2
Year
Warranty
Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
Miele CM6560 Graphite Grey Pearl Finish
Coffee Machine
£1,599
Service that goes further
- Product code: 11590240
- Capacity (litres) - 1.8
- Communication with the machine could not be easier - WiFi Conn@ct
- Perfect results and intense coffee flavour - AromaticSystem
- Convenient cleaning and maintenance programmes
- Warranty - 2 years parts and labour
Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 359 x 251 x 427
| Type | Coffee Machine |
| Brand | Miele |
| Model | CM6560 Graphite Grey Pearl Finish |
| Also known as: | 11590240, CM6560 Graphite Grey Pear |
| EAN: | 4002516362067 |
| Communication with the machine could not be easier - WiFi Conn@ct | |
| Perfect results and intense coffee flavour - AromaticSystem | |
| Convenient cleaning and maintenance programmes | |
| Two coffees at once at the touch of a button - OneTouch for Two | |
| Creamy milk froth for a wide range of coffee specialities |
| Appliance placement | Countertop |
| Product type | Espresso machine |
| Water tank capacity | 1.8 L |
| Coffee input type | Coffee beans, Ground coffee |
| Coffee maker type | Fully-auto |
| Reservoir for brewed coffee | Cup |
| Capacity in cups | 2 cups |
| Built-in grinder | Yes |
| Hot water system | Yes |
| Two cups at once | Yes |
| Maximum operating pressure | 15 bar |
| Grinder type | Stainless steel grinder |
| Adjustable grinder settings | Yes |
| Coffee beans capacity | 300 g |
| Built-in milk frother | Yes |
| Adjustable milk quantity | Yes |
| Number of spouts | 1 |
| Adjustable coffee spout height | Yes |
| Adjustable coffee spout height range | 80 - 140 mm |
| Adjustable temperature | Yes |
| Temperature control type | Electronic |
| Cup warmer | Yes |
| Rinsing function | Yes |
| Water hardness selector | Yes |
| Adjustable water quantity | Yes |
| Programmable | Yes |
| Self-cleaning | Yes |
| Multi beverage | Yes |
| Espresso making | Yes |
| Cappuccino making | Yes |
| Coffee making | Yes |
| Ristretto making | Yes |
| Latte making | Yes |
| Espresso Macchiato making | Yes |
| Latte Macchiato making | Yes |
| Lungo making | Yes |
| Hot milk making | Yes |
| Tea making | Yes |
| Flat White making | Yes |
| Product colour | Black |
| Control type | Buttons |
| Built-in display | Yes |
| Timer | Yes |
| Standby function | Yes |
| Drip tray capacity | 800 ml |
| Removable brewing/infusion unit | Yes |
| Cord length | 1.4 m |
| Built-in light | Yes |
| Wi-Fi | Yes |
| Easy to clean | Yes |
| Power | 1450 W |
| AC input voltage | 220-240 V |
| Current | 10 A |
| Power consumption (standby) | 0.5 W |
| Width | 251 mm |
| Depth | 427 mm |
| Height | 359 mm |
2 years parts and labour.To register your appliance for the manufacturers warranty you will find a 'Register Your Appliance' card within the Welcome Pack that asks you to call Miele to complete the registration.
2
Year
Warranty
Compare with similar items
Customers also bought
Customer Reviews
Delivery
We do not have this item in stock at the moment. When you place your order with us, we will order this item from the manufacturer.
It generally takes 6-12 working days for the item to arrive at our warehouse.
We will then contact you to arrange a delivery date.
For more details about our delivery service, visit our appliance delivery page.
*Delivery available subject to postcode.


Loading
You've added an item to your basket.