2
Year
Warranty
Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
DeLonghi PAC EM82K
Portable Air Conditioner, Vented, White
£529
Save £106.29
Was £635.29
Free Delivery
Spread the cost:
£44.09 for 12 months at 0.0% APR***
- Product code: 0151457012
- Functions - Cooling, Dehumidifying, Fan
- This Product Requires Venting Outside
- Max cooling capacity: 2,4 kW / 10.000 Btu/h
- Warranty - 2 years parts and labour
Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 700 x 425 x 345
| Type | Portable Air Conditioner |
| Brand | DeLonghi |
| Model | PAC EM82K |
| Also known as: | 0151457012 |
| EAN: | 8004399020641 |
| Max cooling capacity: 2,4 kW / 10.000 Btu/h | |
| Low Energy Consumption: Class A | |
| Eco-friendly gas: R290 | |
| Fan function | |
| Dehumidifying function | |
| Exclusive condensate recirculation system | |
| 3 fan speed to select the maximum power or the minimum noise | |
| Soft touch control panel | |
| Remote control with LCD display allows an easy use of all features | |
| 24 h electronic timer and thermostat | |
| Handles and castors for easy transportation | |
| Continuous gravity drainage system |
| Type | Monobloc mobile air conditioner |
| Air conditioner functions | Cooling, Dehumidifying, Fan |
| Cooling capacity (max) | 9400 BTU/h |
| Cooling capacity in watts (nominal) | 2400 W |
| Cooling energy efficiency (EER, W/W) | 2.6 |
| Dehumidifier function | Yes |
| Built-in fan | Yes |
| Number of speeds | 3 |
| Dehumidifying capacity | 43 l/h |
| Noise level | 63 dB |
| Airflow (low speed) | 340 m³/h |
| Airflow (medium speed) | 370 m³/h |
| Airflow (high speed) | 400 m³/h |
| Suitable for room volume up to | 80 m³ |
| Hose length | 1.2 m |
| Hose diameter | 130 mm |
| Refrigerating medium | R290 |
| Timer | Yes |
| Timer type | Digital |
| Timer duration (maximum) | 24 h |
| Remotely operated | Yes |
| Castor wheels | Yes |
| Handle(s) | Yes |
| Global warming potential | 3 |
| Cord length | 1.25 m |
| Adjustable thermostat | Yes |
| Country of origin | China |
| Energy efficiency class (cooling) | A |
| Energy efficiency scale | A+++ to D |
| Connected load | 1000 W |
| AC input voltage | 220-240 V |
| AC input frequency | 50 Hz |
| Power consumption (cooling) | 1000 W |
| Product colour | White |
| Housing material | Plastic |
| Built-in display | Yes |
| Display type | LCD |
| Control type | Buttons |
| Width | 425 mm |
| Depth | 345 mm |
| Height | 700 mm |
| Weight | 31.5 kg |
| Package width | 463 mm |
| Package depth | 378 mm |
| Package height | 876 mm |
| Package weight | 35 kg |
| Expanded Polystyrene (EPS) packaging weight | 0 g |
| Paper packaging weight | 1.8 kg |
| Metal packaging weight | 0 g |
| Wood packaging weight | 0 g |
| Plastic packaging weight | 700 g |
| Manual | Yes |
| Remote control included | Yes |
2 years parts and labour. Keep a copy of your Sales Invoice as proof of purchase.
2
Year
Warranty
Compare with similar items
Customers also bought
Customer Reviews
Free or Next Day Delivery
from 23rd May
This item is In Stock at our warehouse and ready for immediate delivery.
Free and Next Day Delivery offers are subject to postcode and availability. You can find your earliest delivery date at checkout.
For more details about our delivery service, visit our appliance delivery page.
*Delivery available subject to postcode.
Click & Collect
from LE4 1AU
If you need an item straight away, you can choose the "Click & Collect" option on the basket page and pick the item up yourself direct from our warehouse in Leicester.
Installation services can not be added to your order when choosing Click & Collect. Find out more about Click & Collect.
Flexible Finance Options
Spread the cost of your new appliance with our payment options. Choose from the options below and tailor your payments to your needs.
£0 today, then 3 payments of £176.33 at 0% interest when you choose a 3 month plan. Read More


Loading
You've added an item to your basket.