2
Year
Warranty
Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
Miele DAS 2920 EDST
Telescopic Cooker Hood, Stainless Steel, A Rated
Service that goes further
- Product code: 11878180
- Extraction Rate (m³/h) - 410
- Extraction Type - Ducted/Recirculating
- Classic design - stainless steel panel, 90 cm wide
- LED strip for uniform lighting
- Warranty - 2 years parts and labour
Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 436 x 896 x 272.5
Energy
Rating
| Type | Telescopic Cooker Hood |
| Brand | Miele |
| Model | DAS 2920 EDST |
| Also known as: | 11878180, DAS2920EDST |
| EAN: | 4002516495888 |
| Classic Design - Stainless Steel Panel, 90 Cm Wide | |
| Led Strip For Uniform Lighting | |
| Efficient Filtration- 10-Ply Stainless-Steel Grease Filter | |
| Safe And Easy To Clean - Miele Cleancover | |
| Recirculation Mode - Active Airclean Or Longlife Airclean Filter |
| Maximum extraction power | 410 m³/h |
| Type of extraction | Ducted/Recirculating |
| Fluid dynamic efficiency class | A |
| Lighting efficiency class | A |
| Grease filtering efficiency class | A |
| Number of speeds | 3 |
| Maximum recirculating power | 415 m³/h |
| Boost position air extraction power | 555 m³/h |
| Boost position output recirculating power | 550 m³/h |
| Intensive speed | Yes |
| Noise level (intensive speed) | 69 dB |
| Minimum distance from electric hob | 450 mm |
| Minimum distance from gas hob | 650 mm |
| Type | Semi built-in (pull out) |
| Product colour | Stainless steel |
| Housing material | Stainless steel |
| Control type | Buttons |
| Cord length | 1.5 m |
| Exhaust location | Top |
| Exhaust connection diameter | 150 mm |
| Grease filter type | Stainless steel |
| Number of filters | 1 pc(s) |
| Number of filter layers | 10 pc(s) |
| Dishwasher proof filter | Yes |
| Removable filter | Yes |
| Washable filter | Yes |
| Bulb power | 3.2 W |
| Number of bulbs | 1 bulb(s) |
| Bulb type | LED |
| Illuminance | 275 lx |
| Colour temperature | 3500 K |
| Lighting position | Back |
| Annual energy consumption | 42 kWh |
| Energy efficiency scale | A+++ to D |
| Power consumption (standby) | 0.25 W |
| AC input voltage | 230 V |
| AC input frequency | 50 Hz |
| Current | 10 A |
| Energy efficiency class (old) | A |
| Width | 896 mm |
| Depth | 272.5 mm |
| Height | 436 mm |
| Weight | 14 kg |
| Package width | 965 mm |
| Package depth | 500 mm |
| Package height | 390 mm |
| Package weight | 16 kg |
2 years parts and labour.To register your appliance for the manufacturers warranty you will find a 'Register Your Appliance' card within the Welcome Pack that asks you to call Miele to complete the registration.
2
Year
Warranty
Compare with similar items
Customers also bought
Customer Reviews
Delivery
We do not have this item in stock at the moment. When you place your order with us, we will order this item from the manufacturer.
Currently out of stock
We will contact you to arrange a delivery date.
For more details about our delivery service, visit our appliance delivery page.
*Delivery available subject to postcode.
Save even more with Marks+
NEW 120 Day Returns
Discover the perks:
Save £222 on this item
Free recycling (worth £25)
Exclusive competitions
Register for only £19.99
- Membership valid for 12 months
- Membership will not automatically renew


Loading
You've added an item to your basket.