Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
Miele WED325 WCS
Washing Machine
(Discontinued)
This item is not currently available
Service that goes further
- Product code: 11358790
- Capacity (kg) - 8
- Spin Speed (rpm) - 1400
- Cleaning cannot be faster QuickPowerWash
- Gentle laundry care thanks to the Miele honeycomb drum
- Warranty - 2 years parts and labour
Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 850 x 596 x 636 (depth excludes knobs and door)
Energy
Rating
| Type | Washing Machine |
| Brand | Miele |
| Model | WED325 WCS |
| Also known as: | 11358790 |
| EAN: | 4002516249382 |
| Cleaning cannot be faster QuickPowerWash | |
| Gentle laundry care thanks to the Miele honeycomb drum | |
| Ironing made simple thanks to pre-ironing with steam | |
| Perfect supplement for specific applications CapDosing | |
| Economical, powerful and no wear and tear the ProfiEco Motor |
| Appliance placement | Freestanding |
| Loading type | Front-load |
| Product colour | White |
| Built-in display | Yes |
| Control type | Rotary |
| Door hinge | Right |
| Display illumination | Yes |
| Illumination colour | White |
| Door colour | Grey |
| Tub material | Stainless steel |
| Cord length | 2 m |
| Inlet hose length | 1.6 m |
| Outlet hose length | 1.5 m |
| Water fill | Cold |
| Viewing window | Yes |
| Rated capacity | 8 kg |
| Maximum spin speed | 1400 RPM |
| Spin-drying class | B |
| Number of washing programs | 12 |
| Noise emission class | A |
| Noise level (spin) | 70 dB |
| Noise level (wash) | 50 dB |
| Delayed start timer | Yes |
| Washing programs | Blouse/shirt, Cold, Cotton, Eco, Hand/wool, Quick, Delicate/silk |
| Overflow protection | Yes |
| Load balancing system | Yes |
| AquaStop function | Yes |
| Foam control system | Yes |
| Delay start (max) | 24 h |
| Timer | Yes |
| Cycle time (max) | 219 min |
| Half-load | Yes |
| Rinse hold | Yes |
| Rinse Plus function | Yes |
| Adjustable spin speed | Yes |
| Automatic load recognition | Yes |
| Residual moisture | 49% |
| Adjustable temperature | Yes |
| Easy iron function | Yes |
| Add garment (pause) function | Yes |
| Child lock | Yes |
| Self-cleaning | Yes |
| Remaining time indication | Yes |
| Dosage assistant | Yes |
| LED program stage indicator | Yes |
| Adjustable feet | Yes |
| Energy efficiency class | A |
| Energy consumption per 100 cycles | 47 kWh |
| Water consumption per cycle | 47 L |
| Energy efficiency scale | A to G |
| Energy consumption washing per cycle | 0.84 kWh |
| Power consumption (off) | 0.3 W |
| Energy consumption (off) | 2400 kWh |
| Power consumption (left-on) | 0.34 W |
| AC input voltage | 220 - 240 V |
| AC input frequency | 50 Hz |
| Current | 10 A |
| Width | 596 mm |
| Depth | 636 mm |
| Height | 850 mm |
| Weight | 91 kg |
| Depth with door open | 1054 mm |
Like most modern washing machines, this one is cold fill only. Some older washers also have a hot water intake, but in reality, little hot water ever gets into these machines on most washes. This is because hot water cools rapidly in household water pipes, and by the time it starts to run hot the washing machine has almost finished filling. This is particularly true nowadays because modern washing machines use a lot less water than ever before.
Loading
You've added an item to your basket.