Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
Miele Triflex HX2
Cordless Stick Vacuum Cleaner, Lotus White
(Discontinued)
This item is not currently available
Service that goes further
- Product code: 11819170
- Bin Capacity (Litres) - 0.5
- Battery Life - 60 min
- Weight - 3.6 kg
- Wide Electrobrush with automatic flooring recognition
- Warranty - 2 years parts and labour
Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 1297 x 260 x 280
Cordless stick vacuum cleaners Triflex HX2 with 3-in-1 design for exceptional flexibility
Up to 60 minutes of cleaningValid for power level 1 without connected Multi Floor XXL electrobrush with a single charge
99.999 %IEC 62885-4 dust retention capacity with HEPAIEC 62885-4 filter
Miele's most powerful vacuum cleanerCleaning performance compared with a Miele Complete C3 cylinder vacuum cleaner (SGEF3) with STB 305-3 turbobrush (dust pickup from carpet and hard floor with crevices, fibre pickup from carpet). In accordance with IEC 62885-2.
Patented 3-in-1 design. Ultimate flexibility for any situation. Custom convenience: the configuration concept of your Miele vacuum cleaner adapts to suit your needs perfectly.
Reach mode. Maximum range. Multi-purpose: the PowerUnit is located at the top for maximum flexibility during vacuuming.
Comfort mode. Effortless cleaning. Convenient handling: light in weight for effortless handling.
Compact mode. Easy handling. Practical and quick: the PowerUnit solo is ready to use in next to no time.
| Type | Cordless Stick Vacuum Cleaner, Lotus White |
| Brand | Miele |
| Model | Triflex HX2 |
| Also known as: | 11819170 |
| EAN: | 4002516449959 |
| Wide Electrobrush with automatic flooring recognition |
| Product type | Stick vacuum |
| Dust container type | Bagless |
| Product colour | White |
| Dust capacity | 0.5 L |
| Removable handheld vacuum | Yes |
| Wall mountable | Yes |
| Cleaning type | Dry |
| Vacuum air filtering | Active-air-clean, Miele AirClean |
| Dirt separating method | Cyclonic/filtering |
| Noise level | 48 dB |
| Power source | Battery |
| Maximum input power | 322 W |
| Annual energy consumption | 15.3 kWh |
| Battery technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Battery voltage | 25.2 V |
| Runtime | 60 min |
| Charging time | 4 h |
| Package width | 761 mm |
| Package depth | 290 mm |
| Package height | 215 mm |
| Package weight | 7.7 kg |
| Width | 260 mm |
| Depth | 280 mm |
| Height | 1297 mm |
| Weight | 3.6 kg |
| Vacuum brushes included | Dusting brush |
| Floor nozzle included | Yes |
| Upholstery nozzle included | Yes |
| Crevice tool | Yes |
| Mounting bracket(s) included | Yes |
| AC adapter included | Yes |
Loading
You've added an item to your basket.