2
Year
Warranty
Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
Amica AWC300BL
Wine Cooler, Black, G Rated
£299
Service that goes further
- Product code: 1179050
- Maximum Capacity (Standard Wine Bottle) - 19
- Wooden slide-out shelves: 6
- Triple glazed door
- Temperature memory function
- Warranty - 2 years parts and labour
Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 825 x 295 x 570
Energy
Rating
| Type | Wine Cooler |
| Brand | Amica |
| Model | AWC300BL |
| Also known as: | 1179050 |
| EAN: | 5055833404797 |
| Wooden slide-out shelves: 6 | |
| Triple glazed door | |
| Temperature memory function | |
| Reversible door | |
| Over temperature alarm | |
| LED interior lighting | |
| Height adjustable plinth section | |
| Height adjustable feet | |
| Electronic temperature control | |
| Display light function |
| Appliance placement | Freestanding |
| Housing colour | Black |
| Inner colour | Black |
| Number of shelves | 6 shelves |
| Number of doors | 1 door(s) |
| Door colour | Black |
| Handle colour | Stainless steel |
| Shelves material | Wood |
| Door hinge | Right |
| Reversible doors | Yes |
| Bottles capacity | 19 bottle(s) |
| Product type | Compressor wine cooler |
| Number of temperature zones | 1 |
| Temperature range (zone 1) | 5 - 20 °C |
| Climate class | ST |
| Noise emission class | C |
| Noise level | 39 dB |
| Wine cooler net capacity | 58 L |
| Refrigerating medium | R600a |
| Interior light | Yes |
| Built-in display | Yes |
| Control type | Touch |
| Adjustable feet | Yes |
| Temperature alarm | Yes |
| Cord length | 1.8 m |
| Lamp type | LED |
| Energy efficiency class | G |
| Annual energy consumption | 128 kWh |
| Energy efficiency scale | A to G |
| AC input voltage | 220-240 V |
| AC input frequency | 50 Hz |
| Current | 13 A |
| Width | 295 mm |
| Depth | 570 mm |
| Height | 825 mm |
| Weight | 27.4 kg |
| Package width | 330 mm |
| Package depth | 635 mm |
| Package height | 855 mm |
| Package weight | 29.9 kg |
Wine cooler will not store Beer/Lager at an ice cold temperature
2 years parts and labour. Keep a copy of your Sales Invoice as proof of purchase.
2
Year
Warranty
Compare with similar items
Customers also bought
Customer Reviews
Delivery
We do not have this item in stock at the moment. When you place your order with us, we will order this item from the manufacturer.
It generally takes 6-12 working days for the item to arrive at our warehouse.
We will then contact you to arrange a delivery date.
For more details about our delivery service, visit our appliance delivery page.
*Delivery available subject to postcode.

Loading
You've added an item to your basket.