Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
Product Shown is 110cm Version
Rangemaster UNBHDS90SS Flat Stainless Steel 90cm Chimney Cooker Hood
(Discontinued)
This item is not currently available
Service that goes further
- Product code: 105320
- Extraction Rate (m³/h) - 685
- Extraction Type - Ducted/Recirculating
- 3 speeds plus intensive
- Illuminating button controls
- Warranty - 2 years parts and labour
Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 800-1000 x 898 x 470
C
Energy
Rating
With its sleek design the Flat Hood from Falcon is the perfect final touch to a modern kitchen. This contemporary hood features front-mounted touch controls for easy fan speed selection and for switching the LED lighting on and off. The Flat hood is a modern wall-mounted hood, which can be installed as a recirculation hood or as a ducted hood. It is available in three sizes and six colours.
| Type | 90cm Chimney Cooker Hood |
| Brand | Rangemaster |
| Model | UNBHDS90SS Flat Stainless Steel |
| Also known as: | 105320 |
| EAN: | 5028683105329 |
| 3 speeds plus intensive | |
| Illuminating button controls | |
| Dishwasher safe Aluminium filters | |
| LED lighting |
| Maximum extraction power | 685 m³/h |
| Type of extraction | Ducted/Recirculating |
| Fluid dynamic efficiency class | C |
| Lighting efficiency class | A |
| Grease filtering efficiency class | B |
| Number of speeds | 3 |
| Intensive speed | Yes |
| Noise level (low speed) | 45 dB |
| Noise level (medium speed) | 56 dB |
| Noise level (high speed) | 63 dB |
| Pressure (Pa) | 480 |
| Type | Island |
| Product colour | Stainless steel |
| Control type | Buttons |
| Grease filter type | Aluminium |
| Dishwasher proof filter | Yes |
| Removable filter | Yes |
| Washable filter | Yes |
| Annual energy consumption | 94.4 kWh |
| Energy efficiency class (old) | B |
| Width | 898 mm |
| Depth | 470 mm |
| Height (min) | 800 mm |
| Height (max) | 1000 mm |
Loading
You've added an item to your basket.