Lifetime Parts
Warranty
+ 2 Year Labour
Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
CDA VM452SS
Built-In Combination Microwave Oven, Stainless Steel
£326
Save £43
Was £369
- Product code: 1190801
- Capacity (Usable Litres) - 25
- Power Output - 900 W
- Touch control
- Interior light
- Warranty - Lifetime parts and 2 years labour
Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 388 x 594 x 470
| Type | Built-In Combination Microwave Oven |
| Brand | CDA |
| Model | VM452SS |
| Also known as: | 1190801 |
| EAN: | 5055833406562 |
| Touch control | |
| Interior light | |
| Interior lateral light | |
| LED timer and clock | |
| Grill rating: 1100 W | |
| Convection heater rating: 2500 W | |
| 5 microwave power levels: 900 W max | |
| Microwave function | |
| Grill function | |
| Microwave/grill function | |
| Convection oven function | |
| Microwave/convection oven function | |
| Grill/convection function | |
| Combination cooking function | |
| Manual defrost | |
| Auto defrost | |
| Quick start | |
| Auto cook: 10 auto cook programmes | |
| Acoustic end of programme signal | |
| Maximum temp convention programme: 220 | |
| Safety key lock | |
| Left hand hinged door |
| Product type | Grill microwave |
| Appliance placement | Built-in |
| Interior capacity | 25 L |
| Product colour | Black, Stainless steel |
| Microwave power | 900 W |
| Control type | Rotary, Touch |
| Built-in display | Yes |
| Grill power | 1100 W |
| Convection power | 2500 W |
| Number of power levels | 5 |
| Door open type | Pull-out |
| Door hinge | Left |
| Turntable | Yes |
| Turntable size | 315 mm |
| Interior light | Yes |
| Display type | LED |
| Integrated clock | Yes |
| Clock type | Electronic |
| Timer | Yes |
| Timer type | Digital |
| Child lock | Yes |
| Temperature (max) | 220 °C |
| Buzzer | Yes |
| Internal coating | Stainless steel |
| Clock function | Yes |
| Turntable material | Glass |
| Cord length | 1 m |
| Certification | WEEE |
| Grill | Yes |
| Convection cooking | Yes |
| Defrost function | Yes |
| Auto cook function | Yes |
| Number of auto cooking programs | 10 |
| Defrost programs quantity | 2 |
| Bulb power | 25 W |
| Connected load | 2500 W |
| Current | 13 A |
| Power plug type | Type G |
| Width | 594 mm |
| Depth | 470 mm |
| Height | 388 mm |
| Installation compartment width | 560 mm |
| Installation compartment depth | 550 mm |
| Installation compartment height | 380 mm |
Lifetime parts and 2 years labour, subject to registration within 60 days of purchase. If not registered within 60 days of purchase a standard 24 month part and labour warranty applies. Proof of purchase required. To activate your warranty go to www.cda.co.uk/warranty/.
Lifetime Parts
Warranty
+ 2 Year Labour
Compare with similar items
Customers also bought
Customer Reviews
Delivery
We do not have this item in stock at the moment. When you place your order with us, we will order this item from the manufacturer.
It generally takes 6-12 working days for the item to arrive at our warehouse.
We will then contact you to arrange a delivery date.
For more details about our delivery service, visit our appliance delivery page.
*Delivery available subject to postcode.
Installation Service
Let us install your new appliance for you. Our installation service covers most of the UK, but you can check if it's available in your area by entering your postcode on the basket page.
Visit our appliance installation page to learn more about pricing and what's included.
**Installation available subject to postcode.
Recycling Services
We can take away your old appliance, unwrap your new one and recycle all that pesky packaging for you.
Just select 'Recycle Old Appliance' and 'Unwrap and Recycle Packaging' on the basket page.
Find out more about our appliance and packaging recycling service.
Product Protection
to complement your guarantee
Your quote
Cover for as long as you need it
£3.69
a month
What's covered
- Repairs for accidental damage - starting today
- A replacement (with same or similar features) if your appliance can't be fixed - we'll cover installation costs up to £50 for white, laundry and TV products
- Call-outs, parts and labour included, with no excess to pay
What's not covered
- Cosmetic and malicious damage
- Costs that you may incur due to your product being unusable
- Installation (other than £50 for white, laundry and TV products) and disposal charges for a replacement product
Flexible Finance Options
Spread the cost of your new appliance with our payment options. Choose from the options below and tailor your payments to your needs.

Loading
You've added an item to your basket.