2
Year
Warranty
Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
Miele CM 5310 Silence Obsidian Black
Coffee Machine
£1,099
Service that goes further
- Product code: 11525190
- Capacity (litres) - 1.3
- Two coffees at once at the touch of a button OneTouch for Two
- Perfect results and intense coffee flavour - AromaticSystem
- Creamy milk froth for a wide range of coffee specialities
- Warranty - 2 years parts and labour
Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 360 x 241 x 460
| Type | Coffee Machine |
| Brand | Miele |
| Model | CM 5310 Silence Obsidian Black |
| Also known as: | 11525190, CM5310 Obsidian Black |
| EAN: | 4002516333616 |
| Two coffees at once at the touch of a button OneTouch for Two | |
| Perfect results and intense coffee flavour - AromaticSystem | |
| Creamy milk froth for a wide range of coffee specialities | |
| Convenient cleaning and maintenance programmes | |
| Convenient when hosting lots of guests coffee/tea pot function |
| Appliance placement | Countertop |
| Product type | Espresso machine |
| Water tank capacity | 1.3 L |
| Coffee input type | Coffee beans, Ground coffee |
| Coffee maker type | Fully-auto |
| Reservoir for brewed coffee | Cup |
| Capacity in cups | 2 cups |
| Built-in grinder | Yes |
| Two cups at once | Yes |
| Grinder type | Stainless steel grinder |
| Adjustable grinder settings | Yes |
| Coffee beans capacity | 200 g |
| Built-in milk frother | Yes |
| Adjustable milk quantity | Yes |
| Number of spouts | 1 |
| Adjustable coffee spout height | Yes |
| Adjustable coffee spout height range | 80 - 135 mm |
| Adjustable temperature | Yes |
| Temperature control type | Electronic |
| Rinsing function | Yes |
| Water hardness selector | Yes |
| Adjustable water quantity | Yes |
| Programmable | Yes |
| Self-cleaning | Yes |
| Dishwasher-proof parts | Yes |
| Multi beverage | Yes |
| Espresso making | Yes |
| Cappuccino making | Yes |
| Coffee making | Yes |
| Ristretto making | Yes |
| Latte making | Yes |
| Latte Macchiato making | Yes |
| Lungo making | Yes |
| Hot milk making | Yes |
| Product colour | Black, Silver |
| Control type | Buttons |
| Built-in display | Yes |
| Removable water tank | Yes |
| Standby function | Yes |
| Drip tray capacity | 800 ml |
| Removable brewing/infusion unit | Yes |
| Cord length | 1.2 m |
| Easy to clean | Yes |
| Power | 1450 W |
| AC input voltage | 220-240 V |
| Current | 10 A |
| Width | 241 mm |
| Depth | 460 mm |
| Height | 360 mm |
Loading
2 years parts and labour.To register your appliance for the manufacturers warranty you will find a 'Register Your Appliance' card within the Welcome Pack that asks you to call Miele to complete the registration.
2
Year
Warranty
Compare with similar items
Customers also bought
Customer Reviews
Delivery
We do not have this item in stock at the moment. When you place your order with us, we will order this item from the manufacturer.
It generally takes 6-12 working days for the item to arrive at our warehouse.
We will then contact you to arrange a delivery date.
For more details about our delivery service, visit our appliance delivery page.
*Delivery available subject to postcode.


You've added an item to your basket.