Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
Images 2 to 13 are for illustration purposes only
Rangemaster NEX90EISS/C Nexus Stainless Steel / Chrome 90cm Induction Range Cooker
(Discontinued)
This item is not currently available
Available fuel types
Dual Fuel
Induction
Service that goes further
- Product code: 106190
- 5 Hotplate Cooking Zones
- Hob Type - Zone induction hob
- Number of Ovens - 2
- Number of Zones - 5
- Warranty - 2 years parts and labour
Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 930 x 900 x 648 (excluding handles and knobs)
Energy
Rating
| Type | 90cm Induction Range Cooker |
| Brand | Rangemaster |
| Model | NEX90EISS/C Nexus Stainless Steel / Chrome |
| Also known as: | 106190 |
| EAN: | 5028683106197 |
| 5 Hotplate Cooking Zones | |
| Power Boost Induction | |
| Programmable Clock |
| Product type | Range cooker |
| Product colour | Stainless steel |
| Control type | Buttons, Rotary |
| Built-in display | Yes |
| Handle colour | Stainless steel |
| Control position | Front |
| Integrated clock | Yes |
| Clock type | Electronic |
| Hob type | Zone induction hob |
| Number of cooking zones | 5 zone(s) |
| Number of electric cooking zones | 5 zone(s) |
| Cooking zone 1 power source | Electric |
| Cooking zone 1 power | 1850 W |
| Cooking zone 2 power source | Electric |
| Cooking zone 2 power | 1150 W |
| Cooking zone 3 power source | Electric |
| Cooking zone 3 power | 1850 W |
| Cooking zone 4 power source | Electric |
| Cooking zone 4 power | 1150 W |
| Cooking zone 5 power source | Electric |
| Cooking zone 5 power | 1850 W |
| Residual heat indicator | Yes |
| Boost function | Yes |
| Pan detection | Yes |
| Oven size | Large |
| Number of ovens | 2 |
| Oven power source | Electric |
| Oven net capacity | 79 L |
| Grill | Yes |
| Defrost function | Yes |
| Oven position | Bottom left |
| Grill power | 2300 W |
| Half grill | Yes |
| Oven door opening | Drop down opening |
| Number of shelves | 2 shelves |
| Number of shelf positions | 7 |
| Number of functions | 7 |
| Top heating | Yes |
| Bottom heating | Yes |
| Convection power | 2200 W |
| Conventional cooking | Yes |
| Oven 2 size | Medium |
| Oven 2 power source | Electric |
| Oven 2 position | Right |
| Oven 2 net capacity | 67 L |
| Oven 2 door opening | Side opening |
| Oven 2 number of shelves | 4 shelves |
| Oven 2 number of shelf positions | 9 |
| Oven 2 number of functions | 1 |
| Child lock | Yes |
| Energy efficiency class | A |
| Energy consumption (conventional) | 1.01 kWh |
| Oven 2 energy efficiency class | A |
| Connected load (electric) | 14800 W |
| Energy consumption (forced convection) | 0.88 kWh |
| Oven 2 energy consumption (forced convection) | 0.79 kWh |
| Width | 900 mm |
| Depth | 648 mm |
| Height | 930 mm |
| Height (min) | 905 mm |
Compare with similar items
Customers also bought
Installation Service
Let us install your new appliance for you. Our installation service covers most of the UK, but you can check if it's available in your area by entering your postcode on the basket page.
Visit our appliance installation page to learn more about pricing and what's included.
**Installation available subject to postcode.
Recycling Services
We can take away your old appliance, unwrap your new one and recycle all that pesky packaging for you.
Just select 'Recycle Old Appliance' and 'Unwrap and Recycle Packaging' on the basket page.
Find out more about our appliance and packaging recycling service.

Loading
You've added an item to your basket.