Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
Images 2 to 15 are for illustration purposes only
Rangemaster NEX90DFFSL/C Nexus Slate / Chrome 90cm Dual Fuel Range Cooker
(Discontinued)
This item is not currently available
Available fuel types
Dual Fuel
Induction
Service that goes further
- Product code: 106120
- New Improved Grill
- Hob Type - Gas hob
- Number of Ovens - 2
- Number of Zones - 5
- Warranty - 2 years parts and labour
Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 905 x 900 x 648 (excluding handles and knobs)
Energy
Rating
| Type | 90cm Dual Fuel Range Cooker |
| Brand | Rangemaster |
| Model | NEX90DFFSL/C Nexus Slate / Chrome |
| Also known as: | 106120 |
| EAN: | 5028683106128 |
| New Improved Grill | |
| Rotary Controls made from Diamond-Turned Aluminium | |
| Hotplate Cooking Zones 5 | |
| Ideal for a Modern High Gloss Kitchen | |
| Slate - Chrome Trim | |
| 3 Different Colours | |
| Heavy Duty Glide Out Grill Pan | |
| Chrome Trim |
| Product type | Freestanding cooker |
| Product colour | Black, Grey |
| Control type | Buttons, Rotary |
| Built-in display | Yes |
| Control position | Front |
| Integrated clock | Yes |
| Clock type | Electronic |
| Display type | LCD |
| Hob type | Gas |
| Number of cooking zones | 5 zone(s) |
| Wok burner | Yes |
| Number of gas cooking zones | 5 zone(s) |
| Electronic ignition | Yes |
| Cooking zone 1 type | Small |
| Cooking zone 1 power | 1000 W |
| Cooking zone 2 type | Medium |
| Cooking zone 2 power | 1700 W |
| Cooking zone 3 type | Large |
| Cooking zone 3 power | 3000 W |
| Cooking zone 4 type | Extra large |
| Cooking zone 4 power | 3500 W |
| Flame failure device | Yes |
| Pan support material | Cast iron |
| Griddle | Yes |
| Oven size | Medium |
| Number of ovens | 2 |
| Oven power source | Electric |
| Oven net capacity | 73 L |
| Grill | Yes |
| Defrost function | Yes |
| Total oven(s) interior capacity | 140 L |
| Total oven power | 140 W |
| Oven gross capacity | 73 L |
| Oven interior dimensions (W x D x H) | 441 x 362 x 433 mm |
| Interior light | Yes |
| Convection cooking | Yes |
| Conventional cooking | Yes |
| Cleaning type | Catalytic |
| Oven 2 gross capacity | 67 L |
| Oven 2 interior dimensions (W x D x H) | 296 x 386 x 575 mm |
| Oven 2 convection cooking | Yes |
| Timer | Yes |
| Timer type | Digital |
| Height adjustment | 25 mm |
| Adjustable feet | Yes |
| Energy efficiency class | A |
| Energy consumption (conventional) | 1.08 kWh |
| Connected load (gas) | 10900 W |
| AC input voltage | 230 - 400 V |
| AC input frequency | 50 - 60 Hz |
| Energy consumption (forced convection) | 1.71 kWh |
| Energy consumption (conventional) | 3.89 MJ |
| Energy consumption (forced convection) | 6.15 MJ |
| Width | 900 mm |
| Depth | 648 mm |
| Height | 905 mm |
| Weight | 112 kg |
| Applicability | Universal |
Customers also bought
Installation Service
Let us install your new appliance for you. Our installation service covers most of the UK, but you can check if it's available in your area by entering your postcode on the basket page.
Visit our appliance installation page to learn more about pricing and what's included.
**Installation available subject to postcode.
Recycling Services
We can take away your old appliance, unwrap your new one and recycle all that pesky packaging for you.
Just select 'Recycle Old Appliance' and 'Unwrap and Recycle Packaging' on the basket page.
Find out more about our appliance and packaging recycling service.
Loading
You've added an item to your basket.