2
Year
Warranty
Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
SMEGPACK786
Smeg Dual Fuel Cooker with Single Oven + 60cm Chimney Cooker Hood
£1,389.10
Free Delivery
Spread the cost:
£115.76 for 12 months at 0.0% APR***
Save £42.90
Separate Price: £1,432
Service that goes further
SUK61MX9 Concert
Dual Fuel Cooker with Single Oven
- A
- Capacity (Usable Litres) - 70
- Hob Type - Gas hob
- Number of Ovens - 1
- Number of Zones - 4
- Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 915 x 600 x 600 (excluding handles and knobs)
- Warranty - 2 years parts and labour
KBT600VE
60cm Chimney Cooker Hood
- B
- Extraction Rate (m³/h) - 451
- Extraction Type - Ducted/Recirculating
- Suitable for use above a standard-sized hob
- Quickly clears the air in a medium-sized kitchen
- Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 575-1075 x 600 x 450
- Warranty - 2 years parts and labour
Smeg SUK61MX9 Concert
Dual Fuel Cooker with Single Oven, Stainless Steel, A Rated
| Type | Dual Fuel Cooker with Single Oven |
| Brand | Smeg |
| Model | SUK61MX9 Concert |
| Components | SUK61MX9, KBT600VE |
| Also known as: | SMEGPACK786 |
| EAN: | 8017709268336 |
| Digital electronic clock/programmer | |
| Air cooling system | |
| Closed door grilling | |
| Easy clean enamel interior | |
| 5 cooking levels, metal side supports | |
| Removable inner door glasses | |
| Vapor clean |
| Product type | Freestanding cooker |
| Product colour | Stainless steel |
| Control type | Rotary |
| Built-in display | Yes |
| Handle colour | Stainless steel |
| Control position | Top right / left |
| Integrated clock | Yes |
| Clock type | Electronic |
| Storage compartment | Yes |
| Storage compartment position | Bottom |
| Hob type | Gas |
| Number of cooking zones | 4 zone(s) |
| Liquefied Petroleum Gas (LPG) convertible | Yes |
| Number of gas cooking zones | 4 zone(s) |
| Electronic ignition | Yes |
| Cooking zone 1 position | Right front |
| Cooking zone 1 power source | Gas |
| Cooking zone 1 power | 3500 W |
| Cooking zone 2 position | Left rear |
| Cooking zone 2 power source | Gas |
| Cooking zone 2 power | 1750 W |
| Cooking zone 3 position | Right rear |
| Cooking zone 3 power source | Gas |
| Cooking zone 3 power | 1750 W |
| Cooking zone 4 position | Right front |
| Cooking zone 4 power source | Gas |
| Cooking zone 4 power | 1000 W |
| Pan support material | Cast iron |
| Oven size | Medium |
| Number of ovens | 1 |
| Oven power source | Electric |
| Oven net capacity | 70 L |
| Grill | Yes |
| Oven position | Bottom |
| Oven gross capacity | 79 L |
| Oven interior dimensions (W x D x H) | 444 x 425 x 360 mm |
| Oven interior coating | Enamel |
| Oven door material | Glass |
| Removable door glass | Yes |
| Number of shelves | 1 shelves |
| Number of shelf positions | 5 |
| Number of functions | 7 |
| Top heating | Yes |
| Top and bottom heating | Yes |
| Bottom heating | Yes |
| Convection cooking | Yes |
| Conventional cooking | Yes |
| Easy to clean (oven) | Yes |
| Energy efficiency class | A |
| Energy consumption (conventional) | 0.99 kWh |
| Connected load (electric) | 2300 W |
| Energy consumption (forced convection) | 0.8 kWh |
| Current | 13 A |
| Baking tray | Yes |
| Width | 600 mm |
| Depth | 600 mm |
| Height | 915 mm |
| Height (min) | 885 mm |
Smeg KBT600VE
60cm Chimney Cooker Hood, Stainless Steel, B Rated
| Type | 60cm Chimney Cooker Hood |
| Brand | Smeg |
| Model | KBT600VE |
| Components | SUK61MX9, KBT600VE |
| Also known as: | SMEGPACK786 |
| EAN: | 8017709289713 |
| Suitable for use above a standard-sized hob | |
| Quickly clears the air in a medium-sized kitchen | |
| Clear cooking smells quickly with the boost mode | |
| Easy-to-use push button controls |
| Maximum extraction power | 451 m³/h |
| Type of extraction | Ducted/Recirculating |
| Fluid dynamic efficiency class | A |
| Lighting efficiency class | A |
| Grease filtering efficiency class | C |
| Number of speeds | 3 |
| Noise level | 71 dB |
| Noise level (low speed) | 48 dB |
| Noise level (medium speed) | 55 dB |
| Noise level (high speed) | 62 dB |
| Noise level (intensive speed) | 71 dB |
| Type | Built-in |
| Product colour | Stainless steel |
| Grease filter type | Aluminium |
| Number of filters | 1 pc(s) |
| Removable filter | Yes |
| Annual energy consumption | 60 kWh |
| Motor power | 230 W |
| Energy efficiency class (old) | B |
| Width | 600 mm |
| Depth | 450 mm |
| Height (min) | 575 mm |
| Height (max) | 1075 mm |
| Weight | 12.8 kg |
| Package width | 645 mm |
| Package depth | 375 mm |
| Package height | 560 mm |
| Package weight | 15.7 kg |
| Country of origin | Italy |
2 years parts and labour.To activate your warranty go to www.smeguk.com/register-warranty.
2
Year
Warranty
Delivery
We do not have this item in stock at the moment. When you place your order with us, we will order this item from the manufacturer.
It generally takes 6-12 working days for the item to arrive at our warehouse.
We will then contact you to arrange a delivery date.
For more details about our delivery service, visit our appliance delivery page.
*Delivery available subject to postcode.
Installation Service
Let us install your new appliance for you. Our installation service covers most of the UK, but you can check if it's available in your area by entering your postcode on the basket page.
Visit our appliance installation page to learn more about pricing and what's included.
**Installation available subject to postcode.
Recycling Services
We can take away your old appliance, unwrap your new one and recycle all that pesky packaging for you.
Just select 'Recycle Old Appliance' and 'Unwrap and Recycle Packaging' on the basket page.
Find out more about our appliance and packaging recycling service.
Flexible Finance Options
Spread the cost of your new appliance with our payment options. Choose from the options below and tailor your payments to your needs.
You've added an item to your basket.