2
Year
Warranty
Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
Miele CM 5510 Silence Rose Gold
Coffee Machine
£1,179
Service that goes further
- Product code: 11525150
- Capacity (litres) - 1.3
- Perfect results and intense coffee flavour - AromaticSystem
- Convenient cleaning and maintenance programmes
- Convenient when hosting lots of guests - coffee/tea pot function
- Warranty - 2 years parts and labour
Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 360 x 241 x 460
| Type | Coffee Machine |
| Brand | Miele |
| Model | CM 5510 Silence Rose Gold |
| Also known as: | 11525150, CM5510 Rose Gold |
| EAN: | 4002516332886 |
| Perfect results and intense coffee flavour - AromaticSystem | |
| Convenient cleaning and maintenance programmes | |
| Convenient when hosting lots of guests - coffee/tea pot function | |
| Two coffees at once at the touch of a button - OneTouch for Two | |
| Creamy milk froth for a wide range of coffee specialities |
| Appliance placement | Countertop |
| Product type | Espresso machine |
| Water tank capacity | 1.3 L |
| Coffee input type | Coffee beans |
| Coffee maker type | Fully-auto |
| Reservoir for brewed coffee | Cup |
| Built-in grinder | Yes |
| Adjustable coffee strength | Yes |
| Hot water system | Yes |
| Two cups at once | Yes |
| Adjustable grinder settings | Yes |
| Coffee beans capacity | 200 g |
| Milk adding type | Pipe |
| Adjustable coffee spout height | Yes |
| Adjustable coffee spout height range | 80 - 135 mm |
| Rinsing function | Yes |
| Calc-clean function | Yes |
| Dishwasher-proof parts | Yes |
| Multi beverage | Yes |
| Espresso making | Yes |
| Cappuccino making | Yes |
| Coffee making | Yes |
| Ristretto making | Yes |
| Latte making | Yes |
| Latte Macchiato making | Yes |
| Lungo making | Yes |
| Hot milk making | Yes |
| Product colour | Black, Rose gold |
| Control type | Touch |
| Built-in display | Yes |
| Removable water tank | Yes |
| Removable drip tray | Yes |
| Drip tray capacity | 800 ml |
| Removable brewing/infusion unit | Yes |
| Cord length | 1.2 m |
| Easy to clean | Yes |
| Power | 1450 W |
| AC input voltage | 220-240 V |
| Current | 10 A |
| Energy saving mode | Yes |
| Width | 241 mm |
| Depth | 460 mm |
| Height | 360 mm |
Loading
2 years parts and labour.To register your appliance for the manufacturers warranty you will find a 'Register Your Appliance' card within the Welcome Pack that asks you to call Miele to complete the registration.
2
Year
Warranty
Compare with similar items
Customers also bought
Customer Reviews
Delivery
We do not have this item in stock at the moment. When you place your order with us, we will order this item from the manufacturer.
It generally takes 6-12 working days for the item to arrive at our warehouse.
We will then contact you to arrange a delivery date.
For more details about our delivery service, visit our appliance delivery page.
*Delivery available subject to postcode.


You've added an item to your basket.