2
Year
Warranty
Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
Miele ContourLine M7140TC CleanSteel
Built-In Microwave, Stainless Steel
£1,169
Free Delivery
Spread the cost:
£97.42 for 12 months at 0.0% APR***
Service that goes further
Order now and get this from Thu 28th May
Installation & Recycling Available**
Protection available from £8.69 p/m
Flexible Finance Options
£97.42 for 12 months at 0.0% APR***
***Representative Example
- Representative - 23.9% APR (variable)
- Purchase interest rate - 23.9% p.a. (variable)
- Assumed Credit Limit - £1,200
- Product code: 11093930
- Capacity (Usable Litres) - 46
- Power Output - 900 W
- Clear-text display with sensor controls DirectSensor S
- Perfect defrosting and cooking Automatic programmes
- Warranty - 2 years parts and labour
Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 456 x 595 x 560
| Type | Built-In Microwave |
| Brand | Miele |
| Model | ContourLine M7140TC CleanSteel |
| Also known as: | 11093930, M7140TCclst |
| EAN: | 4002516103349 |
| Clear-text display with sensor controls DirectSensor S | |
| Perfect defrosting and cooking Automatic programmes | |
| Plenty of room 46 l oven compartment volume and 40 cm turntable | |
| Very powerful microwave 900 W | |
| Popcorn at the touch of a button Popcorn button |
| Appliance placement | Built-in |
| Product type | Combination microwave |
| Interior capacity | 46 L |
| Microwave power | 900 W |
| Control type | Touch |
| Built-in display | Yes |
| Product colour | Black, Stainless steel |
| Door open type | Pull-down |
| Turntable | Yes |
| Turntable size | 406 mm |
| Interior light | Yes |
| Integrated clock | Yes |
| Clock type | Electronic |
| Child lock | Yes |
| Door colour | Stainless steel |
| Buzzer | Yes |
| Clock function | Yes |
| Clock mode | 12h/24h |
| Cord length | 2.1 m |
| AC input voltage | 220 - 240 V |
| AC input frequency | 50 Hz |
| Current | 13 A |
| Width | 595 mm |
| Depth | 560 mm |
| Height | 456 mm |
| Installation compartment width | 568 mm |
| Installation compartment depth | 550 mm |
| Installation compartment height | 452 mm |
| Weight | 28.3 kg |
2 years parts and labour.To register your appliance for the manufacturers warranty you will find a 'Register Your Appliance' card within the Welcome Pack that asks you to call Miele to complete the registration.
2
Year
Warranty
Compare with similar items
Customers also bought
Customer Reviews
Delivery
We do not have this item in stock at the moment. When you place your order with us, we will order this item from the manufacturer.
Order now and get this from Thu 28th May
We will contact you to arrange a delivery date.
For more details about our delivery service, visit our appliance delivery page.
*Delivery available subject to postcode.
Installation Service
Let us install your new appliance for you. Our installation service covers most of the UK, but you can check if it's available in your area by entering your postcode on the basket page.
Visit our appliance installation page to learn more about pricing and what's included.
**Installation available subject to postcode.
Recycling Services
We can take away your old appliance, unwrap your new one and recycle all that pesky packaging for you.
Just select 'Recycle Old Appliance' and 'Unwrap and Recycle Packaging' on the basket page.
Find out more about our appliance and packaging recycling service.
Product Protection
to complement your guarantee
Your quote
Cover for as long as you need it
£8.69
a month
What's covered
- Repairs for accidental damage - starting today
- A replacement (with same or similar features) if your appliance can't be fixed - we'll cover installation costs up to £50 for white, laundry and TV products
- Call-outs, parts and labour included, with no excess to pay
What's not covered
- Cosmetic and malicious damage
- Costs that you may incur due to your product being unusable
- Installation (other than £50 for white, laundry and TV products) and disposal charges for a replacement product
Flexible Finance Options
Spread the cost of your new appliance with our payment options. Choose from the options below and tailor your payments to your needs.


Loading
You've added an item to your basket.