Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
Images 2 to 20 are for illustration purposes only
Rangemaster NEX110EIBL/C Nexus Black / Chrome 110cm Induction Range Cooker
(Discontinued)
This item is not currently available
Available fuel types
Dual Fuel
Induction
Service that goes further
- Product code: 104830
- Advanced Induction Hob with a Griddle
- Hob Type - Zone induction hob
- Number of Ovens - 2
- Number of Zones - 5
- Warranty - 2 years parts and labour
Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 930 x 1100 x 648 (excluding handles and knobs)
Energy
Rating
| Type | 110cm Induction Range Cooker |
| Brand | Rangemaster |
| Model | NEX110EIBL/C Nexus Black / Chrome |
| Also known as: | 104830 |
| EAN: | 5028683104834 |
| Advanced Induction Hob with a Griddle | |
| Rotary Controls made from Diamond-Turned Aluminium | |
| Induction Cooking Zones 5 With Bridging Zone | |
| Ideal for a Modern High Gloss Kitchen | |
| Gloss Black - Chrome Trim | |
| 3 Different Colours | |
| Heavy Duty Glide Out Grill Pan | |
| Proving - Storage Draw | |
| Chrome Trim |
| Product type | Range cooker |
| Product colour | Black |
| Control type | Buttons, Rotary |
| Handle colour | Chrome |
| Control position | Front |
| Integrated clock | Yes |
| Clock type | Electronic |
| Warming drawer | Yes |
| Hob type | Zone induction hob |
| Number of cooking zones | 5 zone(s) |
| Number of electric cooking zones | 5 zone(s) |
| Cooking zone 1 position | Left front |
| Cooking zone 1 power source | Electric |
| Cooking zone 1 power | 1850 W |
| Cooking zone 1 diameter | 180 mm |
| Cooking zone 2 position | Left rear |
| Cooking zone 2 power source | Electric |
| Cooking zone 2 power | 1850 W |
| Cooking zone 2 diameter | 180 mm |
| Cooking zone 3 position | Central |
| Cooking zone 3 power source | Electric |
| Cooking zone 3 power | 1850 W |
| Cooking zone 3 diameter | 210 mm |
| Cooking zone 4 position | Right rear |
| Cooking zone 4 power source | Electric |
| Cooking zone 4 power | 1850 W |
| Cooking zone 4 diameter | 180 mm |
| Cooking zone 5 position | Right front |
| Cooking zone 5 power source | Electric |
| Cooking zone 5 power | 1150 W |
| Cooking zone 5 diameter | 140 mm |
| Residual heat indicator | Yes |
| Boost function | Yes |
| Pan detection | Yes |
| Number of cooking zones with boost function | 5 |
| Oven size | Large |
| Number of ovens | 2 |
| Oven power source | Electric |
| Oven net capacity | 79 L |
| Oven position | Bottom left |
| Viewing window | Yes |
| Number of shelves | 2 shelves |
| Number of shelf positions | 7 |
| Programmable oven | Yes |
| Cleaning type | Catalytic |
| Oven 2 size | Large |
| Oven 2 power source | Electric |
| Oven 2 position | Top right |
| Oven 2 net capacity | 79 L |
| Oven 2 viewing window | Yes |
| Oven 2 number of shelves | 2 shelves |
| Oven 2 number of shelf positions | 7 |
| Oven 2 programmable | Yes |
| Oven 3 power source | Electric |
| Oven 3 position | Top left |
| Oven 3 grill | Yes |
| Child lock | Yes |
| Energy efficiency class | A |
| Energy consumption (conventional) | 1.01 kWh |
| Oven 2 energy efficiency class | A |
| Connected load (electric) | 7400 W |
| Oven 2 energy consumption (forced convection) | 0.83 kWh |
| Width | 1100 mm |
| Depth | 648 mm |
| Height | 930 mm |
| Height (min) | 905 mm |
| Weight | 130.5 kg |
Compare with similar items
Customers also bought
Installation Service
Let us install your new appliance for you. Our installation service covers most of the UK, but you can check if it's available in your area by entering your postcode on the basket page.
Visit our appliance installation page to learn more about pricing and what's included.
**Installation available subject to postcode.
Recycling Services
We can take away your old appliance, unwrap your new one and recycle all that pesky packaging for you.
Just select 'Recycle Old Appliance' and 'Unwrap and Recycle Packaging' on the basket page.
Find out more about our appliance and packaging recycling service.

Loading
You've added an item to your basket.