2
Year
Warranty
Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
Miele TEH785 WP
Heat Pump Tumble Dryer, 9kg, White, A++ Rated
£1,399
Free Delivery
Spread the cost:
£116.59 for 12 months at 0.0% APR***
Service that goes further
In Stock
Free or Next Day Delivery from 19th May*
Installation & Recycling Available**
Protection available from £9.49 p/m
Flexible Finance Options
£116.59 for 12 months at 0.0% APR***
***Representative Example
- Representative - 23.9% APR (variable)
- Purchase interest rate - 23.9% p.a. (variable)
- Assumed Credit Limit - £1,200
- Product code: 11871830
- Capacity (kg) - 9
- Pleasantly quiet drying - SilenceDrum
- DryCare 40 - dries almost anything that can be washed at 40 C
- Faster drying combined with maximum energy efficiency - EcoSpeed
- Warranty - 2 years parts and labour
Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 850 x 596 x 636 (depth excludes knobs and door)

Energy
Rating
| Type | Heat Pump Tumble Dryer |
| Brand | Miele |
| Model | TEH785 WP |
| Also known as: | 11871830 |
| EAN: | 4002516475996 |
| Need more information: | See our guide to heat pump tumble dryers |
| Pleasantly quiet drying - SilenceDrum | |
| DryCare 40 - dries almost anything that can be washed at 40 C | |
| Faster drying combined with maximum energy efficiency - EcoSpeed | |
| Quickly switch between 2 favourite fragrances - FragranceDos |
| Appliance placement | Freestanding |
| Loading type | Front-load |
| Drying system | Heat pump |
| Product colour | Chrome, White |
| Reversible doors | Yes |
| Control type | Rotary |
| Built-in display | Yes |
| Colour name | Lotus White |
| Door hinge | Left |
| Door style | Glass window door |
| Door colour | Chrome |
| Display type | LED |
| Cord length | 2 m |
| Door opening angle | 170° |
| Rated capacity | 9 kg |
| Condensation efficiency class | A |
| Cycle time | 184 min |
| Noise level | 64 dB |
| Number of drying programs | 12 |
| Anti-Crease function | Yes |
| Easy iron function | Yes |
| Refrigerating medium | R290 |
| Refrigerating medium weight | 140 g |
| Left-on mode duration | 15 min |
| Extra dry | Yes |
| Delayed start timer | Yes |
| Wi-Fi controlled | Yes |
| Delay start (max) | 24 h |
| Drum interior light | Yes |
| Remaining time indication | Yes |
| LED program stage indicator | Yes |
| Buzzer | Yes |
| Child lock | Yes |
| Filter cleaning indicator | Yes |
| Smartphone/tablet remote support | Yes |
| Fluff filter | Yes |
| Apps supported | Miele@home |
| Energy efficiency class | A++ |
| Energy consumption | 1.55 kWh |
| Annual energy consumption | 185 kWh |
| Heat source | Electric |
| Energy efficiency scale | A+++ to D |
| AC input voltage | 220 - 240 V |
| AC input frequency | 50 Hz |
| Current | 13 A |
| Power consumption (standby) | 0.5 W |
| Power consumption (off) | 0.5 W |
| Power consumption (left-on) | 0.2 W |
| Depth | 636 mm |
| Width | 596 mm |
| Height | 850 mm |
| Weight | 57 kg |
| Depth with door open | 1054 mm |
| Package width | 660 mm |
| Package depth | 690 mm |
| Package height | 940 mm |
| Package weight | 64 kg |
| Country of origin | Czech Republic |
2 years parts and labour.To register your appliance for the manufacturers warranty you will find a 'Register Your Appliance' card within the Welcome Pack that asks you to call Miele to complete the registration.
2
Year
Warranty
Compare with similar items
Customers also bought
Customer Reviews
Free or Next Day Delivery
from 19th May
This item is In Stock at our warehouse and ready for immediate delivery.
Free and Next Day Delivery offers are subject to postcode and availability. You can find your earliest delivery date at checkout.
For more details about our delivery service, visit our appliance delivery page.
*Delivery available subject to postcode.
Click & Collect
from LE4 1AU
If you need an item straight away, you can choose the "Click & Collect" option on the basket page and pick the item up yourself direct from our warehouse in Leicester.
Installation services can not be added to your order when choosing Click & Collect. Find out more about Click & Collect.
Installation Service
Let us install your new appliance for you. Our installation service covers most of the UK, but you can check if it's available in your area by entering your postcode on the basket page.
Visit our appliance installation page to learn more about pricing and what's included.
**Installation available subject to postcode.
Recycling Services
We can take away your old appliance, unwrap your new one and recycle all that pesky packaging for you.
Just select 'Recycle Old Appliance' and 'Unwrap and Recycle Packaging' on the basket page.
Find out more about our appliance and packaging recycling service.
Product Protection
to complement your guarantee
Your quote
Cover for as long as you need it
£9.49
a month
What's covered
- Repairs for accidental damage - starting today
- A replacement (with same or similar features) if your appliance can't be fixed - we'll cover installation costs up to £50 for white, laundry and TV products
- Call-outs, parts and labour included, with no excess to pay
What's not covered
- Cosmetic and malicious damage
- Costs that you may incur due to your product being unusable
- Installation (other than £50 for white, laundry and TV products) and disposal charges for a replacement product
Flexible Finance Options
Spread the cost of your new appliance with our payment options. Choose from the options below and tailor your payments to your needs.
£0 today, then 3 payments of £466.33 at 0% interest when you choose a 3 month plan. Read More






Loading
You've added an item to your basket.