2
Year
Warranty
Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
Amica ADV7CLCW
Vented Dryer, 7kg, White, C Rated
£199
Save £10
Was £209
- Product code: 1140221
- Capacity (kg) - 7
- Freestanding
- 7kg dry load
- Red LED display
- Warranty - 2 years parts and labour
Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 840 x 595 x 550 (depth excludes knobs and door)
Energy
Rating
| Type | Vented Dryer |
| Brand | Amica |
| Model | ADV7CLCW |
| Also known as: | 1140221 |
| EAN: | 5906006402211 |
| Freestanding | |
| 7kg dry load | |
| Red LED display | |
| Anti crease option | |
| Delay timer | |
| 12 programmes |
| Appliance placement | Freestanding |
| Loading type | Front-load |
| Drying system | Vented |
| Product colour | White |
| Control type | Buttons, Rotary |
| Built-in display | Yes |
| Door hinge | Left |
| Door colour | White |
| Display type | LED |
| Cord length | 1.5 m |
| Rated capacity | 7 kg |
| Cycle time | 145 min |
| Noise level | 69 dB |
| Number of drying programs | 12 |
| Anti-Crease function | Yes |
| Adjustable drying level | Yes |
| Extra dry | Yes |
| Delayed start timer | Yes |
| Delay start (max) | 24 h |
| Remaining time indication | Yes |
| Buzzer | Yes |
| Annual energy consumption | 520 kWh |
| Heat source | Electric |
| Depth | 550 mm |
| Width | 595 mm |
| Height | 840 mm |
| Weight | 33 kg |
| Package width | 665 mm |
| Package depth | 575 mm |
| Package height | 890 mm |
| Package weight | 36 kg |
| Energy efficiency class (old) | C |
2 years parts and labour. Keep a copy of your Sales Invoice as proof of purchase.
2
Year
Warranty
Compare with similar items
Customers also bought
Customer Reviews
Free or Next Day Delivery
from 28th April
This item is In Stock at our warehouse and ready for immediate delivery.
Free and Next Day Delivery offers are subject to postcode and availability. You can find your earliest delivery date at checkout.
For more details about our delivery service, visit our appliance delivery page.
*Delivery available subject to postcode.
Click & Collect
from LE4 1AU
If you need an item straight away, you can choose the "Click & Collect" option on the basket page and pick the item up yourself direct from our warehouse in Leicester.
Installation services can not be added to your order when choosing Click & Collect. Find out more about Click & Collect.
Installation Service
Let us install your new appliance for you. Our installation service covers most of the UK, but you can check if it's available in your area by entering your postcode on the basket page.
Visit our appliance installation page to learn more about pricing and what's included.
**Installation available subject to postcode.
Recycling Services
We can take away your old appliance, unwrap your new one and recycle all that pesky packaging for you.
Just select 'Recycle Old Appliance' and 'Unwrap and Recycle Packaging' on the basket page.
Find out more about our appliance and packaging recycling service.
Product Protection
to complement your guarantee
Your quote
Cover for as long as you need it
£2.49
a month
What's covered
- Repairs for accidental damage - starting today
- A replacement (with same or similar features) if your appliance can't be fixed - we'll cover installation costs up to £50 for white, laundry and TV products
- Call-outs, parts and labour included, with no excess to pay
What's not covered
- Cosmetic and malicious damage
- Costs that you may incur due to your product being unusable
- Installation (other than £50 for white, laundry and TV products) and disposal charges for a replacement product
Flexible Finance Options
Spread the cost of your new appliance with our payment options. Choose from the options below and tailor your payments to your needs.
£0 today. 3 interest free payments of £66.33 with a 3 month plan. Read More




Loading
You've added an item to your basket.