Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
Images 2 to 17 are for illustration purposes only
Rangemaster NEXSE110EISL/C Nexus SE Slate / Chrome 110cm Induction Range Cooker
(Discontinued)
This item is not currently available
Service that goes further
- Product code: 118250
- 7 Hotplate Cooking Zones
- Hob Type - Zone induction hob
- Number of Ovens - 2
- Number of Zones - 5
- Warranty - 2 years parts and labour
Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 930 x 1100 x 646 (excluding handles and knobs)
Energy
Rating
| Type | 110cm Induction Range Cooker |
| Brand | Rangemaster |
| Model | NEXSE110EISL/C Nexus SE Slate / Chrome |
| Also known as: | 118250 |
| EAN: | 5028683118251 |
| 7 Hotplate Cooking Zones | |
| Multi Ring Wok Burner | |
| Programmable Clock |
| Product type | Range cooker |
| Product colour | Black |
| Control type | Buttons, Rotary |
| Handle colour | Chrome |
| Control position | Front |
| Integrated clock | Yes |
| Clock type | Electronic |
| Hob type | Zone induction hob |
| Number of cooking zones | 5 zone(s) |
| Number of electric cooking zones | 5 zone(s) |
| Cooking zone 1 position | Left front |
| Cooking zone 1 power source | Electric |
| Cooking zone 1 type | Medium |
| Cooking zone 1 power | 1850 W |
| Cooking zone 1 diameter | 180 mm |
| Cooking zone 2 position | Left rear |
| Cooking zone 2 power source | Electric |
| Cooking zone 2 type | Medium |
| Cooking zone 2 power | 1850 W |
| Cooking zone 2 diameter | 180 mm |
| Cooking zone 3 position | Central |
| Cooking zone 3 power source | Electric |
| Cooking zone 3 type | Large |
| Cooking zone 3 power | 1850 W |
| Cooking zone 3 diameter | 210 mm |
| Cooking zone 4 position | Right rear |
| Cooking zone 4 power source | Electric |
| Cooking zone 4 type | Medium |
| Cooking zone 4 power | 1850 W |
| Cooking zone 4 diameter | 180 mm |
| Cooking zone 5 position | Right front |
| Cooking zone 5 power source | Electric |
| Cooking zone 5 type | Small |
| Cooking zone 5 power | 1150 W |
| Cooking zone 5 diameter | 140 mm |
| Residual heat indicator | Yes |
| Boost function | Yes |
| Oven size | Large |
| Number of ovens | 2 |
| Oven power source | Electric |
| Oven net capacity | 79 L |
| Oven position | Bottom left |
| Oven door opening | Side opening |
| Viewing window | Yes |
| Number of shelves | 2 shelves |
| Number of shelf positions | 7 |
| Programmable oven | Yes |
| Cleaning type | Catalytic |
| Oven 2 size | Large |
| Oven 2 power source | Electric |
| Oven 2 position | Bottom right |
| Oven 2 net capacity | 79 L |
| Oven 2 door opening | Side opening |
| Oven 2 viewing window | Yes |
| Oven 2 number of shelves | 2 shelves |
| Oven 2 number of shelf positions | 7 |
| Oven 3 power source | Electric |
| Oven 3 position | Top left |
| Oven 3 power | 2300 W |
| Oven 3 grill | Yes |
| Oven 3 door opening | Drop down opening |
| Oven 4 power source | Electric |
| Oven 4 position | Top right |
| Oven 4 power | 1000 W |
| Oven 4 slow cooking | Yes |
| Child lock | Yes |
| Energy efficiency class | A |
| Energy consumption (conventional) | 1.01 kWh |
| Oven 2 energy efficiency class | A |
| Oven 2 energy consumption (forced convection) | 0.83 kWh |
| Width | 1100 mm |
| Depth | 646 mm |
| Height | 930 mm |
| Height (min) | 905 mm |
| Weight | 139.5 kg |
Customers also bought
Installation Service
Let us install your new appliance for you. Our installation service covers most of the UK, but you can check if it's available in your area by entering your postcode on the basket page.
Visit our appliance installation page to learn more about pricing and what's included.
**Installation available subject to postcode.
Recycling Services
We can take away your old appliance, unwrap your new one and recycle all that pesky packaging for you.
Just select 'Recycle Old Appliance' and 'Unwrap and Recycle Packaging' on the basket page.
Find out more about our appliance and packaging recycling service.


Loading
You've added an item to your basket.