (depth excludes knobs and door)
Energy
Rating
| Type | Washer Dryer |
| Brand | Bosch |
| Model | WNA134U8GB Series 4 |
| Also known as: | WNA134U8GB |
| EAN: | 4242005250172 |
| Note | We have this item in stock, and you can also view a demonstration model on display in our showroom |
| Iron Assist: the clever steam treatment that smooths dried clothes | |
| Wash & Dry: wash and dry up to five kilograms in one go, or wash up to eight kilograms | |
| AutoDry: automatically dries to your preferred level of dryness | |
| EcoSilence Drive: quiet, efficient and durable | |
| Wash & Dry 60: wash and dry small loads efficiently in just 60 min |
| Loading type | Front-load |
| Appliance placement | Freestanding |
| Product colour | White |
| Door hinge | Left |
| Built-in display | Yes |
| Door colour | White |
| Door handle colour | White |
| Control type | Rotary |
| Display type | LED |
| Viewing window | Yes |
| Drum volume | 60 L |
| Rated capacity (washing & drying) | 5 kg |
| Maximum spin speed | 1400 RPM |
| Spin-drying class | B |
| Rated capacity (washing) | 8 kg |
| Washing programs | Cotton, Delicate/silk, Easy care, Hand/wool, Mix, Pre-wash, Quick, Rinse, Spin/drain, Sport |
| Drying programs | Intensive/outdoor, Wash&Dry |
| Add garment (pause) function | Yes |
| Delayed start timer | Yes |
| Adjustable spin speed | Yes |
| Noise emission class | A |
| Noise level (wash) | 47 dB |
| Noise level (spin) | 70 dB |
| Overflow protection | Yes |
| Half-load | Yes |
| Cycle time washing | 212 min |
| Cycle time washing & drying | 450 min |
| Delay start (max) | 24 h |
| Minimum spin speed | 400 RPM |
| Foam control system | Yes |
| Load balancing system | Yes |
| Self-cleaning | Yes |
| Easy iron function | Yes |
| Remaining time indication | Yes |
| Child lock | Yes |
| Door opening angle | 165° |
| Buzzer | Yes |
| Energy efficiency class (washing) | C |
| Energy efficiency class (washing & drying) | E |
| Water consumption washing per cycle | 41 L |
| Energy consumption per 100 cycles (washing) | 63 kWh |
| Water consumption washing & drying per cycle | 70 L |
| Energy consumption per 100 cycles (washing & drying) | 313 kWh |
| Energy efficiency scale | A to G |
| Energy consumption washing per cycle | 0.626 kWh |
| Energy consumption washing & drying per cycle | 3.126 kWh |
| Power consumption (standby) | 0.5 W |
| Power consumption (off) | 0.5 W |
| Depth | 649 mm |
| Width | 598 mm |
| Height | 848 mm |
| Depth with door open | 1063 mm |
Like most modern washer dryers, this one is cold fill only. Some older washer dryers also have a hot water intake, but in reality, little hot water ever gets into these machines on most washes. This is because hot water cools rapidly in household water pipes, and by the time it starts to run hot the washing machine has almost finished filling. This is particularly true nowadays because modern washing machines use a lot less water than ever before.
Loading
5 years parts and labour, subject to registration within 3 months of purchase. To activate your warranty go to www.bosch-home.co.uk/customer-service/warranty#/Togglebox=9197539-15284478-1/.
5
Year
Warranty
Customers also bought
Customer Reviews
Free or Next Day Delivery
from 3rd April
This item is In Stock at our warehouse and ready for immediate delivery.
Free and Next Day Delivery offers are subject to postcode and availability. You can find your earliest delivery date at checkout.
For more details about our delivery service, visit our appliance delivery page.
*Delivery available subject to postcode.
Click & Collect
from LE4 1AU
If you need an item straight away, you can choose the "Click & Collect" option on the basket page and pick the item up yourself direct from our warehouse in Leicester.
Installation services can not be added to your order when choosing Click & Collect. Find out more about Click & Collect.
Installation Service
Let us install your new appliance for you. Our installation service covers most of the UK, but you can check if it's available in your area by entering your postcode on the basket page.
Visit our appliance installation page to learn more about pricing and what's included.
**Installation available subject to postcode.
Recycling Services
We can take away your old appliance, unwrap your new one and recycle all that pesky packaging for you.
Just select 'Recycle Old Appliance' and 'Unwrap and Recycle Packaging' on the basket page.
Find out more about our appliance and packaging recycling service.
Flexible Finance Options
Spread the cost of your new appliance with our payment options. Choose from the options below and tailor your payments to your needs.
£0 today. 3 interest free payments of £216.33 with a 3 month plan. Read More
You've added an item to your basket.