10
Year
Warranty
Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
Liebherr TG14VE04
Low Frost Under Counter Freezer, White, E Rated
£389.99
- Product code: TG14VE04
- Net Capacity - 107 Litres
- VarioSpace
- LED lighting, integrated in the UI
- Drawer on safety glass
- Warranty - 10 year Warranty
Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 850 x 550 x 607

Energy
Rating
| Type | Low Frost Under Counter Freezer |
| Brand | Liebherr |
| Model | TG14VE04 |
| EAN: | 4016803110958 |
| Note | We have this item in stock, and you can also view a demonstration model on display in our showroom |
| VarioSpace | |
| LED lighting, integrated in the UI | |
| Drawer on safety glass |
| Product type | Upright freezer |
| Appliance placement | Undercounter |
| Product colour | White |
| Reversible doors | Yes |
| Freezer number of shelves/baskets | 3 |
| Door hinge | Right |
| Control type | Touch |
| Refrigerating medium | R 600a |
| Freezer net capacity | 107 L |
| Freezing capacity | 5.5 kg/24h |
| Storage time during power failure | 12.5 h |
| Star rating | 4* |
| Climate class | SN-T |
| Noise emission class | C |
| Noise level | 37 dB |
| Freezer temperature (min) | -16 °C |
| Freezer temperature (max) | -28 °C |
| Temperature measurement units | °C |
| Interior light | Yes |
| Lamp type | LED |
| Adjustable feet | Yes |
| Cord length | 2 m |
| Energy efficiency class | E |
| Annual energy consumption | 172 kWh |
| Energy efficiency scale | A to G |
| AC input voltage | 220 - 240 V |
| AC input frequency | 50 Hz |
| Current | 1.3 A |
| Width | 550 mm |
| Depth | 607 mm |
| Height | 850 mm |
| Weight | 35.1 kg |
| Package width | 567 mm |
| Package depth | 711 mm |
| Package height | 911 mm |
| Package weight | 37.6 kg |
10 years parts and labour warranty, subject to registration within 1 year of purchase via the Liebherr SmartDevice app. For more information go to www.liebherr.com/en-gb/fridges-freezers/10yearguarantee-3265806
10
Year
Warranty
Compare with similar items
Customers also bought
Customer Reviews
Free or Next Day Delivery
from 23rd May
This item is In Stock at our warehouse and ready for immediate delivery.
Free and Next Day Delivery offers are subject to postcode and availability. You can find your earliest delivery date at checkout.
For more details about our delivery service, visit our appliance delivery page.
*Delivery available subject to postcode.
Click & Collect
from LE4 1AU
If you need an item straight away, you can choose the "Click & Collect" option on the basket page and pick the item up yourself direct from our warehouse in Leicester.
Installation services can not be added to your order when choosing Click & Collect. Find out more about Click & Collect.
Installation Service
Let us install your new appliance for you. Our installation service covers most of the UK, but you can check if it's available in your area by entering your postcode on the basket page.
Visit our appliance installation page to learn more about pricing and what's included.
**Installation available subject to postcode.
Recycling Services
We can take away your old appliance, unwrap your new one and recycle all that pesky packaging for you.
Just select 'Recycle Old Appliance' and 'Unwrap and Recycle Packaging' on the basket page.
Find out more about our appliance and packaging recycling service.
Flexible Finance Options
Spread the cost of your new appliance with our payment options. Choose from the options below and tailor your payments to your needs.
£0 today, then 3 payments of £130 at 0% interest when you choose a 3 month plan. Read More





Loading
You've added an item to your basket.