2
Year
Warranty
Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
Miele Boost CX1 PowerLine
Cylinder Vacuum Cleaner, Lotus White
£249
£255 with delivery
- Product code: 11666840
- Bin Capacity (Litres) - 1
- Container Type - Bagless
- Weight - 5.8 kg
- Cable Length (m) - 6.5
- Warranty - 2 years parts and labour
Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 280 x 400 x 400
| Type | Cylinder Vacuum Cleaner, Lotus White |
| Brand | Miele |
| Model | Boost CX1 PowerLine |
| Also known as: | 11666840, BOOSTCX1 |
| EAN: | 4002516384656 |
| Powerful cleaning performance thanks to vortex technology | |
| Always stays on track thanks to TrackDrive | |
| Retains even the smallest particles - Hygiene AirClean filter | |
| Versatile applications - universal floorhead | |
| Extremely convenient height adjustment thanks to a Comfort telescopic tube. |
| Maximum input power | 890 W |
| Annual energy consumption | 22.7 kWh |
| Power source | AC |
| AC input voltage | 220-230 V |
| Type | Cylinder vacuum |
| Cleaning type | Dry |
| Dust container type | Bagless |
| Dust capacity | 1 L |
| Product colour | White |
| Tube type | Telescopic |
| Flexible hose | Yes |
| Vacuum air filtering | Air-clean |
| Dirt separating method | Multi cyclonic |
| Proper use | Home |
| Cleaning surfaces | Bare floor, Carpet, Hard floor, Stair steps, Upholstery |
| Noise level | 78 dB |
| Operating radius | 10 m |
| Dust container full indicator | Yes |
| Cord length | 6.5 m |
| Cord storage | Yes |
| Automatic cord rewinder | Yes |
| Width | 400 mm |
| Depth | 400 mm |
| Height | 280 mm |
| Weight | 5.8 kg |
| Package width | 380 mm |
| Package depth | 585 mm |
| Package height | 315 mm |
| Package weight | 7.8 kg |
| Vacuum brushes included | Universal brush |
| Crevice tool | Yes |
| Upholstery nozzle included | Yes |
2 years parts and labour.To register your appliance for the manufacturers warranty you will find a 'Register Your Appliance' card within the Welcome Pack that asks you to call Miele to complete the registration.
2
Year
Warranty
Compare with similar items
Customers also bought
Customer Reviews
Delivery
This item is In Stock at our warehouse and ready for immediate delivery.
We will send this item to you via DPD or APC for only £6. Delivery will usually be within 24-48 hours.
For more details about our delivery service, visit our appliance delivery page.
*Delivery available subject to postcode.
Click & Collect
from LE4 1AU
If you need an item straight away, you can choose the "Click & Collect" option on the basket page and pick the item up yourself direct from our warehouse in Leicester.
Installation services can not be added to your order when choosing Click & Collect. Find out more about Click & Collect.
Flexible Finance Options
Spread the cost of your new appliance with our payment options. Choose from the options below and tailor your payments to your needs.
£0 today. 3 interest free payments of £83 with a 3 month plan. Read More





Loading
You've added an item to your basket.