10
Year Parts
Warranty
+ 5 Year Labour
Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
Haier XI1C3TB2FB-80
Fully Integrated Slimline Dishwasher, 8 Place Settings, C Rated
Service that goes further
- Product code: 32901789
- Place Settings - 11
- Extra Dry
- Third basket
- AquaStop
- Warranty - 10 years parts and 5 years labour
Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 816 x 448 x 575
Energy
Rating
| Type | Fully Integrated Slimline Dishwasher |
| Brand | Haier |
| Model | XI1C3TB2FB-80 |
| Also known as: | 32901789, XI1C3TB2FB80 |
| EAN: | 6925777801398 |
| Extra Dry | |
| Third basket | |
| AquaStop | |
| Half Load | |
| Floor light | |
| Automatic Open Door |
| Appliance placement | Fully built-in |
| Product size | Slimline (45 cm) |
| Custom panel-ready | Yes |
| Door colour | Not applicable |
| Built-in display | Yes |
| Control panel colour | Black |
| Control type | Touch |
| Display type | LED |
| Water fill | Cold |
| Number of baskets | 3 basket(s) |
| Upper basket adjustable height | Yes |
| Upper basket adjustable height levels | 3 |
| Upper basket rack | Foldable |
| Cutlery compartment type | Drawer |
| Tub material | Metal |
| Door hinge | Fixed |
| Self-balancing hinge | Yes |
| Number of place settings | 11 place settings |
| Number of washing programs | 8 |
| Noise emission class | B |
| Noise level | 43 dB |
| Dishwashing programs | Eco, Intensive, Prewash, Quick, Universal |
| Temperature (max) | 75 °C |
| Cycle time | 275 min |
| AquaStop function | Yes |
| Overflow protection | Yes |
| Automatic programs | Yes |
| Number of temperature settings | 5 |
| Delayed start timer | Yes |
| Delay start (max) | 23 h |
| Extra dry | Yes |
| Glass protection | Yes |
| Half-load | Yes |
| Load sensor | Yes |
| Number of spray zones | 3 |
| Automatic door opening | Yes |
| Adjustable feet | Yes |
| Floor indicator light | Yes |
| Ready indicator | Yes |
| Remaining time indication | Yes |
| Salt indicator | Yes |
| Rinse aid indicator | Yes |
| Smartphone/tablet remote support | Yes |
| Apps supported | hOn |
| Bluetooth | Yes |
| Wi-Fi controlled | Yes |
| Energy efficiency class | C |
| Water consumption per cycle | 9 L |
| Energy consumption per 100 cycles | 63 kWh |
| Energy efficiency scale | A to G |
| Width | 448 mm |
| Depth | 575 mm |
| Height | 816 mm |
| Weight | 36 kg |
| Installation compartment width | 452 mm |
| Installation compartment depth | 593 mm |
| Installation compartment height | 818 mm |
| Haier technologies (dish washing) | Automatic Door Opening, Door Opening System, LED Floor Lights, WiFi, hOn app |
| Package width | 510 mm |
| Package depth | 631 mm |
| Package height | 882 mm |
| Package weight | 40 kg |
| Country of origin | China |
Top drying performance
If you need your dishes perfectly dried, you can select the ExtraDry option from the Haier I-Pro Shine display. The duration of the final rinse will be increased by 10 minutes and even glasses and plastic items will be drip-free by the end of the cycle.
Third Basket
The new Haier I-Pro Shine third basket is foldable and removable: features that help you easily make more space for glasses and large kitchenware. Moreover, your cutlery will always be well organised and secured thanks to the innovative grid and helpful symbols, a guide to easily find a place for your silverware and achieve the best cleaning results.
AquaStop
AquaStop is a device located on the supply tube that stops water flow if the tube deteriorates. In that case, a red dot will appear to alert the necessity to replace the tube.
A dishwasher that adapts to your needs
You don't have to worry anymore if you can't completely fill your dishwasher. If it is half full, just select the Half Load option: saving energy and water consumption up to 10%, without compromising on performance.
Keep all cycle information under control
Haier I-Pro Shine is equipped with a smart floor light that offers you all the needed information about the cycle's status, without opening the door.
A breath of fresh air
The automatic door opening system can be selected on a number of wash programmes. During the drying cycle the door will automatically open a few centimetres. This enables fresh air to circulate within the dishwasher, to allow the natural drying of the dishes. The duration of the selected cycle will change to allow optimisation of temperatures used during the rinse phase and provides a significant reduction in energy consumption.
10 years parts and 5 years labour, subject to registration within 28 days of purchase. To activate your warranty go to www.haier.partners.domesticandgeneral.com/register/appliance-details#1.
10
Year Parts
Warranty
+ 5 Year Labour
Customers also bought
Customer Reviews
Fully Integrated Dishwashers
A fully integrated dishwasher is built into your cabinetry, completely concealing the appliance. The controls can be found on the inside edge of the door. This is the most effective way to achieve a seamless kitchen aesthetic. All fully integrated dishwashers will need a full-height furniture door and plinth for installation - if you're buying a replacement, it's likely you already have these in place.
Delivery
We do not have this item in stock at the moment. When you place your order with us, we will order this item from the manufacturer.
It generally takes 6-12 working days for the item to arrive at our warehouse.
We will then contact you to arrange a delivery date.
For more details about our delivery service, visit our appliance delivery page.
*Delivery available subject to postcode.
Save even more with Marks+
NEW 120 Day Returns
Discover the perks:
Save an extra £85 on this item
Free recycling (worth £25)
Free tastecard (worth £79.99)
Exclusive competitions
Register for only £19.99
- Membership valid for 12 months
- Membership will not automatically renew
Loading
You've added an item to your basket.