2
Year
Warranty
Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
Rangemaster ELS100EICR
100cm Induction Range Cooker Elise Cream / Brushed Nickel, A Rated
£3,099
Save £500
Was £3,599
Free Delivery
Spread the cost:
£258.25 for 12 months at 0.0% APR***
- Product code: 100170/NP
- NO PACKAGING - WAS £3,599.00
- Advanced Induction Hob with a Griddle
- Hob Type - Zone induction hob
- Number of Ovens - 2
- Number of Zones - 5
- Warranty - 2 years parts and labour
Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 930 x 994 x 595 (excluding handles and knobs)
Energy
Rating
| Type | 100cm Induction Range Cooker |
| Brand | Rangemaster |
| Model | ELS100EICR Elise 100 Induction Cream |
| Also known as: | 100170, ELS100EICR |
| EAN: | 0200000004101 |
| This item has been found in our warehouse with damaged packaging. | |
| It is therefore without its original packaging and has been discounted accordingly to clear. | |
| It has been carefully inspected and repackaged and comes with its full warranty. |
| Advanced Induction Hob with a Griddle | |
| High Quality French Feel | |
| Induction Cooking Zones 5 With Bridging Zone | |
| Contemporary Modern Design | |
| Cream - Nickel Trim | |
| 8 Different Colours | |
| Heavy Duty Glide Out Grill Pan | |
| Brushed Nickel or Nickel Trim |
| Product type | Freestanding cooker |
| Product colour | Black, Cream |
| Control type | Rotary |
| Built-in display | Yes |
| Control position | Front |
| Hob type | Zone induction hob |
| Number of cooking zones | 5 zone(s) |
| Number of electric cooking zones | 5 zone(s) |
| Cooking zone 1 type | Small |
| Cooking zone 1 power | 2000 W |
| Cooking zone 2 type | Medium |
| Cooking zone 2 power | 2500 W |
| Cooking zone 3 type | Large |
| Cooking zone 3 power | 3000 W |
| Number of ovens | 2 |
| Oven power source | Electric |
| Oven net capacity | 73 L |
| Grill | Yes |
| Defrost function | Yes |
| Total oven(s) interior capacity | 155 L |
| Oven gross capacity | 73 L |
| Grill power | 2300 W |
| Interior light | Yes |
| Convection cooking | Yes |
| Conventional cooking | Yes |
| Cleaning type | Catalytic |
| Oven 2 gross capacity | 82 L |
| Oven 2 convection cooking | Yes |
| Child lock | Yes |
| Height adjustment | 20 mm |
| Adjustable feet | Yes |
| Energy efficiency class | A |
| Energy consumption (conventional) | 1.08 kWh |
| Connected load (electric) | 14800 W |
| AC input voltage | 230 - 400 V |
| AC input frequency | 50 Hz |
| Energy consumption (forced convection) | 1.7 kWh |
| Energy consumption (conventional) | 3.888 MJ |
| Energy consumption (forced convection) | 6.12 MJ |
| Width | 994 mm |
| Depth | 595 mm |
| Height | 930 mm |
| Weight | 124 kg |
Loading
2 years parts and labour, 2nd year subject to registration within 30 days of delivery.To activate your warranty go to www.rangemaster.co.uk/register-your-warranty/register-form'.
2
Year
Warranty
Compare with similar items
Customers also bought
No Packaging Item
This item has been found in our warehouse with damaged packaging.
It is therefore without its original packaging and has been discounted accordingly to clear.
It has been carefully inspected and repackaged and comes with its full warranty.
Free or Next Day Delivery
from 20th May
This item is In Stock at our warehouse and ready for immediate delivery.
Free and Next Day Delivery offers are subject to postcode and availability. You can find your earliest delivery date at checkout.
For more details about our delivery service, visit our appliance delivery page.
*Delivery available subject to postcode.
Click & Collect
from LE4 1AU
If you need an item straight away, you can choose the "Click & Collect" option on the basket page and pick the item up yourself direct from our warehouse in Leicester.
Installation services can not be added to your order when choosing Click & Collect. Find out more about Click & Collect.
Flexible Finance Options
Spread the cost of your new appliance with our payment options. Choose from the options below and tailor your payments to your needs.
£0 today, then 3 payments of £1,033 at 0% interest when you choose a 3 month plan. Read More

You've added an item to your basket.