2
Year
Warranty
Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
Rangemaster NEXSE110DFIV/C
110cm Dual Fuel Range Cooker Nexus SE Ivory / Chrome, A Rated
£2,799
Free Delivery
Spread the cost:
£233.25 for 12 months at 0.0% APR***
Service that goes further
- Product code: 11822/NP
- EX DISPLAY - WAS £2,799.00 - THIS PRODUCT MAY HAVE SOME SMALL MARKS/SCRATCHES
- Rapid Response
- Hob Type - Combi hob
- Number of Ovens - 1
- Number of Zones - 7
- Warranty - 2 years parts and labour
Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 930 x 1092 x 648 (excluding handles and knobs)
| Type | 110cm Dual Fuel Range Cooker |
| Brand | Rangemaster |
| Model | NEXSE110DFIV/C |
| Also known as: | 11822, NEXSE110DFIVC |
| EAN: | 0200000004064 |
| This product has been on display in our showroom and may have some small marks/scratches. | |
| It is therefore without its original packaging and has been discounted accordingly to clear. | |
| It has been carefully inspected and repackaged and comes with its full warranty. |
| Rapid Response | |
| Slow Cook Oven Chamber | |
| Programmable Clock | |
| Multi Ring Wok Burner | |
| 7 Hotplate Cooking Zones |
| Product type | Range cooker |
| Product colour | Ivory |
| Control type | Rotary |
| Built-in display | Yes |
| Handle colour | Chrome |
| Control position | Front |
| Integrated clock | Yes |
| Clock type | Electronic |
| Warming drawer | Yes |
| Warming drawer position | Right |
| Hob type | Combi |
| Number of cooking zones | 7 zone(s) |
| Wok burner | Yes |
| Gas type | Natural gas |
| Number of gas cooking zones | 5 zone(s) |
| Number of electric cooking zones | 2 zone(s) |
| Electronic ignition | Yes |
| Electronic ignition type | One hand ignition |
| Cooking zone 1 power source | Electric |
| Cooking zone 1 power | 1100 W |
| Cooking zone 2 power source | Electric |
| Cooking zone 2 power | 1100 W |
| Cooking zone 3 power source | Gas |
| Cooking zone 3 power | 1000 W |
| Cooking zone 4 power source | Gas |
| Cooking zone 4 power | 1700 W |
| Cooking zone 5 power source | Gas |
| Cooking zone 5 power | 1700 W |
| Cooking zone 6 power source | Gas |
| Cooking zone 6 power | 3000 W |
| Cooking zone 7 power source | Gas |
| Cooking zone 7 power | 4000 W |
| Teppanyaki | Yes |
| Overheat protection | Yes |
| Oven size | Large |
| Number of ovens | 1 |
| Oven power source | Electric |
| Oven net capacity | 79 L |
| Grill | Yes |
| Defrost function | Yes |
| Oven position | Left |
| Grill power | 2300 W |
| Oven door opening | Side opening |
| Oven door material | Glass/metal |
| Viewing window | Yes |
| Number of shelves | 2 shelves |
| Number of shelf positions | 7 |
| Shelves material | Chrome |
| Removable shelf runners | Yes |
| Telescopic shelves | Yes |
| Removable shelves | Yes |
| Interior light | Yes |
| Programmable oven | Yes |
| Number of functions | 8 |
| Fast heat | Yes |
| Top heating | Yes |
| Top and bottom heating | Yes |
| Top, bottom & fan | Yes |
| Bottom heating | Yes |
| Convection cooking | Yes |
| Convection power | 2200 W |
| Conventional cooking | Yes |
| Slow cooking | Yes |
| Self-cleaning | Yes |
| Cleaning type | Catalytic |
| Oven 2 size | Large |
| Oven 2 power source | Electric |
| Oven 2 position | Right |
| Oven 2 net capacity | 79 L |
| Oven 2 door opening | Side opening |
| Oven 2 door material | Glass/metal |
| Oven 2 viewing window | Yes |
| Oven 2 number of shelves | 2 shelves |
| Oven 2 number of shelf positions | 7 |
| Oven 2 interior light | Yes |
| Oven 2 number of functions | 1 |
| Oven 2 convection cooking | Yes |
| Timer | Yes |
| Child lock | Yes |
| Height adjustment | 20 mm |
| Adjustable feet | Yes |
| Easy to clean | Yes |
| Energy efficiency class | A |
| Energy consumption (conventional) | 1.01 kWh |
| Energy consumption (forced convection) | 0.88 kWh |
| Connected load (electric) | 11840 W |
| Connected load (gas) | 10900 W |
| AC input voltage | 230 V |
| AC input frequency | 50 Hz |
| Energy efficiency index (EEI) | 114 |
| Energy efficiency scale | A+++ to D |
| Oven 2 energy consumption (forced convection) | 0.83 kWh |
| Energy efficiency class (old) | A |
| Oven 2 energy efficiency class (old) | A |
| Telescopic rail included | Yes |
| Baking tray | Yes |
| Width | 1092 mm |
| Depth | 648 mm |
| Height | 930 mm |
| Height (min) | 905 mm |
| Weight | 139.2 kg |
| Convection | Yes |
| Dimensions (WxDxH) | 1092 x 648 x 930 mm |
| Door open type | Push |
| Net weight | 139.2 kg |
2 years parts and labour, 2nd year subject to registration within 30 days of delivery.To activate your warranty go to www.rangemaster.co.uk/register-your-warranty/register-form'.
2
Year
Warranty
Compare with similar items
Customers also bought
Ex Display Item
This product has been on display in our showroom and may have some small marks/scratches.
It is therefore without its original packaging and has been discounted accordingly to clear.
It has been carefully inspected and repackaged and comes with its full warranty.
Free or Next Day Delivery
from 19th May
This item is In Stock at our warehouse and ready for immediate delivery.
Free and Next Day Delivery offers are subject to postcode and availability. You can find your earliest delivery date at checkout.
For more details about our delivery service, visit our appliance delivery page.
*Delivery available subject to postcode.
Click & Collect
from LE4 1AU
If you need an item straight away, you can choose the "Click & Collect" option on the basket page and pick the item up yourself direct from our warehouse in Leicester.
Installation services can not be added to your order when choosing Click & Collect. Find out more about Click & Collect.
Product Protection
to complement your guarantee
Your quote
Cover for as long as you need it
£11.09
a month
What's covered
- Repairs for accidental damage - starting today
- A replacement (with same or similar features) if your appliance can't be fixed - we'll cover installation costs up to £50 for white, laundry and TV products
- Call-outs, parts and labour included, with no excess to pay
What's not covered
- Cosmetic and malicious damage
- Costs that you may incur due to your product being unusable
- Installation (other than £50 for white, laundry and TV products) and disposal charges for a replacement product
Flexible Finance Options
Spread the cost of your new appliance with our payment options. Choose from the options below and tailor your payments to your needs.
£0 today, then 3 payments of £933 at 0% interest when you choose a 3 month plan. Read More

Loading
You've added an item to your basket.