2
Year
Warranty
Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
Miele ContourLine H7140BM CleanSteel
Built-In Combination Microwave Oven, Stainless Steel
£1,754
Free Delivery
Spread the cost:
£146.17 for 12 months at 0.0% APR***
Service that goes further
- Product code: 11093410
- Capacity (Usable Litres) - 43
- Power Output - 1000 W
- Clear text display with sensor controls - DirectSensor S
- Network-enabled WiFi appliance - Miele@home
- Warranty - 2 years parts and labour
Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 456 x 595 x 563
| Type | Built-In Combination Microwave Oven |
| Brand | Miele |
| Model | ContourLine H7140BM CleanSteel |
| Also known as: | 11093410, H7140BM clst |
| EAN: | 4002516158387 |
| Clear text display with sensor controls - DirectSensor S | |
| Network-enabled WiFi appliance - Miele@home | |
| Get what you want in one easy step - Quick MW and Popcorn button | |
| Easy cleaning - compartment with PerfectClean & linen structure | |
| Faster and more consistent results - Quick & Gentle |
| Number of ovens | 1 |
| Oven size | Small |
| Oven type | Electric |
| Total oven(s) interior capacity | 43 L |
| Oven net capacity | 43 L |
| Grill | Yes |
| Microwave cooking | Yes |
| Oven defrost function | Yes |
| Keep warm function | Yes |
| Fast heat | Yes |
| Hot air grilling | Yes |
| Microwave power | 1000 W |
| Number of shelves | 3 shelves |
| Product colour | Black, Stainless steel |
| Control type | Touch |
| Built-in display | Yes |
| Control position | Front |
| Door hinge | Down |
| Door material | Glass |
| Soft closing door | Yes |
| Cord length | 2 m |
| Wi-Fi controlled | Yes |
| Timer type | Digital |
| Timer modes | Cooking time, End cooking time, Timer |
| Easy to clean | Yes |
| LED indicators | Yes |
| Child lock | Yes |
| On/off switch | Yes |
| Connected load | 2200 W |
| AC input voltage | 220 - 240 V |
| Current | 16 A |
| Bread making capability | Yes |
| Interior light | Yes |
| Lamps quantity | 1 lamp(s) |
| Lamp type | LED |
| Width | 595 mm |
| Depth | 563 mm |
| Height | 456 mm |
| Weight | 36 kg |
| Baking tray | Yes |
| Number of baking trays | 1 |
Loading
2 years parts and labour.To register your appliance for the manufacturers warranty you will find a 'Register Your Appliance' card within the Welcome Pack that asks you to call Miele to complete the registration.
2
Year
Warranty
Compare with similar items
Customers also bought
Customer Reviews
Free or Next Day Delivery
from 19th May
This item is In Stock at our warehouse and ready for immediate delivery.
Free and Next Day Delivery offers are subject to postcode and availability. You can find your earliest delivery date at checkout.
For more details about our delivery service, visit our appliance delivery page.
*Delivery available subject to postcode.
Click & Collect
from LE4 1AU
If you need an item straight away, you can choose the "Click & Collect" option on the basket page and pick the item up yourself direct from our warehouse in Leicester.
Installation services can not be added to your order when choosing Click & Collect. Find out more about Click & Collect.
Installation Service
Let us install your new appliance for you. Our installation service covers most of the UK, but you can check if it's available in your area by entering your postcode on the basket page.
Visit our appliance installation page to learn more about pricing and what's included.
**Installation available subject to postcode.
Recycling Services
We can take away your old appliance, unwrap your new one and recycle all that pesky packaging for you.
Just select 'Recycle Old Appliance' and 'Unwrap and Recycle Packaging' on the basket page.
Find out more about our appliance and packaging recycling service.
Flexible Finance Options
Spread the cost of your new appliance with our payment options. Choose from the options below and tailor your payments to your needs.
£0 today, then 3 payments of £584.67 at 0% interest when you choose a 3 month plan. Read More


You've added an item to your basket.