2
Year
Warranty
Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
DeLonghi Pinguino PAC EL98 ECO Real Feel
Air Conditioner - 10700 BTUs, White, A Rated
£699
Spread the cost:
£58.25 for 12 months at 0.0% APR***
- Product code: 0151462009
- Functions - Cooling, Dehumidifying, Fan
- Room Size (m²) - 100
- Maximum Cooling Capacity (BTU/h) - 10700
- Maximum cooling capacity: 10.700 Btu/h* - 2,7 kW
- Warranty - 2 years parts and labour
Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 870 x 510 x 465
Energy
Rating
| Type | Air Conditioner - 10700 BTUs |
| Brand | DeLonghi |
| Model | Pinguino PAC EL98 ECO Real Feel |
| Also known as: | 0151462009, PAC EL98 |
| EAN: | 8004399512474;8004399020719 |
| Maximum cooling capacity: 10.700 Btu/h* - 2,7 kW | |
| Low Energy Consumption: Class A | |
| Eco Real Feel Technology: Up to 30% Energy savings*** | |
| Eco-friendly gas: R290 | |
| Silent | |
| Front display | |
| Fan function | |
| Dehumidifying function | |
| LED control panel with Comfort Light Indicator | |
| Exclusive condensate recirculation system | |
| 3 fan speed to select the maximum power or the minimum noise | |
| Soft touch control panel | |
| Remote control | |
| 24 h electric timer and thermostat | |
| Handles and castors for mobility | |
| Eco-Design |
| Air conditioner functions | Cooling, Dehumidifying, Fan |
| Cooling capacity (max) | 10700 BTU/h |
| Cooling capacity in watts (nominal) | 930 W |
| Cooling capacity in watts (max) | 930 W |
| Cooling energy efficiency (EER, W/W) | 2.6 |
| Noise level | 64 dB |
| Dehumidifier function | Yes |
| Built-in fan | Yes |
| Number of speeds | 3 |
| Suitable for room volume up to | 100 m³ |
| Hose length | 1.2 m |
| Timer | Yes |
| Timer type | Digital |
| Timer duration (maximum) | 24 h |
| Remotely operated | Yes |
| Castor wheels | Yes |
| Technology | Air - air |
| Energy efficiency class (cooling) | A |
| Product colour | White |
| Built-in display | Yes |
| Display type | LED |
| Width | 510 mm |
| Depth | 465 mm |
| Height | 870 mm |
| Weight | 33 kg |
| Package width | 450 mm |
| Package depth | 410 mm |
| Package height | 750 mm |
| Package weight | 36 kg |
| Manual | Yes |
| Remote control included | Yes |
2 years parts and labour. Keep a copy of your Sales Invoice as proof of purchase.
2
Year
Warranty
Compare with similar items
Customers also bought
Customer Reviews
Free or Next Day Delivery
from 3rd May
This item is In Stock at our warehouse and ready for immediate delivery.
Free and Next Day Delivery offers are subject to postcode and availability. You can find your earliest delivery date at checkout.
For more details about our delivery service, visit our appliance delivery page.
*Delivery available subject to postcode.
Click & Collect
from LE4 1AU
If you need an item straight away, you can choose the "Click & Collect" option on the basket page and pick the item up yourself direct from our warehouse in Leicester.
Installation services can not be added to your order when choosing Click & Collect. Find out more about Click & Collect.
Flexible Finance Options
Spread the cost of your new appliance with our payment options. Choose from the options below and tailor your payments to your needs.
£0 today. 3 interest free payments of £233 with a 3 month plan. Read More

Loading
You've added an item to your basket.