2
Year
Warranty
Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
Morphy Richards 102786 Equip
Jug Kettle, Stainless Steel
£23.99
Save £6
Was £29.99
£29.99 with delivery
Service that goes further
- Product code: 102786
- Capacity (litres) - 1.7
- Power Output (Watts) - 3000
- Easy View water gauge
- 3kW element and Rapid Boil Feature for faster brews
- Warranty - 2 years parts and labour
Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 228 x 157 x 232

| Type | Jug Kettle |
| Brand | Morphy Richards |
| Model | 102786 Equip |
| Also known as: | 102786 |
| EAN: | 5011832069856 |
| Easy View water gauge | |
| 3kW element and Rapid Boil Feature for faster brews | |
| Built-in cord tidy keeps countertops free of clutter | |
| Generous 1.7L capacity and removable limescale filter |
| Water tank capacity | 1.7 L |
| Product colour | Stainless steel |
| Housing material | Stainless steel |
| Boil-dry protection | Yes |
| Anti-calc filter | Yes |
| Water level indicator | Yes |
| Overheat protection | Yes |
| Concealed heating element | Yes |
| Country of origin | China |
| Auto power off | Yes |
| Cordless | Yes |
| Cord length | 0.6 m |
| Cord storage | Yes |
| 360° rotational base | Yes |
| Non-slip feet | Yes |
| Lid opening type | Button |
| Power | 3000 W |
| Power source | AC |
| AC input voltage | 240 V |
| Width | 157 mm |
| Depth | 232 mm |
| Height | 228 mm |
| Weight | 1 kg |
| Manual | Yes |
| Master (outer) case GTIN (EAN/UPC) | 05033114047086 |
2 years parts and labour, subject to registration within 28 days of purchase. To activate your warranty go to www.morphyrichards.co.uk/pages/product-registration.
2
Year
Warranty
Compare with similar items
Customers also bought
Customer Reviews
Delivery
We do not have this item in stock at the moment. When you place your order with us, we will order this item from the manufacturer.
It generally takes 6-12 working days for the item to arrive at our warehouse.
For more details about our delivery service, visit our appliance delivery page.
*Delivery available subject to postcode.
Flexible Finance Options
Spread the cost of your new appliance with our payment options. Choose from the options below and tailor your payments to your needs.

Loading
You've added an item to your basket.