5
Year
Warranty
Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
Miele ContourLine H7164BP CleanSteel
Built-In Electric Single Oven with Pyrolytic Cleaning, Stainless Steel, A+ Rated
£1,764
Service that goes further
- Product code: 11093450
- Capacity (Usable Litres) - 76
- Electrical Connection - Hard-wired
- Clear text display with sensor controls - DirectSensor S
- Especially light dough and nicely browned crusts - Moisture plus
- Warranty - 5 years parts and labour
Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 596 x 595 x 569
Energy
Rating
| Type | Built-In Electric Single Oven |
| Brand | Miele |
| Model | ContourLine H7164BP CleanSteel |
| Also known as: | 11093450, H7164BPclst |
| EAN: | 4002516156796 |
| Clear text display with sensor controls - DirectSensor S | |
| Especially light dough and nicely browned crusts - Moisture plus | |
| Achieve perfect results with ease - automatic programmes | |
| Minimal cleaning effort - Pyrolytic cleaning | |
| Network-enabled WiFi appliance - Miele@home |
| Number of ovens | 1 |
| Oven size | Large |
| Oven type | Electric |
| Total oven(s) interior capacity | 76 L |
| Oven net capacity | 76 L |
| Grill | Yes |
| Oven defrost function | Yes |
| Self-cleaning | Yes |
| Bottom heating | Yes |
| Hot air grilling | Yes |
| Conventional cooking | Yes |
| Roaster function | Yes |
| Cleaning type | Pyrolytic |
| Number of shelves | 5 shelves |
| Number of shelf positions | 1 |
| Appliance placement | Built-in |
| Product colour | Black, Stainless steel |
| Control type | Touch |
| Built-in display | Yes |
| Control position | Front |
| Door hinge | Down |
| Door material | Glass |
| Cool door | Yes |
| Soft closing door | Yes |
| Number of grids | 1 |
| Cord length | 2 m |
| Wi-Fi controlled | Yes |
| Timer type | Digital |
| Timer modes | Cooking time, End cooking time, Timer |
| Easy to clean | Yes |
| LED indicators | Yes |
| Child lock | Yes |
| On/off switch | Yes |
| Energy consumption (conventional) | 0.71 kWh |
| Energy consumption (forced convection) | 1.1 kWh |
| Energy efficiency scale | A+++ to D |
| Connected load | 3600 W |
| AC input voltage | 220 - 240 V |
| Current | 16 A |
| Power connection type | Hard-wired |
| Power plug type | Hard Wired |
| Energy efficiency class (old) | A+ |
| Bread making capability | Yes |
| Interior light | Yes |
| Lamps quantity | 1 lamp(s) |
| Lamp type | Halogen |
| Width | 595 mm |
| Depth | 569 mm |
| Height | 596 mm |
| Weight | 47 kg |
| Baking tray | Yes |
| Number of baking trays | 1 |
Important Product Information: This is a built in Single Oven; it can be built in at eye-level or underneath a worktop.
Loading
5 years parts and labour, subject to registration within 90 days of purchase. To activate your warranty go to www.miele.co.uk/promotions.
5
Year
Warranty
Compare with similar items
Customers also bought
Customer Reviews
Delivery
We do not have this item in stock at the moment. When you place your order with us, we will order this item from the manufacturer.
It generally takes 6-12 working days for the item to arrive at our warehouse.
We will then contact you to arrange a delivery date.
For more details about our delivery service, visit our appliance delivery page.
*Delivery available subject to postcode.


You've added an item to your basket.