2
Year
Warranty
Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
Miele ContourLine DGM7340 CleanSteel
Built-In Combination Microwave Oven with Steam Function, Stainless Steel
Retail Price
£2,219
Free Delivery
Spread the cost:
£184.92 for 12 months at 0.0% APR***
Service that goes further
- Product code: 11094440
- Capacity (Usable Litres) - 40
- Power Output - 1000 W
- Consistent and quick microwave results - Quick & Gentle
- Shorter cooking durations by combining steam with microwave power
- Warranty - 2 years parts and labour
Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 455 x 595 x 550
| Type | Built-In Combination Microwave Oven with Steam Function |
| Brand | Miele |
| Model | ContourLine DGM7340 CleanSteel |
| Also known as: | 11094440, DGM7340clst |
| EAN: | 4002516166474 |
| Consistent and quick microwave results - Quick & Gentle | |
| Shorter cooking durations by combining steam with microwave power | |
| Perfect results - DualSteam technology | |
| Large clear text display with sensor controls - DirectSensor |
| Oven size | Small |
| Total oven(s) interior capacity | 40 L |
| Cooking programs | Defrost, Reheat, Steam |
| Keep warm function | Yes |
| Reheat function | Yes |
| Descaling function | Yes |
| Microwave cooking | Yes |
| Defrost function | Yes |
| Number of ovens | 1 |
| Number of shelves | 4 shelves |
| Product colour | Black, Stainless steel |
| Control type | Touch |
| Control position | Front |
| Integrated clock | Yes |
| Built-in display | Yes |
| Interior material | Stainless steel |
| Door hinge | Down |
| Easy to clean | Yes |
| Child lock | Yes |
| On/off switch | Yes |
| Connected load | 3300 W |
| AC input voltage | 230 V |
| Current | 13 A |
| Width | 595 mm |
| Depth | 550 mm |
| Height | 455 mm |
| Weight | 30.7 kg |
| Installation compartment width | 568 mm |
| Installation compartment width (min) | 560 mm |
| Installation compartment depth | 550 mm |
| Installation compartment height | 741 mm |
| Installation compartment height (min) | 739 mm |
2 years parts and labour.To register your appliance for the manufacturers warranty you will find a 'Register Your Appliance' card within the Welcome Pack that asks you to call Miele to complete the registration.
2
Year
Warranty
Compare with similar items
Customers also bought
Customer Reviews
Delivery
We do not have this item in stock at the moment. When you place your order with us, we will order this item from the manufacturer.
It generally takes 6-12 working days for the item to arrive at our warehouse.
We will then contact you to arrange a delivery date.
For more details about our delivery service, visit our appliance delivery page.
*Delivery available subject to postcode.
Installation Service
Let us install your new appliance for you. Our installation service covers most of the UK, but you can check if it's available in your area by entering your postcode on the basket page.
Visit our appliance installation page to learn more about pricing and what's included.
**Installation available subject to postcode.
Recycling Services
We can take away your old appliance, unwrap your new one and recycle all that pesky packaging for you.
Just select 'Recycle Old Appliance' and 'Unwrap and Recycle Packaging' on the basket page.
Find out more about our appliance and packaging recycling service.
Flexible Finance Options
Spread the cost of your new appliance with our payment options. Choose from the options below and tailor your payments to your needs.
Save even more with Marks+
NEW 120 Day Returns
Discover the perks:
Save £220 on this item
Free recycling (worth £25)
Free tastecard (worth £79.99)
Exclusive competitions
Register for only £19.99
- Membership valid for 12 months
- Membership will not automatically renew


Loading
You've added an item to your basket.