2
Year
Warranty
Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
Miele DGC7350 CleanSteel
Built-In Electric Single Oven with Steam Function, Stainless Steel, A+ Rated
£2,116
Service that goes further
- Product code: 11825490
- Capacity (Usable Litres) - 76
- Large clear text display with sensor controls DirectSensor
- Excellent results MonoSteam technology
- Warranty - 2 years parts and labour
Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 596 x 595 x 569
Energy
Rating
| Type | Built-In Electric Single Oven with Steam Function |
| Brand | Miele |
| Model | DGC7350 CleanSteel |
| Also known as: | 11825490, DGC7350 clst |
| EAN: | 4002516588511 |
| Large clear text display with sensor controls DirectSensor | |
| Excellent results MonoSteam technology | |
| Especially light dough and nicely browned crusts Moisture plus | |
| Ensures your food wont overcook TasteControl | |
| Easy to clean PerfectClean finish |
| Number of ovens | 1 |
| Oven size | Large |
| Oven type | Electric |
| Total oven(s) interior capacity | 76 L |
| Total oven power | 3500 W |
| Oven net capacity | 76 L |
| Grill | Yes |
| Convection cooking | Yes |
| Steam cooking | Yes |
| Oven defrost function | Yes |
| Reheat function | Yes |
| Keep warm function | Yes |
| Pizza making function | Yes |
| Self-cleaning | Yes |
| Oven cooking method | Combi steam |
| Bottom heating | Yes |
| Oven thermostat range | 30 - 250 °C |
| Fan grill function | Yes |
| Steam power | 2200 W |
| Conventional cooking | Yes |
| Roaster function | Yes |
| ECO mode | Yes |
| Number of auto cooking programs | 10 |
| Cleaning type | Steam |
| Descaling function | Yes |
| Number of shelf positions | 5 |
| Appliance placement | Built-in |
| Product colour | Black, Stainless steel |
| Control type | Touch |
| Built-in display | Yes |
| Handle colour | Stainless steel |
| Soft closing door | Yes |
| Water tank capacity | 1 L |
| Wi-Fi controlled | Yes |
| Timer type | Digital |
| Easy to clean | Yes |
| Child lock | Yes |
| Energy efficiency class | A+ |
| Energy consumption (conventional) | 1.05 kWh |
| Energy consumption (forced convection) | 0.71 kWh |
| Energy efficiency scale | A+++ to D |
| AC input voltage | 220-240 V |
| Energy efficiency index (EEI) | 50 |
| Current | 16 A |
| Interior light | Yes |
| Lamps quantity | 1 lamp(s) |
| Lamp type | LED |
| Installation compartment width | 568 mm |
| Installation compartment depth | 550 mm |
| Installation compartment height | 595 mm |
| Width | 595 mm |
| Depth | 569 mm |
| Height | 596 mm |
| Weight | 42 kg |
| Installation compartment width (min) | 560 mm |
| Installation compartment height (min) | 590 mm |
| Package width | 689 mm |
| Package depth | 671 mm |
| Package height | 747 mm |
| Package weight | 4.9 kg |
| Baking tray | Yes |
Important Product Information: This is a built in Single Oven; it can be built in at eye-level or underneath a worktop.
2 years parts and labour.To register your appliance for the manufacturers warranty you will find a 'Register Your Appliance' card within the Welcome Pack that asks you to call Miele to complete the registration.
2
Year
Warranty
Compare with similar items
Customers also bought
Delivery
We do not have this item in stock at the moment. When you place your order with us, we will order this item from the manufacturer.
It generally takes 6-12 working days for the item to arrive at our warehouse.
We will then contact you to arrange a delivery date.
For more details about our delivery service, visit our appliance delivery page.
*Delivery available subject to postcode.


Loading
You've added an item to your basket.