Lifetime Parts
Warranty
+ 2 Year Labour
Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
CDA DC741BL
Built-Under Electric Double Oven, Black, A Rated
£599
Service that goes further
- Product code: 1190772
- Capacity (Usable Litres) - 50/35
- Electrical Connection - Hard-wired
- Easy clean enamel interior
- Cooling fan
- Warranty - Lifetime parts and 2 years labour
Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 718 x 595 x 540
Energy
Rating
| Type | Built-Under Electric Double Oven |
| Brand | CDA |
| Model | DC741BL |
| Also known as: | 1190772 |
| EAN: | 5055833406494 |
| Easy Clean Enamel Interior | |
| Cooling Fan | |
| Interior Halogen Lights | |
| Chromed Racked Sides With Integrated Anti-Tilt Shelves | |
| Main Oven - Touch Control Programmable Electronic Clock/Timer | |
| Lower Oven - Touch Control Electronic Clock/Timer | |
| Top Oven - Touch Control Electronic Clock/Timer | |
| Double Glazed Doors | |
| Removable Doors |
| Oven type | Electric |
| Oven net capacity | 35 L |
| Grill | Yes |
| Oven cooking method | Fan-assisted |
| Number of cooking programs | 3 |
| Number of shelves | 1 shelves |
| Number of shelf positions | 2 |
| Oven 2 cooking method | Fan-forced |
| Oven 2 net capacity | 50 L |
| Oven 2 number of shelves | 2 shelves |
| Oven 2 number of shelf positions | 4 |
| Oven 2 door material | Glass |
| Oven 2 interior light | Yes |
| Oven 2 removable door glass | Yes |
| Control type | Rotary |
| Built-in display | Yes |
| Door hinge | Down |
| Door material | Glass |
| Removable oven door | Yes |
| Removable door glass | Yes |
| Cool door | Yes |
| Delayed start timer | Yes |
| Timer modes | End cooking time |
| Easy to clean | Yes |
| Child lock | Yes |
| Auto power off | Yes |
| Energy efficiency class | A |
| Power connection type | Hard-wired |
| Power plug type | Hard Wired |
| Interior light | Yes |
| Width | 595 mm |
| Depth | 540 mm |
| Height | 718 mm |
Important Product Information: This is a built under Double Oven; it needs to be installed underneath a worktop.
Lifetime parts and 2 years labour, subject to registration within 60 days of purchase. If not registered within 60 days of purchase a standard 24 month part and labour warranty applies. Proof of purchase required. To activate your warranty go to www.cda.co.uk/warranty/.
Lifetime Parts
Warranty
+ 2 Year Labour
Compare with similar items
Customers also bought
Customer Reviews
Delivery
We do not have this item in stock at the moment. When you place your order with us, we will order this item from the manufacturer.
Currently out of stock
We will contact you to arrange a delivery date.
For more details about our delivery service, visit our appliance delivery page.
*Delivery available subject to postcode.

Loading
You've added an item to your basket.