2
Year
Warranty
Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
Miele WSD663 TwinDos Lotus White
Washing Machine
£849
Service that goes further
- Product code: 11612000
- Capacity (kg) - 8
- Spin Speed (rpm) - 1400
- Automatic detergent dispensing at the touch of a button - TwinDos
- Ironing made simple thanks to pre-ironing with steam
- Warranty - 2 years parts and labour
Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 850 x 595 x 600 (depth excludes knobs and door)
Energy
Rating
| Type | Washing Machine |
| Brand | Miele |
| Model | WSD663 TwinDos Lotus White |
| Also known as: | 11612000, WSA123 WCS Lotus White -, WSA123 WCS Lotus White |
| EAN: | 4002516375531 |
| Automatic detergent dispensing at the touch of a button - TwinDos | |
| Ironing made simple thanks to pre-ironing with steam | |
| Perfect supplement for specific applications - CapDosing | |
| Easy fingertip operation - DirectSensor |
| Appliance placement | Freestanding |
| Loading type | Front-load |
| Product colour | White |
| Built-in display | Yes |
| Control type | Rotary, Touch |
| Door hinge | Right |
| Display type | LED |
| Display illumination | Yes |
| Illumination colour | White |
| Door colour | White |
| Drum material | Stainless steel |
| Tub material | Metal |
| Cord length | 2 m |
| Inlet hose length | 2 m |
| Water fill | Cold |
| Motor type | Beltless |
| Viewing window | Yes |
| Country of origin | Germany |
| Rated capacity | 8 kg |
| Maximum spin speed | 1400 RPM |
| Spin-drying class | B |
| Number of washing programs | 12 |
| Noise level (spin) | 74 dB |
| Noise level (wash) | 50 dB |
| Delayed start timer | Yes |
| Washing programs | Bio, Blouse/shirt, Daily care, Easy care, Eco, Hand/wool, Wool, Jeans/denim, Quick, Delicate/silk |
| Overflow protection | Yes |
| Load balancing system | Yes |
| AquaStop function | Yes |
| Foam control system | Yes |
| Cycle time (quick washing program) | 30 min |
| Half-load | Yes |
| Rinse hold | Yes |
| Rinse Plus function | Yes |
| Adjustable spin speed | Yes |
| Residual moisture | 53% |
| Adjustable temperature | Yes |
| Easy iron function | Yes |
| Add garment (pause) function | Yes |
| Smartphone/tablet remote support | Yes |
| Left-on mode duration | 10 min |
| Wi-Fi controlled | Yes |
| Child lock | Yes |
| Remaining time indication | Yes |
| Sensor program selection | Yes |
| Automatic dosing system | Yes |
| Dosage assistant | Yes |
| Overdosage indication | Yes |
| Stackable | Yes |
| Adjustable feet | Yes |
| On/off button | Yes |
| Water consumption per cycle | 49 L |
| Energy efficiency scale | A+++ to G |
| Energy efficiency class (old) | A+++ |
| Energy consumption washing per cycle | 0.9 kWh |
| Power consumption (typical) | 0.9 W |
| Power consumption (standby) | 0.5 W |
| Power plug type | Type G |
| Width | 595 mm |
| Depth | 600 mm |
| Height | 850 mm |
| Weight | 89 kg |
| Package width | 660 mm |
| Package depth | 690 mm |
| Package height | 940 mm |
| Package weight | 93.5 kg |
| Washing class | A |
| Annual energy consumption washing | 177 kWh |
| Annual water consumption washing | 10120 L |
Like most modern washing machines, this one is cold fill only. Some older washers also have a hot water intake, but in reality, little hot water ever gets into these machines on most washes. This is because hot water cools rapidly in household water pipes, and by the time it starts to run hot the washing machine has almost finished filling. This is particularly true nowadays because modern washing machines use a lot less water than ever before.
Loading
2 years parts and labour.To register your appliance for the manufacturers warranty you will find a 'Register Your Appliance' card within the Welcome Pack that asks you to call Miele to complete the registration.
2
Year
Warranty
Compare with similar items
Customers also bought
Customer Reviews
Delivery
We do not have this item in stock at the moment. When you place your order with us, we will order this item from the manufacturer.
It generally takes 6-12 working days for the item to arrive at our warehouse.
We will then contact you to arrange a delivery date.
For more details about our delivery service, visit our appliance delivery page.
*Delivery available subject to postcode.


You've added an item to your basket.