2
Year
Warranty
Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
DeLonghi Pinguino PACEX100SILENT
Portable Air Conditioner - 10000 BTUs, White, A++ Rated
£799
Spread the cost:
£66.59 for 12 months at 0.0% APR***
- Product code: 0151454016
- Functions - Cooling, Dehumidifying, Fan
- Suitable for room volume up to - 100 m³
- Maximum Cooling Capacity (BTU/h) - 10000
- Powerful 2.5 kW cooling capacity
- Warranty - 2 years parts and labour
Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 806 x 445 x 390
Energy
Rating
| Type | Portable Air Conditioner - 10000 BTUs |
| Brand | DeLonghi |
| Model | Pinguino PACEX100SILENT |
| Also known as: | 0151454016, PAC EX100 |
| EAN: | 8004399512207 |
| Powerful 2.5 kW cooling capacity | |
| Fan only function and dehumidifying function up to 32L/24 hours | |
| 24 hour electronic timer and thermostat | |
| Window kit included for easy installation | |
| Handles and castors for easy transportation |
| Type | Monobloc mobile air conditioner |
| Air conditioner functions | Cooling, Dehumidifying, Fan |
| Cooling capacity (max) | 10000 BTU/h |
| Cooling capacity in watts (max) | 2500 W |
| Cooling energy efficiency (EER, W/W) | 3.6 |
| Noise level | 64 dB |
| Variable power | Yes |
| Built-in fan | Yes |
| Number of speeds | 3 |
| Dehumidifying capacity | 1.33 l/h |
| Airflow (low speed) | 250 m³/h |
| Airflow (medium speed) | 310 m³/h |
| Airflow (high speed) | 350 m³/h |
| LED indicators | Yes |
| Suitable for room volume up to | 100 m³ |
| Hose length | 1.2 m |
| Hose diameter | 130 mm |
| Air filter | Yes |
| Refrigerating medium | R290 |
| Timer | Yes |
| Timer type | Digital |
| Timer duration (maximum) | 24 h |
| Remotely operated | Yes |
| Castor wheels | Yes |
| Handle(s) | Yes |
| Energy efficiency class (cooling) | A++ |
| Hourly energy consumption (cooling) | 0.7 kWh |
| AC input voltage | 220-240 V |
| AC input frequency | 50 Hz |
| Power consumption (cooling) | 700 W |
| Product colour | White |
| Built-in display | Yes |
| Display type | LED |
| Width | 445 mm |
| Depth | 390 mm |
| Height | 806 mm |
| Weight | 30 kg |
| Remote control included | Yes |
2 years parts and labour. Keep a copy of your Sales Invoice as proof of purchase.
2
Year
Warranty
Compare with similar items
Customers also bought
Customer Reviews
Free or Next Day Delivery
from 3rd May
This item is In Stock at our warehouse and ready for immediate delivery.
Free and Next Day Delivery offers are subject to postcode and availability. You can find your earliest delivery date at checkout.
For more details about our delivery service, visit our appliance delivery page.
*Delivery available subject to postcode.
Click & Collect
from LE4 1AU
If you need an item straight away, you can choose the "Click & Collect" option on the basket page and pick the item up yourself direct from our warehouse in Leicester.
Installation services can not be added to your order when choosing Click & Collect. Find out more about Click & Collect.
Flexible Finance Options
Spread the cost of your new appliance with our payment options. Choose from the options below and tailor your payments to your needs.
£0 today. 3 interest free payments of £266.33 with a 3 month plan. Read More

Loading
You've added an item to your basket.