Lifetime Parts
Warranty
+ 2 Year Labour
Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
CDA VM131SS
Built-In Microwave, Stainless Steel
£229
Service that goes further
- Product code: 1190811
- Capacity (Usable Litres) - 25
- Power Output - 900 W
- LED timer
- Easy-tronic control
- Warranty - Lifetime parts and 2 years labour
Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 388 x 594 x 410
| Type | Built-In Microwave |
| Brand | CDA |
| Model | VM131SS |
| Also known as: | 1190811 |
| EAN: | 5055833406807 |
| LED timer | |
| Easy-tronic control | |
| 5 microwave power levels: 900 W max | |
| Manual defrost | |
| Auto defrost | |
| Quick start | |
| Auto cook: 10 auto cook programmes | |
| Acoustic end of programme signal | |
| Safety key lock | |
| Stainless steel interior | |
| Left hand hinged door |
| Appliance placement | Built-in |
| Product type | Solo microwave |
| Interior capacity | 25 L |
| Microwave power | 900 W |
| Control type | Buttons, Rotary |
| Built-in display | Yes |
| Product colour | Black, Stainless steel |
| Number of power levels | 5 |
| Door open type | Button |
| Door hinge | Left |
| Turntable | Yes |
| Turntable size | 315 mm |
| Interior light | Yes |
| Display type | LED |
| Integrated clock | Yes |
| Clock type | Electronic |
| Timer | Yes |
| Timer type | Digital |
| Child lock | Yes |
| Buzzer | Yes |
| Internal coating | Stainless steel |
| Certification | WEEE |
| Defrost function | Yes |
| Auto cook function | Yes |
| Number of auto cooking programs | 10 |
| Defrost programs quantity | 2 |
| Connected load | 1450 W |
| Current | 13 A |
| Power plug type | Type G |
| Width | 594 mm |
| Depth | 410 mm |
| Height | 388 mm |
| Interior dimensions (W x D x H) | 328 x 368 x 206 mm |
| Installation compartment width | 560 mm |
| Installation compartment depth | 500 mm |
| Installation compartment height | 380 mm |
Lifetime parts and 2 years labour, subject to registration within 60 days of purchase. If not registered within 60 days of purchase a standard 24 month part and labour warranty applies. Proof of purchase required. To activate your warranty go to www.cda.co.uk/warranty/.
Lifetime Parts
Warranty
+ 2 Year Labour
Compare with similar items
Customers also bought
Customer Reviews
Delivery
We do not have this item in stock at the moment. When you place your order with us, we will order this item from the manufacturer.
It generally takes 6-12 working days for the item to arrive at our warehouse.
We will then contact you to arrange a delivery date.
For more details about our delivery service, visit our appliance delivery page.
*Delivery available subject to postcode.

Loading
You've added an item to your basket.