3
Year
Warranty
Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
Falcon F1000DXDFFN/NM 1000 Deluxe Fawn / Brushed Chrome
100cm Dual Fuel Range Cooker, Copper, A Rated
£4,796
Free Delivery
Spread the cost:
£399.67 for 12 months at 0.0% APR***
Service that goes further
- Product code: 115360
- Catalytic
- Hob Type - Gas hob
- Number of Ovens - 2
- Number of Zones - 5
- Warranty - 3 years parts and labour
Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 937 x 990 x 660 (excluding handles and knobs)
Energy
Rating
| Type | 100cm Dual Fuel Range Cooker |
| Brand | Falcon |
| Model | F1000DXDFFN/NM 1000 Deluxe Fawn / Brushed Chrome |
| Also known as: | 115360, F1000DXDFFNNM 1000 Deluxe Fawn Brushed Chrome, F1000DXDFFN/NM, F1000DXDFFNNM |
| EAN: | 5028683115366 |
| Catalytic | |
| Hotplate Ignition Type - Single-Handed | |
| Grill Type / Function - Separate, Full & Half | |
| Brass Burners |
| Product type | Range cooker |
| Product colour | Copper |
| Control type | Rotary |
| Colour name | Fawn |
| Handle colour | Brushed nickel |
| Control position | Front |
| Hob type | Gas |
| Number of cooking zones | 5 zone(s) |
| Wok burner | Yes |
| Number of electric cooking zones | 5 zone(s) |
| Cooking zone 1 position | Left front |
| Cooking zone 1 power source | Gas |
| Cooking zone 1 power | 3000 W |
| Cooking zone 2 position | Left rear |
| Cooking zone 2 power source | Gas |
| Cooking zone 2 power | 3000 W |
| Cooking zone 3 position | Central |
| Cooking zone 3 power source | Gas |
| Cooking zone 3 power | 5000 W |
| Cooking zone 4 position | Right rear |
| Cooking zone 4 power source | Gas |
| Cooking zone 4 power | 3000 W |
| Cooking zone 5 position | Right front |
| Cooking zone 5 power source | Gas |
| Cooking zone 5 power | 1700 W |
| Number of power levels | 7 |
| Pan detection | Yes |
| Oven size | Large |
| Number of ovens | 2 |
| Oven power source | Electric |
| Oven net capacity | 79 L |
| Grill | Yes |
| Defrost function | Yes |
| Oven position | Bottom left |
| Grill power | 2300 W |
| Grill surface coating | Chromed |
| Half grill | Yes |
| Number of shelves | 4 shelves |
| Number of shelf positions | 9 |
| Number of functions | 7 |
| Convection cooking | Yes |
| Self-cleaning | Yes |
| Cleaning type | Catalytic |
| Catalytic liners on side walls | Yes |
| Oven 2 size | Large |
| Oven 2 power source | Electric |
| Oven 2 position | Right |
| Oven 2 net capacity | 82 L |
| Oven 2 door opening | Side opening |
| Oven 2 number of shelves | 4 shelves |
| Oven 2 number of shelf positions | 9 |
| Energy efficiency class | A |
| Energy consumption (conventional) | 0.96 kWh |
| Energy consumption (forced convection) | 0.84 kWh |
| Oven 2 energy efficiency class | A |
| Connected load (electric) | 7360 W |
| Connected load (gas) | 15700 W |
| AC input voltage | 230 - 400 V |
| AC input frequency | 50 Hz |
| Energy efficiency index (EEI) | 109 |
| Oven 2 energy efficiency index (EEI) | 87.3 |
| Energy efficiency scale | A+++ to D |
| Oven 2 energy consumption (forced convection) | 0.78 kWh |
| Manual | Yes |
| Width | 990 mm |
| Depth | 660 mm |
| Height | 937 mm |
| Height (min) | 912 mm |
| Depth without handle | 600 mm |
3 years parts and labour.Keep a copy of your Sales Invoice as proof of purchase.
3
Year
Warranty
Compare with similar items
Customers also bought
Delivery
We do not have this item in stock at the moment. When you place your order with us, we will order this item from the manufacturer.
Awaiting stock
You can expect delivery within 8-10 weeks
We will contact you to arrange a delivery date.
For more details about our delivery service, visit our appliance delivery page.
*Delivery available subject to postcode.
Installation Service
Let us install your new appliance for you. Our installation service covers most of the UK, but you can check if it's available in your area by entering your postcode on the basket page.
Visit our appliance installation page to learn more about pricing and what's included.
**Installation available subject to postcode.
Recycling Services
We can take away your old appliance, unwrap your new one and recycle all that pesky packaging for you.
Just select 'Recycle Old Appliance' and 'Unwrap and Recycle Packaging' on the basket page.
Find out more about our appliance and packaging recycling service.
Flexible Finance Options
Spread the cost of your new appliance with our payment options. Choose from the options below and tailor your payments to your needs.

Loading
You've added an item to your basket.