2
Year
Warranty
Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
Miele WTD 163 Lotus White
Washer Dryer, 8kg/5kg, 1500 Spin, A Rated
Retail Price
£1,799
Free Delivery
Spread the cost:
£149.92 for 12 months at 0.0% APR***
Service that goes further
Low Stock
Free or Next Day Delivery from 29th April*
Installation & Recycling Available**
Protection available from £7.99 p/m
Flexible Finance Options
£149.92 for 12 months at 0.0% APR***
***Representative Example
- Representative - 23.9% APR (variable)
- Purchase interest rate - 23.9% p.a. (variable)
- Assumed Credit Limit - £1,200
- Product code: 11576580
- Capacity (kg) - Wash 8/Dry 5
- Spin Speed (rpm) - 1500
- 8 kg wash load and 5 kg drying load - perfect for daily laundry
- Highly precise drying results thanks to PerfectDry
- Warranty - 2 years parts and labour
Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 850 x 598 x 623 (depth excludes knobs and door)
Energy
Rating
| Type | Washer Dryer |
| Brand | Miele |
| Model | WTD 163 Lotus White |
| Also known as: | 11576580 |
| EAN: | 4002516371069 |
| 8 kg wash load and 5 kg drying load - perfect for daily laundry | |
| Highly precise drying results thanks to PerfectDry | |
| Gentle laundry care thanks to the Miele honeycomb drum | |
| Economical, powerful and no wear and tear - the ProfiEco Motor |
| Loading type | Front-load |
| Appliance placement | Freestanding |
| Product colour | White |
| Door hinge | Left |
| Built-in display | Yes |
| Inverter technology | Yes |
| Reversible doors | Yes |
| Control type | Rotary, Touch |
| Viewing window | Yes |
| Drum material | Stainless steel |
| Motor type | Brushless |
| Water fill | Cold |
| Rated capacity (washing & drying) | 5 kg |
| Maximum spin speed | 1500 RPM |
| Spin-drying class | A, B |
| Rated capacity (washing) | 8 kg |
| Washing programs | Blouse/shirt, Cotton, Easy care, Delicate/silk |
| Drying programs | Auto, Timed, Iron dry, Cupboard dry, Cupboard dry+ |
| AquaStop function | Yes |
| Add garment (pause) function | Yes |
| Delayed start timer | Yes |
| Anti-Crease function | Yes |
| Adjustable spin speed | Yes |
| Noise level (wash) | 46 dB |
| Noise level (spin) | 72 dB |
| Noise level (drying) | 58 dB |
| Overflow protection | Yes |
| Number of washing programs | 12 |
| Smartphone/tablet remote support | Yes |
| Extra dry | Yes |
| Remaining time indication | Yes |
| Child lock | Yes |
| Cord length | 1.5 m |
| Wi-Fi controlled | Yes |
| Water consumption washing per cycle | 105 L |
| Water consumption washing & drying per cycle | 105 L |
| Energy consumption washing per cycle | 0.97 kWh |
| Energy consumption washing & drying per cycle | 5.47 kWh |
| Power plug type | Type G |
| Country of origin | Germany |
| Washing class | A |
| Annual energy consumption washing | 190 kWh |
| Annual water consumption washing | 11000 L |
| Annual energy consumption washing & drying | 190 kWh |
| Annual water consumption washing & drying | 11000 L |
| Energy efficiency class (old) | A |
| Depth | 623 mm |
| Width | 598 mm |
| Height | 850 mm |
| Weight | 94 kg |
| Package width | 660 mm |
| Package depth | 684 mm |
| Package height | 940 mm |
| Package weight | 98.7 kg |
Like most modern washer dryers, this one is cold fill only. Some older washer dryers also have a hot water intake, but in reality, little hot water ever gets into these machines on most washes. This is because hot water cools rapidly in household water pipes, and by the time it starts to run hot the washing machine has almost finished filling. This is particularly true nowadays because modern washing machines use a lot less water than ever before.
2 years parts and labour.To register your appliance for the manufacturers warranty you will find a 'Register Your Appliance' card within the Welcome Pack that asks you to call Miele to complete the registration.
2
Year
Warranty
Compare with similar items
Customers also bought
Customer Reviews
Free or Next Day Delivery
from 29th April
This item is In Stock at our warehouse and ready for immediate delivery.
Free and Next Day Delivery offers are subject to postcode and availability. You can find your earliest delivery date at checkout.
For more details about our delivery service, visit our appliance delivery page.
*Delivery available subject to postcode.
Click & Collect
from LE4 1AU
If you need an item straight away, you can choose the "Click & Collect" option on the basket page and pick the item up yourself direct from our warehouse in Leicester.
Installation services can not be added to your order when choosing Click & Collect. Find out more about Click & Collect.
Installation Service
Let us install your new appliance for you. Our installation service covers most of the UK, but you can check if it's available in your area by entering your postcode on the basket page.
Visit our appliance installation page to learn more about pricing and what's included.
**Installation available subject to postcode.
Recycling Services
We can take away your old appliance, unwrap your new one and recycle all that pesky packaging for you.
Just select 'Recycle Old Appliance' and 'Unwrap and Recycle Packaging' on the basket page.
Find out more about our appliance and packaging recycling service.
Product Protection
to complement your guarantee
Your quote
Cover for as long as you need it
£7.99
a month
What's covered
- Repairs for accidental damage - starting today
- A replacement (with same or similar features) if your appliance can't be fixed - we'll cover installation costs up to £50 for white, laundry and TV products
- Call-outs, parts and labour included, with no excess to pay
What's not covered
- Cosmetic and malicious damage
- Costs that you may incur due to your product being unusable
- Installation (other than £50 for white, laundry and TV products) and disposal charges for a replacement product
Flexible Finance Options
Spread the cost of your new appliance with our payment options. Choose from the options below and tailor your payments to your needs.
£0 today. 3 interest free payments of £599.67 with a 3 month plan. Read More
Save even more with Marks+
NEW 120 Day Returns
Discover the perks:
Save £55 on this item
Free recycling (worth £25)
Free tastecard (worth £79.99)
Exclusive competitions
Register for only £19.99
- Membership valid for 12 months
- Membership will not automatically renew



Loading
You've added an item to your basket.