10
Year
Warranty
Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
Liebherr SIFNdi5188
No Frost Built-In Freezer, Fixed Hinge, D Rated
Retail Price
£1,749
Free Delivery
Spread the cost:
£145.75 for 12 months at 0.0% APR***
Save more together
Service that goes further
- Product code: SIFNDI5188
- Net Capacity - 213 Litres
- NoFrost
- IceMaker Plumbed In
- SoftSytem Door Closing
- Warranty - 10 year Warranty
Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 1770 x 559 x 546
Energy
Rating
| Type | No Frost Built-In Freezer |
| Brand | Liebherr |
| Model | SIFNdi5188 |
| Also known as: | SIFNDI5188 |
| EAN: | 4016803115731 |
| NoFrost | |
| IceMaker Plumbed In | |
| SoftSytem Door Closing | |
| SuperSilent | |
| Telescopic Rails |
| Product type | Upright freezer |
| Appliance placement | Built-in |
| Product colour | White |
| Reversible doors | Yes |
| Built-in display | Yes |
| Freezer number of shelves/baskets | 8 |
| Door hinge | Left |
| Control type | Touch |
| Display type | TFT |
| Display placement | Inside |
| Display diagonal | 6.1 cm (2.4) |
| Shelves material | Glass |
| Freezer net capacity | 213 L |
| Freezing capacity | 12 kg/24h |
| Storage time during power failure | 9 h |
| Star rating | 4* |
| Climate class | SN-T |
| No Frost system | Yes |
| Automatic defrost (freezer) | Yes |
| Noise emission class | B |
| Noise level | 33 dB |
| Fast freeze function | Yes |
| Ice cube capacity | 0.8 kg/24h |
| Number of ice packs | 2 |
| Ice cube tray | Yes |
| Icemaker | Yes |
| Interior light | Yes |
| Lamp type | LED |
| Indication light | Yes |
| Door open alarm | Yes |
| Temperature alarm | Yes |
| Energy efficiency class | D |
| Annual energy consumption | 190 kWh |
| Energy efficiency scale | A to G |
| Connected load | 186 W |
| Energy usage | 0.648 kWh/24h |
| AC input voltage | 220 - 240 V |
| AC input frequency | 50 - 60 Hz |
| Current | 1.3 A |
| Width | 559 mm |
| Depth | 546 mm |
| Height | 1770 mm |
| Weight | 73.2 kg |
| Installation compartment width | 570 mm |
| Installation compartment depth | 550 mm |
| Installation compartment height | 1788 mm |
| Package weight | 77800 kg |
| Package width | 572 mm |
| Package depth | 622 mm |
| Package height | 1829 mm |
| Package weight | 77.8 kg |
| Country of origin | Germany |
10 years parts and labour warranty, subject to registration within 1 year of purchase via the Liebherr SmartDevice app. For more information go to www.liebherr.com/en-gb/fridges-freezers/10yearguarantee-3265806
10
Year
Warranty
Buy together and save more
Compare with similar items
Customers also bought
Customer Reviews
Compatible Fridge
Buy together and save more. Choose an option below to add both products to your basket.
Free or Next Day Delivery
from 23rd May
This item is In Stock at our warehouse and ready for immediate delivery.
Free and Next Day Delivery offers are subject to postcode and availability. You can find your earliest delivery date at checkout.
For more details about our delivery service, visit our appliance delivery page.
*Delivery available subject to postcode.
Click & Collect
from LE4 1AU
If you need an item straight away, you can choose the "Click & Collect" option on the basket page and pick the item up yourself direct from our warehouse in Leicester.
Installation services can not be added to your order when choosing Click & Collect. Find out more about Click & Collect.
Installation Service
Let us install your new appliance for you. Our installation service covers most of the UK, but you can check if it's available in your area by entering your postcode on the basket page.
Visit our appliance installation page to learn more about pricing and what's included.
**Installation available subject to postcode.
Recycling Services
We can take away your old appliance, unwrap your new one and recycle all that pesky packaging for you.
Just select 'Recycle Old Appliance' and 'Unwrap and Recycle Packaging' on the basket page.
Find out more about our appliance and packaging recycling service.
Flexible Finance Options
Spread the cost of your new appliance with our payment options. Choose from the options below and tailor your payments to your needs.
£0 today, then 3 payments of £583 at 0% interest when you choose a 3 month plan. Read More
Save even more with Marks+
NEW 120 Day Returns
Discover the perks:
Save £55 on this item
Free recycling (worth £25)
Exclusive competitions
Register for only £19.99
- Membership valid for 12 months
- Membership will not automatically renew
Add a fridge





Loading
You've added an item to your basket.