Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
Shark WV361UK
Lightweight 2-in-1 Cordless Vacuum Cleaner
(Discontinued)
This item is not currently available
Service that goes further
- Product code: WV361UK
- Bin Capacity (Litres) - 0.25
- Battery Life - 16 min
- Weight - 3 kg
- One-touch transformation from Floor mode to Handheld mode
- Warranty - 5 years parts and labour
Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 713 x 218 x 308

Introducing the ultimate quick clean system. The 2-in-1 Shark WandVac System is always ready for quick clean-ups on floors and surfaces, instantly clean up crumbs, dry food spills, dust and pet hair in Floor Mode. Then transforminto a versatile, compact handvac to quickly clean worktops, soft furnishings and more in Handheld mode.
Floor Mode: Dropped crumbs on the floor? Spilled the cat litter? There’s no need to get out your full-size vacuum. In Floor mode, this ultra-lightweight cordless cleaner is perfect for quick clean-ups and unexpected messes. The floorhead is enhanced with Anti Hair Wrap Technology, exclusive to Shark. A bristle-guard and comb actively remove hair from the brush-roll as you clean, helping to keep it free of tangles. Perfect for long, short and pet hair.
One-Touch Transformation: Simply detach the floorhead to easily reach up high, clean ceilings and light fittings and extend your reach into narrow spaces behind furniture with the wand.
Handheld mode – More suction power than any other handheld under 1kg*.
Transform to Handheld Mode to quickly and easily clean kitchen worktops, tables and surfaces, sofas, soft furnishings, stairs, car interiors and more with the slim, lightweight handvac. Complete with 2 handy attachments, simply grab and go when the unexpected happens. Clean hard-to-reach places including between sofa cushions, behind radiators, narrow ledges and skirting boards with the Crevice Tool. The versatile Multi-Surface Tool easily cleans upholstery, blinds, surfaces, shelves and more.
Always Charging : Charging while stored on the base, simply grab and go for effortless on-the-spot cleaning. With a high-performance motor, you can choose between 2 power modes to suit the task in hand and enjoy an extra boost of power. Engineered with up to 16 minutes run-time** - more than enough for instantly tacking unexpected messes. With a sleek, slim silhouette, this lightweight vacuum is always on hand when you need it – and always on charge when you don’t. With a small footprint, the compact base can be neatly stored in the corner or at edge of any room. Keep your favourite attachments within reach with accessory storage on the base. Designed for easy emptying, the dust cup quickly opens with a single touch.
*In BOOST power mode tested to IEC 62885-2, cl 5.8.
**In ION power mode, with non-motorised tool.
| Type | Lightweight 2-in-1 Cordless Vacuum Cleaner |
| Brand | Shark |
| Model | WV361UK |
| EAN: | 0622356244053;622356244053 |
| One-touch transformation from Floor mode to Handheld mode | |
| Anti Hair Wrap floorhead removes hair form the brush-roll as you clean | |
| Handheld cleaning with included Crevice Tool & Multi-Surface Tool | |
| Charges while stored on the base | |
| 2 power modes | |
| Easy-empty dust cup |
| Product type | 2-in-1 stick vacuum |
| Dust container type | Bagless |
| Product colour | Grey |
| Dust capacity | 0.25 L |
| Cleaning type | Dry |
| Vacuum air filtering | HEPA |
| Dirt separating method | Filtering |
| Cleaning surfaces | Carpet, Hard floor |
| Power source | Battery |
| Maximum input power | 30 W |
| Battery voltage | 11.1 V |
| Runtime | 16 min |
| Charging time | 2.5 h |
| Package width | 340 mm |
| Package depth | 270 mm |
| Package height | 670 mm |
| Package weight | 5.6 kg |
| Width | 218 mm |
| Depth | 308 mm |
| Height | 713 mm |
| Weight | 3 kg |
| Crevice tool | Yes |
Compare with similar items
PRODUCT
Type
Lightweight 2-in-1 Cordless Vacuum Cleaner
Brand
Shark
Model
WV361UK
Price
£199.99
Rating
5
Ean
0622356244053;622356244053
DESIGN
Dust capacity
0.25 L
Dust container type
Bagless
Product colour
Grey
Product type
2-in-1 stick vacuum
PERFORMANCE
Cleaning surfaces
Carpet, Hard floor
Cleaning type
Dry
Dirt separating method
Filtering
Vacuum air filtering
HEPA
POWER
Battery voltage
11.1 V
Charging time
2.5 h
Maximum input power
30 W
Power source
Battery
Runtime
16 min
PACKAGING CONTENT
Crevice tool
Yes
WEIGHT & DIMENSIONS
Depth
308 mm
Height
713 mm
Weight
3 kg
Width
218 mm
PACKAGING DATA
Package depth
270 mm
Package height
670 mm
Package weight
5.6 kg
Package width
340 mm

Loading
You've added an item to your basket.