Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
Sharp QW-NI1EI45DX
Fully Integrated Dishwasher
(Discontinued)
This item is not currently available
Service that goes further
- Product code: 10820427
- Place Settings - 14
- This helpful large screen LED display lets you see how much time is left on your wash
- Auto Door provides more efficient drying process by automatically opening the door during drying phase which lets the hot air to out of the dishwasher
- A large 14 pl setting capacity is achieved without a need of the 3rd rack thanks to Knife rack accessory on the upper basket
- Warranty - 2 years parts and labour
Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 820 x 598 x 550
Energy
Rating
| Type | Fully Integrated Dishwasher |
| Brand | Sharp |
| Model | QW-NI1EI45DX |
| Also known as: | 10820427 |
| EAN: | 4550556135443 |
| This helpful large screen LED display lets you see how much time is left on your wash | |
| Auto Door provides more efficient drying process by automatically opening the door during drying phase which lets the hot air to out of the dishwasher. D energy rating is achieved with the help of this technology | |
| A large 14 pl setting capacity is achieved without a need of the 3rd rack thanks to Knife rack accessory on the upper basket | |
| Speed up the drying time of your dishes with Active Drying, so your dishes are ready to be stored away without the added step of having to dry off with a tea towel, saving you time | |
| When you have a busy household, you need a dishwasher that can keep up! A speedy 50 minute wash means you can get through loads quicker whilst still washing at 65 degrees, giving you thoroughly cleaned dishes in no time | |
| Over time, bacteria can build up from residue left behind from previous cycles. Our dishwashers come equipped with a built-in antibacterial system that kill 99.9% of bacteria on the filter, keeping your dishwasher clean & reducing odours, giving you optimal results each time you wash | |
| Our useful EcoWash feature, means you don't have to wait for a full load. So whether you've piled up the mugs in the top basket or stacked up the plates in the bottom, you can wash what you need, when you need it |
| Appliance placement | Fully built-in |
| Product size | Full size (60 cm) |
| Door colour | Silver |
| Built-in display | Yes |
| Control panel colour | Black |
| Control type | Buttons |
| Display type | LED |
| Built-in water softener | Yes |
| Concealed heating element | Yes |
| Cord length | 1.65 m |
| Inlet hose length | 1.47 m |
| Outlet hose length | 1.7 m |
| Water fill | Cold |
| Number of baskets | 2 basket(s) |
| Baskets adjustable placement | Upper |
| Upper basket adjustable height | Yes |
| Upper basket adjustable height levels | 2 |
| Upper basket rack | Foldable |
| Upper basket rack(s) quantity | 4 |
| Lower basket rack | Foldable |
| Lower basket rack type | Double |
| Lower built-in capability (topless) | Yes |
| Cutlery compartment type | Basket |
| Included number of shelves | 2 |
| Tub material | Stainless steel |
| Door panel included | Yes |
| Certification | CE |
| Number of place settings | 14 place settings |
| Number of washing programs | 6 |
| Noise emission class | C |
| Noise level | 45 dB |
| Dishwashing programs | Eco 50°C, Express 50min, Hygiene 70°C, Intensive 65°C, Pre-wash, Quick 30min 40°C |
| Temperature (max) | 70 °C |
| Cycle time | 221 min |
| Overflow protection | Yes |
| Drying system | Active ventilation |
| Number of temperature settings | 3 |
| Cycle time (quick washing program) | 30 min |
| Delayed start timer | Yes |
| Delay start (max) | 24 h |
| Countdown timer | Yes |
| Left-on mode duration | 1 min |
| Extra dry | Yes |
| Half-load | Yes |
| Auto power off | Yes |
| Self-cleaning | Yes |
| Number of spray zones | 2 |
| Automatic door opening | Yes |
| Automatic detergent detection | Yes |
| Multitab option | Yes |
| Self-cleaning filter | Yes |
| Anti-bacterial filter | Yes |
| Child lock | Yes |
| Adjustable feet | Yes |
| Feet adjustment | 50 mm |
| Remaining time indication | Yes |
| Buzzer | Yes |
| LED backlight | Yes |
| Backlight colour | White |
| Salt indicator | Yes |
| Rinse aid indicator | Yes |
| Energy efficiency class | D |
| Water consumption per cycle | 9 L |
| Energy consumption per 100 cycles | 97 kWh |
| Energy efficiency scale | A to G |
| Energy consumption per cycle | 0.92 kWh |
| Connected load | 1900 W |
| Power consumption (left-on) | 1 W |
| Power consumption (off) | 0.5 W |
| AC input voltage | 220 - 240 V |
| AC input frequency | 50 Hz |
| Current | 10 A |
| Power plug type | Type G |
| Width | 598 mm |
| Depth | 550 mm |
| Height | 820 mm |
| Weight | 38.8 kg |
| Package width | 644 mm |
| Package depth | 661 mm |
| Package height | 851 mm |
| Package weight | 40.4 kg |
| Quick wash | Yes |
| Country of origin | Turkey |
Compare with similar items
Customers also bought
Fully Integrated Dishwashers
A fully integrated dishwasher is built into your cabinetry, completely concealing the appliance. The controls can be found on the inside edge of the door. This is the most effective way to achieve a seamless kitchen aesthetic. All fully integrated dishwashers will need a full-height furniture door and plinth for installation - if you're buying a replacement, it's likely you already have these in place.

Loading
You've added an item to your basket.