2
Year
Warranty
Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
Amica ADF650WH
Dishwasher, 14 Place Settings, White, E Rated
£299
Save £30
Was £329
- Product code: 1190609
- Place Settings - 14
- Overflow protection
- Levelling feet with front control
- Grey baskets
- Warranty - 2 years parts and labour
Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 845 x 598 x 595
Energy
Rating
| Type | Dishwasher |
| Brand | Amica |
| Model | ADF650WH |
| Also known as: | 1190609 |
| EAN: | 5055833406098 |
| Overflow protection | |
| Levelling feet with front control | |
| Grey baskets | |
| Half load | |
| LED salt indicator | |
| Acoustic end of programme signal | |
| Electronic softener adjustment |
| Appliance placement | Freestanding |
| Product size | Full size (60 cm) |
| Door colour | White |
| Built-in display | Yes |
| Built-in water softener | Yes |
| Cord length | 1.5 m |
| Inlet hose length | 1.5 m |
| Outlet hose length | 1.4 m |
| Upper basket adjustable height | Yes |
| Cutlery compartment type | Drawer |
| Number of place settings | 14 place settings |
| Number of washing programs | 6 |
| Noise emission class | C |
| Noise level | 47 dB |
| Dishwashing programs | 90min, Eco 45°C, Glass/Delicate, Intensive, Normal, Quick |
| Temperature (max) | 65 °C |
| Drying system | Residual heat |
| Delayed start timer | Yes |
| Delay start (max) | 9 h |
| Half-load | Yes |
| Number of spray zones | 3 |
| Child lock | Yes |
| Buzzer | Yes |
| Salt indicator | Yes |
| Rinse aid indicator | Yes |
| Energy efficiency class | E |
| Water consumption per cycle | 11 L |
| Energy consumption per 100 cycles | 95 kWh |
| Width | 598 mm |
| Depth | 595 mm |
| Height | 845 mm |
| Weight | 37 kg |
| Package width | 645 mm |
| Package depth | 645 mm |
| Package height | 890 mm |
| Package weight | 44 kg |
2 years parts and labour. Keep a copy of your Sales Invoice as proof of purchase.
2
Year
Warranty
Compare with similar items
Customers also bought
Customer Reviews
Free or Next Day Delivery
from 22nd May
This item is In Stock at our warehouse and ready for immediate delivery.
Free and Next Day Delivery offers are subject to postcode and availability. You can find your earliest delivery date at checkout.
For more details about our delivery service, visit our appliance delivery page.
*Delivery available subject to postcode.
Click & Collect
from LE4 1AU
If you need an item straight away, you can choose the "Click & Collect" option on the basket page and pick the item up yourself direct from our warehouse in Leicester.
Installation services can not be added to your order when choosing Click & Collect. Find out more about Click & Collect.
Installation Service
Let us install your new appliance for you. Our installation service covers most of the UK, but you can check if it's available in your area by entering your postcode on the basket page.
Visit our appliance installation page to learn more about pricing and what's included.
**Installation available subject to postcode.
Recycling Services
We can take away your old appliance, unwrap your new one and recycle all that pesky packaging for you.
Just select 'Recycle Old Appliance' and 'Unwrap and Recycle Packaging' on the basket page.
Find out more about our appliance and packaging recycling service.
Product Protection
to complement your guarantee
Your quote
Cover for as long as you need it
£3.49
a month
What's covered
- Repairs for accidental damage - starting today
- A replacement (with same or similar features) if your appliance can't be fixed - we'll cover installation costs up to £50 for white, laundry and TV products
- Call-outs, parts and labour included, with no excess to pay
What's not covered
- Cosmetic and malicious damage
- Costs that you may incur due to your product being unusable
- Installation (other than £50 for white, laundry and TV products) and disposal charges for a replacement product
Flexible Finance Options
Spread the cost of your new appliance with our payment options. Choose from the options below and tailor your payments to your needs.
£0 today, then 3 payments of £99.67 at 0% interest when you choose a 3 month plan. Read More





Loading
You've added an item to your basket.