Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
Samsung WW11DG5B25AHEU Series 5
Washing Machine
(Discontinued)
This item is not currently available
Service that goes further
- Product code: WW11DG5B25AHEU
- Capacity (kg) - 11
- Spin Speed (rpm) - 1400
- AI Energy - To reduce your energy consumption by up to 70%
- SpaceMax
- Warranty - 5 years parts and labour
Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 850 x 600 x 600 (depth excludes knobs and door)
Energy
Rating
| Type | Washing Machine |
| Brand | Samsung |
| Model | WW11DG5B25AHEU Series 5 |
| Also known as: | WW11DG5B25AHEU |
| EAN: | 8806095539577 |
| AI Energy - To reduce your energy consumption by up to 70% | |
| SpaceMax - Thanks to a complete interior redesign, our washing machine now holds a large drum boasting a whopping 11kg capacity while the outside dimensions stays the same | |
| ecobubble - Mixes air, water and detergent to wash effectively at cooler temperatures | |
| 1400 Rpm |
| Appliance placement | Freestanding |
| Loading type | Front-load |
| Product colour | White |
| Built-in display | Yes |
| Control type | Rotary |
| Door hinge | Left |
| Inverter technology | Yes |
| Display type | LED |
| Door opening | Side opening |
| Door colour | Black |
| Rated capacity | 11 kg |
| Maximum spin speed | 1400 RPM |
| Spin-drying class | B |
| Noise emission class | A |
| Noise level (spin) | 72 dB |
| Delayed start timer | Yes |
| Washing programs | Colour, Cotton, Eco 40-60°C, Pre-wash, Quick 15min, Rinse & spin, Steam, Synthetics |
| Cycle time (max) | 240 min |
| Wi-Fi controlled | Yes |
| Child lock | Yes |
| Remaining time indication | Yes |
| Samsung technologies (clothes care) | AI EcoBubble, BubbleSoak™, SpaceMax™ technology |
| Energy efficiency class | A |
| Energy consumption per 100 cycles | 48 kWh |
| Water consumption per cycle | 54 L |
| Width | 600 mm |
| Depth | 600 mm |
| Height | 850 mm |
| Weight | 72 kg |
| Package weight | 75 kg |
Like most modern washing machines, this one is cold fill only. Some older washers also have a hot water intake, but in reality, little hot water ever gets into these machines on most washes. This is because hot water cools rapidly in household water pipes, and by the time it starts to run hot the washing machine has almost finished filling. This is particularly true nowadays because modern washing machines use a lot less water than ever before.
Wash for less
A-10% Extra Energy Efficiency
Wash clothes using less energy. The Samsung washing machine is highly energy efficient and even exceeds the minimum energy efficiency requirements for the Class A rating by up to 10%[1]. Advanced technologies enhance the washing performance and reduce the wash time, which reduces its energy use.
Wash in 39 minutes
Super Speed
Cut your daily laundry time and get clothes thoroughly clean. Use Super Speed to wash a load in just 39 minutes[2]. QuickDrive™ saves time by moving clothes dynamically, while Ecobubble™ ensures powerful cleaning. The rinsing time is shortened using Speed Spray and it accelerates the spin speed.
Reduces microplastic
Less Microfiber cycle
The Less Microfiber cycle works to make clothes shed less microplastics, which are discharged into the drain water. By adjusting the motors revolution speed and washing intensiveness, the Less Microfiber cycle reduces the amount of microfiber released into the drain water by up to 54%[3].
More space inside
SpaceMax™
Wash large loads with a huge 11kg capacity interior in a 600mm depth cabinet[4]. SpaceMax™ technology creates more space inside to incorporate a larger drum without increasing the external dimensions. So your washer will fit in easily and you can wash many clothes at once, including big items.
Intensive cleaning
Bubble Soak
Get your clothes spotlessly clean, even if they are really dirty. The Bubble Soak function helps remove a wide variety of stubborn stains, like blood, tea, wine, make-up and grass. Clothes are thoroughly soaked in active bubbles, so dirt and stains are loosened and can be removed effectively[5].
Connect your life with SmartThings
Wi-Fi Embedded
Use your washer easily and effectively with the SmartThings App[6] , which enhances your washing. The Laundry Recipe recommends the appropriate wash cycle[7] for each load. The Laundry Planner enhances your daily schedule[8]. And Auto Cycle Link[9] selects an optimal drying course after a wash.
SmatThings Energy
Efficient energy use. Smart savings.
Manage your households energy use anytime. SmartThings Energy[10] provides helpful energy efficiency tips. It also lets you monitor the energy consumption of smart appliances[11] in real time and compare it to the previous month. And it alerts you if your monthly targets are likely to be exceeded.
SmatThings Home care
Smart maintenance. Easy upkeep.
Take care of your washer easily. SmartThings Home Care[12] notifies you when parts need replacing and helps troubleshoot problems. It also shows you how to update the software of services and devices. And it provides useful tips on using your appliance, as well as a user manual.
Reduce bacteria
Hygiene Steam
Give clothes a deep and hygienic clean. Hygiene Steam releases steam from the bottom of the drum. It removes grime and 99.9% of certain bacteria[13] and inactivates allergens derived from house dust mites[14]. Hygiene Steam reduces exposure to house dust mite, cat, dog, grass pollen and fungi[15].
Keep the washer fresh
Drum Clean +
Keep the inside of the machine hygienically clean and fresh. Drum Clean + removes dirt and 99.9% of certain odor-causing bacteria[16] in the drum by soaking, pulsating and spinning. A water jet and fast spinning also remove grime from the door gasket. And it notifies you when it needs cleaning[17].
Cleans away residue
StayClean Drawer
Stop wasting detergent and avoid the tedious task of cleaning the detergent drawer. The StayClean Drawer ensures that more of the detergent is washed away with a specially designed water flushing system. So there is less unsightly soap residue and the tray stays clean and hygienic.
Durable & efficient
Digital Inverter Technology
Enjoy energy efficiency, less noise and a long-lasting performance. Digital Inverter Technology utilizes strong magnets for a quiet and powerful performance, but uses less energy than a Universal Motor. It also has the industrys longest durability and warranty of 20 years[18] on the motor.
Loading
You've added an item to your basket.